Откривено где је завршила последња „реликвија“ велике Југославије
© Фото : Скриншот / Јутјуб / ЖељкоФудбалери Југославије
© Фото : Скриншот / Јутјуб / Жељко
Пратите нас
За Југославију 1992. година није остала упамћена по добром, а због рата, санкција и немира испаштали су и фудбалери. Ипак, иако „плави“ нису учестовали на Европском првенству у Шведској опрема која им је била намењена није изгубљена, нити је пропала. Откривено је да је последња „реликвија“ велике Југославије завршила у ирском граду Корку.
Једна од најболнијих датума за југословенску историју спорта била је 1992. када су Савезној Републици Југославији уведене санкције, због чега је патио и фудбал.
Фудбалери Југославије успели су да се квалификују на Европско првенство у Шведској, али учешће на великом такмичењу остао је само недосањани сан.
Због политичке ситуације и санкција у земљи „плави“ су дисквалификовани са шампионата иако су већ били у у Шведској и спремали се за прву утакмицу.
С обзиром на то да су авионом послати назад у своју земљу, фудбалери нису обукли опрему спремну за Европско првенство, али неко други јесте.
У фабрици Адидас у Корку остале су реплике опреме коју је требало да носи Југославија, а ти дресови свидели су се локалном клубу Лидсу.
Млађи тимови поменутог клуба носили су опрему намењену чувеним фудбалерима бивше Југославије.
With Yugoslavia not being allowed to take part in Euro 92 and disappearing from international football for a period, the adidas factory in Cork were left with a lot of replica shirts to dispense with - local club Leeds took some for their underage teams https://t.co/mFEbPu0Ind
— Museum of Jerseys (@museumofjerseys) November 2, 2021
Екипу су чинили чувени: Јокановић, Михајловић, Омеровић, Лековић, Радиновић, Станојковић, Дубајић, Најдоски, Петрић, Вујачић, Новак, Брновић, Миланић, Стојковић, Југовић, Савићевић, Мијатовић, Јаковљевић, Крчамервић и Петковић.
Након што су стигли у Шведску и спремали се за утакмицу против Француске, 11 дана пре тога због грађанског рата Југославије фудбалери који су носили дрес те репрезентације елиминисани су са турнира.
Одлуком Уједињених нација, ФИФА и УЕФА реаговале су и дисквалификовале селекцију која је била првопласирана у квалификационој групи.
Седам дана пре одлуке, оставку је поднео селектор Ивица Осим који није могао да борави у Београду док су, како је истакао, у његовом Сарајеву буктили немири.
„Ово је мој приватни гест. Можете га протумачити како хоћете. То је моја лична одлука, нећу да говорим до чега је и да објашњавам, али оно што је једино могу да урадим за тај град да га се и ви сетите, знате шта се дешава у Сарајеву“, кроз сузе је дао оставку Осим.
Рат је букнуо првог дана марта 1992. године, а касније је Сарајево било под опсадом.
Уместо Југославије на шампионат је отишла другопласирана Данска која је касније постала и првак Европе 1992. године.
Наредне године и фудбалски клуб „Селтик Касл“ својим првотимцима обезбедио је несуђене југословенске дресове .
Adult shirts were recycled too - this is Castle Celtic from 1993 (pic from @corkbilly’s site, https://t.co/IUzf3RY9JM) pic.twitter.com/VjyPEOa1UU
— Museum of Jerseys (@museumofjerseys) November 3, 2021
Драган Стојковић Пикси, садашњи селектор репрезентације Србије, био је веома емотиван непосредно пред полетање из Шведске.
„Ја и сви моји другови сигурно нисмо очекивали овако нешто, нисмо очекивали тако драстичну казну. Ми смо ипак спортисти и нимало нисмо криви за све то што се дешава. Ми смо кроз квалификације играли на зеленом тепиху и на њему се квалификовали“, рекао је за медије прослављени Пикси пре повратка у домовину.
Санкције су у Југославији уведене 30. маја 1992. године од Савета безбедности Уједињених нација који је донео одлуку да због учешћа Југославије у рату у Босни и Херцеговини буду кажњени и спортисти.
Санкције су превиђале међународни економски ембарго према Југославији.