- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Кинески медији: Ако Руси упере застрашујући „Сармат“ — Јапан ће завршити под водом

© Министерство обороны РФ / Уђи у базу фотографијаТестирање балистичке ракете "Сармат"
Тестирање балистичке ракете Сармат - Sputnik Србија, 1920, 25.10.2021
Пратите нас
Кинески стручњаци портала „Baijiahao“ припремили су материјал у којем су размотрили хипотетичку могућност војног сукоба између Русије и Јапана. Како кажу, то је последња, али ипак могућа опција, јер су односи двеју земаља погоршани од када је Јапан добио новог премијера.
У чланку се наводи да би Русија могла да употреби у сукобу нови борбени систем „Сармат“, који је на Западу познат под називом „Сатана 2“.
Домет лета ракета тог система је 16.000 километара.
„Руске интерконтиненталне балистичке ракете имају застрашујућу моћ“, пише кинески портал.

Аутори чланка су у четири речи описали последице „напада Русије на јапанску територију“: „Јапан ће завршити под водом“.

Они додају да Токио не би требало да рачуна на помоћ америчког система за противракетну одбрану.
Раније је нови премијер Јапан Фумио Кишида изјавио да се суверенитет Токија протеже на јужна Курилска острва.
С тим у вези, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да се Русија не слаже са изјавом новог јапанског премијера Фумио Кишида на тему Курилских острва, јер су та острва територија Руске Федерације.

Спор око Курилских острва

Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. Совјетски Савез и Јапан потписали су 1956. године Заједничку декларацију у којој је Москва пристала да размотри могућност предаје Јапану острва Хабомаи и Шикотан након закључивања мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није поменута.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правне основе, није упитан.
Након састанка лидера Русије и Јапана у Сингапуру 14. новембра 2018. тадашњи јапански премијер Шинзо Абе је изјавио да су се стране договориле да убрзају процес преговора о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године.
Амерички глумац Стивен Сигал током сусрета са председником Русије Владимиром Путином у Москви - Sputnik Србија, 1920, 24.10.2021
РУСИЈА
Стивен Сигал мири Русију и Јапан
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала