Почиње процес американизације Европе – где је ту Београд?
© SputnikКошаркашка лопта
© Sputnik
Пратите нас
Шпанска „Марка“ пре неколико дана објавила је вест која је потресла европско кошаркашко тло – „НБА покреће европску дивизију“. Ово је био наслов који се касније испоставио нe баш тачним. О уласку Американаца у кошарку на Старом континенту и где је ту Београд причали смо са бившим кошаркашем Владимиром Кузмановићем.
„Не баш тачним“ из разлога јер је до разговора између Евролиге, НБА и ФИБА дошло, међутим, тема није била стварање европске дивизије по угледу на „БАЛ“ – Кошаркашку лигу Африке („Basketball Africa League“) коју је покренула НБА.
Информације до којих је дошао шпански лист водиле су управо ка томе, али убрзо су ФИБА, а затим и Евролиге и НБА издали саопштење у ком је то демантовано.
„НБА има дугогодишњу сарадњу са ФИБА са циљем развоја кошарке широм света кроз иницијативе као што су Кошарка без граница и Кошаркашка лига Африке (БАЛ). Такође смо годинама играли низ предсезонских утакмица против тимова из Евролиге. Као део наше сталне сарадње са обе заинтересоване стране, недавно смо били позвани да учествујемо у дискусијама о томе како можемо да радимо заједно на развоју кошарке у Европи. Радујемо се што ћемо учествовати у даљим разговорима", рекао је портпарол НБА лиге Марк Бас.
Једна од информација је била да је Адам Силвер, комесар НБА, послао писмо Ђордију Бертомеуу, првом човеку Евролиге, али и она је демантована од стране портпарола најјаче кошаркашке лиге на свету.
Дакле, шта нам је онда познато?
Једино што се тренутно зна на основу званичних саопштења јесте да су се три стране састале у септембру и да је на столу било питање европске кошарке, као и да ће бити додатних састанака у будућности.
Поводом ове теме контактирали смо Владимира Кузмановића, бившег српског кошаркаша, а данас стручног консултанта на Спорт клубу, који истиче да ова идеја постоји дуже време.
„Одувек сам говорио, и не само ја, многи кошаркашки радници, да све стране треба да седну, да направе такмичење и да сви буду задовољни“, рекао је Кузмановић за Спутњик.
Према наводима „Марке“ поједини клубови Евролиге незадовољни су данашњем руководством.
„Овакав систем Евролиге не датира од пре неки дан, власници клубова имају дуже времена увид у све. Чиме могу да буду незадовољни после једне и по сезоне под Ковидом, можда јесу, али реалност је била другачија. Сви су на губитку и не знам како је приход могао да буде већи. Питање је колико има истине и тежине по новинским чланцима, али видећемо у наредном периоду“, додаје бивши српски кошаркаш.
Пре двадесет година, када се и Евролига одвојила од ФИБА, имало је више смисла покретати овакав план, али данас је тешко извести тако нешто с обзиром да 10 клубова има десетогодишњи уговор са компанијом ИМГ који истиче 2026.
Такође, ни кошарка у НБА није као што је пре била, те Кузмановић истиче да га брине превелики утицај Америке на Европу.
© Sputnik / Youtube/Sputnjik SrbijaВладимир Кузмановић у емисији Миљанов корнер
Владимир Кузмановић у емисији Миљанов корнер
© Sputnik / Youtube/Sputnjik Srbija
„Генерално, у оно моје време када смо причали, то би било фантастично, али сада када погледам... стил игре у НБА је много другачији од оног који ја познајем, бојим се да би тако изгледала и европска кошарка. Ја сам довољно конзервативан да сматрам да нам не треба толико утицаја из Америке, па и та Евролига све више личи на неку НБА дивизију или развојну лигу.“
НБА лига је затворено такмичење, сваке сезоне учествује 30 тимова, а и Евролига тежи ка томе, па се и поставља питање где је ту Србија.
