Топли дочек на обали Дунава: 99-годишњи црвеноармејац се сећа ослобађања Београда /фото/
© Sputnik / Оливера ИкодиновићЛав Качевић, последњи живи црвеноармејац који је учествовао у ослобађању Југославије од нацизма са новинарком Спутњика Оливером Икодиновић
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Пратите нас
Уз интонирање националних химни Србије и Русије и богат културно-уметнички програм, у Амбасади Србије у Москви обележена је 77. годишњица од ослобођења Београда, којој је присуствовао и Лав Кацевич, последњи живи црвеноармејац који је учествовао у ослобађању Југославије од нацизма.
У двочасовном програму учествовали су бројни руски солисти, певачке и музичке групе, а посебно је било дирљиво обраћање деведесетдеветогодишњег Кацевича који се са пуно емоција присетио ратних страхота и свог учешћа у ослобађању Београда.
© Sputnik / Оливера ИкодиновићГости на свечаности
Гости на свечаности
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Он је испричао да је ратовао у Смоленску, где је био рањен, да је учествовао у ослобађању Москве, Лењинграда и Стаљинграда, а да је потом отишао даље у Европу – Украјину, Молдавију, Румунију и Југославију.
У Србију је стигао из суседне Румуније и још памти како су црвеноармејци, изложени паљби и бомбама, пробијали кроз непријатељске положаје и како су их на обалама Дунава топло дочекали, како је рекао, југословенски партизани.
Дочекани су „загрљајима”, а таква блискост је, како је нагласио, осећај који се не може описати.
После рата још једном је посетио Србију, где је обишао места где су вођене борбе и где се срео са ратним саборцима из Србије. Био је то „још један топао сусрет“.
Отправник послова амбасаде Републике Србије у Москви Славољуб Царић је истакао велики допринос Црвене армије у ослобађању наше земље, али је истовремено и упозорио да се данас сусрећемо са покушајима прекрајања историје, када победнике представљају као губитнике, а често освајаче као победнике и ослободиоце.
© Sputnik / Оливера ИкодиновићСа московским Саветом ветерана настављена је традиција обележавања важног датума из наше славне прошлости.
Са московским Саветом ветерана настављена је традиција обележавања важног датума из наше славне прошлости.
© Sputnik / Оливера Икодиновић
„Ми смо дужни да се супротставимо таквим покушајима“, нагласио је Царић.
Он је ветеранима Црвене армије пожелео добро здравље , срећу и благостање.
„Да живи братство српског и руског народа..!“, подвукао је Царић.
Први саветник амбасаде Републике Србије Снежана Павловић је изразила задовољство што је у амбасади Србије заједно са московским Саветом ветерана настављена традиција обележавања веома важног датума из наше славне прошлости. Она је рекла да је прослава обележавања ослобођења Београда у Другом светском рату почела у нашој престоници још јуче, концертом солиста хора „Александров“ на главном тргу у Београду.
„Имајући у виду актуелне тенденције у односу на Други светски рат јасно нам је да се тај рат није завршио и да траје до данас, али се води другим средствима и на другом фронту. Веома је важно да су Русија и Србија и данас заједно у борби за очување светлог сећања на све они који се нису вратили из рата и сећања на нашу славну победу. У нама су гени победника и уверени смо да ћемо победити и у овој бици”, истакла је Павловићева.
© Sputnik / Оливера Икодиновић„У нама су гени победника и уверени смо да ћемо победити и у овој бици”, истакла је саветница
„У нама су гени победника и уверени смо да ћемо победити и у овој бици”, истакла је саветница
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Ратни ветерани, њихови потомци и други гости амбасаде минутом ћутања одали су почаст свим страдалима у Другом светском рату.
Приказан је и филм о Југославији у Другом светском рату и улози и херојству Црвене армије у ослобађању главног града Србије.