„Ми гледамо спортске мотиве, таква смо нација, цела наша кошарка се базира на нечему што смо урадили. Главну реч одлучују буџети, не може свако то да има, не може свако да буде ослоњен на фудбалске који одржавају рад кошаркашког сектора (Барселона, Реал Мадрид). Таква лига јесте лоша, не гледају се само спортски резултати, али је направљено нешто најбоље што може да се направи“, каже Кузмановић и додаје:
„Ове године је ЕКА (кровна организација) направила другачије такмичење у Еврокупу и мислим да је прегломазно, бар по неким првим утакмицама. Тај квалитет не може да буде ни приближан оном када је било мање.“
А, који су интереси НБА да уђе у европску кошарку?
„Све је отишло далеко и новац је једино мерило. Не можемо да појмимо шта је све могуће. Ако се неко договори да две екипе играју три месеца заредом, не знам да ли то неком одговара, да ли ће успети да прода права и да ли ће зарадити на томе. Обични смртници не добацујемо дотле. НБА воде финансије и ништа друго. Нема ту философије, цео смисао је како продати, како задржати навијаче. Кошарка у Европи није на том нивоу, фудбал је то“, истиче Кузмановић.
„Американцима је све што могу преко да скупе, интерес. Да ли ће продати мало дресова, па следеће још мало више, то све иде у прилог да ће се ширити колико могу. Колико им је кошаркашки интересантно? То стварно не знам“, додао је.
Где је ту Београд, односно српски клубови Црвена звезда и Партизан?
© Фото : Адмиралбет АБА лига / Драгана СтјепановићДејан Давидовац и Никола Калинић – КК Црвена звезда
Дејан Давидовац и Никола Калинић – КК Црвена звезда
© Фото : Адмиралбет АБА лига / Драгана Стјепановић
„Бојим се да бисмо ми ту поново разочарали и очекивали да ту неко гледа спортске мотиве. Ми смо такви какви јесмо, волимо кошарку и јесмо нација која је направила много у кошарци, али чињеница је да смо углавном постизали резултате у репрезентативној кошарци. У клупској нисмо имали невероватне успехе, ако не рачунамо Југославију и оно време када су Партизан, Југопластика, Цибона и Босна освајали“, рекао је стручни консултант Спорт клуба.
„Говоримо о српској кошарци. Нисмо неки који смо оставили неизбрисив траг у последњих 30 година у клупској кошарци, па да се без њега не може. Наравно ми гледамо другачије и то је наше право, али започели смо разговор да су финансије све што их занима. Ако они пронађу у 20.000 људи у Арени... ако процене да је ту могуће да кроз ТВ права, маркетинг, продају, да буду у плусу, онда немамо никакав проблем, али ако би било супротно...“, скептичан је наш саговорник.
Чињеница је да српска кошарка нема загарантовано место у Евролиги, коју ипак воде људи који су много боље упознати са тиме шта је Србија у кошарци, па је питање шта би тек било када би дошли Американци који знају још мање .
„Погледајте пример Евролиге, људе из европске кошарке који знају мало боље ствари. Када се проширује лига никако да дођемо до тога имамо (Србија) једно сигурно место. Све се гледа кроз новац, колика ће бити зарада, овде је платежна моћ мања, врло је просто. Да су карте 50 или 100 евра, као на западу Европе, то би била друга прича, али овако знамо да нису. Овако је крпљење, преживљавање и увек је стресна сезона.“
НБА је лига је пре свега бизнис, током сезоне кошарка није увек у првом плану, те су екипе у стању да изгубе 5-10 утакмица заредом и да све буде у реду јер има прегршт мечева и лакше је вратити се на стазу победа.
У Европи то није случај, сваки пораз се скупо плаћа и тешко је замислити нешто другачије.
„Велики сам поборник кошарке, волим да је гледам у оном изворном смислу, не да то буде лепршаво и лепо и да свако закуцава када му падне на памет, него да буде стратешка игра, борба у којој је дозвољено све, али да опет не прелази границе правила. Такву сам кошарку волео, такву сам игру волео, зато ми се допада начин на који игра Звезда. Ако тако нешто волим тешко да бих могао да се примим на НБА у овом садашњем изгледу“, закључио је Кузмановић.
Процес американизације европске кошарке кренуо је у септембру ове године и како ствари стоје постоји велика шанса да се три стране – Евролига, ФИБА и НБА – договоре, али питање је на шта ће изгледати и да ли ће ту бити места за српске клубове...
Више ћемо знати у месецима испред када се ствари буду конкретизовале.