https://sputnikportal.rs/20211112/sad-britanija-i-zemlje-eu-optuzile-belorusiju-za-migrantsku-krizu-1131496244.html
САД, Британија и земље ЕУ оптужиле Белорусију за мигрантску кризу
САД, Британија и земље ЕУ оптужиле Белорусију за мигрантску кризу
Sputnik Србија
Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и земље ЕУ у Савету безбедности УН сматрају да је миграциону кризу на граници са Пољском створила Белорусија и... 12.11.2021, Sputnik Србија
2021-11-12T07:29+0100
2021-11-12T07:29+0100
2023-02-04T14:42+0100
свет
свет
пољска
белорусија
мигрантска криза на белоруско-пољској граници
савет безбедности ун
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0b/0c/1131496219_0:222:3061:1944_1920x0_80_0_0_d3d3dc8af6986a80abce373e17459c9c.jpg
Естонија, Француска, Ирска, Норвешка, Велика Британија, САД, уз Албанију, „осудиле су организовану инструментализацију људи чији су животи и добробит угрожени“, како сматрају, „из политичких интереса Белорусије“. По мишљењу наведених земаља, Минску је циљ „дестабилизација ситуације на спољним границама суседних држава и ЕУ и скретања пажње са кршења људских права унутар саме Белорусије“.Нове санкцијеСтране су спремне да разговарају о санкцијама против власти Белорусије и оних који, како сматрају, доприносе миграционој кризи на граници са Пољском.„Заједно изражавамо солидарност са Пољском и Литванијом и спремни смо да разговарамо о даљим мерама које можемо да предузмемо да их подржимо, као и мерама против оних који су умешани и помажу дејствима режима (председника Александра) Лукашенка, обезбеђујући могућност незаконитог преласка спољне границе Европске уније“, наводи се у саопштењу.Земље су обећале и да ће чувати јединство и одлучност у заштити Европске уније од „хибридних операција белоруских власти“. Такође су позвале на сарадњу домовина миграната, које треба да упозоре своје грађане „да не упадају у замку белоруских власти“.Западне земље такође су позвале Минск да мигрантима пружи неопходну заштиту и помоћ.„Наглашавамо да се све радње морају предузети на основу основних вредности, како би се заштитили животи људи“, наводи се у документу.Претња регионалној безбедностиСтране такође сматрају да су белоруске власти претња за регионалну безбедност и позивају на мере против њих.Према њиховом мишљењу, поступци власти у Минску су „неприхватљиви и захтевају оштру међународну реакцију и интеракцију како би се Белорусија позвала на одговорност“.Криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти, заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напуштају пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жицеНеке групе миграната повремено успевају да продру у Пољску. Остали се налазе на територији Белорусије у шаторском кампу у шуми у близини границе – према прелиминарним проценама, тамо је око две хиљаде људи, укључујући жене и децу. Белоруска страна им доставља хуманитарну помоћ. Са друге стране, пољске власти појачале су војно присуство на граници.Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих акција људи беже од рата.
https://sputnikportal.rs/20211111/odakle-dolaze-i-kuda-idu-beloruski-migranti-1131473604.html
пољска
белорусија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0b/0c/1131496219_0:0:2729:2047_1920x0_80_0_0_0f29bc2a5a123ef5f83cf9f513f2d486.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, пољска, белорусија, мигрантска криза на белоруско-пољској граници, савет безбедности ун
свет, пољска, белорусија, мигрантска криза на белоруско-пољској граници, савет безбедности ун
САД, Британија и земље ЕУ оптужиле Белорусију за мигрантску кризу
07:29 12.11.2021 (Освежено: 14:42 04.02.2023) Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и земље ЕУ у Савету безбедности УН сматрају да је миграциону кризу на граници са Пољском створила Белорусија и осуђују је, наводи се у заједничком саопштењу ових земаља објављеном након затворених консултација у Савету безбедности УН.
Естонија, Француска, Ирска, Норвешка, Велика Британија, САД, уз Албанију, „осудиле су организовану инструментализацију људи чији су животи и добробит угрожени“, како сматрају, „из политичких интереса Белорусије“. По мишљењу наведених земаља, Минску је циљ „дестабилизација ситуације на спољним границама суседних држава и ЕУ и скретања пажње са кршења људских права унутар саме Белорусије“.
Стране су спремне да разговарају о санкцијама против власти Белорусије и оних који, како сматрају, доприносе миграционој кризи на граници са Пољском.
„Заједно изражавамо солидарност са Пољском и Литванијом и спремни смо да разговарамо о даљим мерама које можемо да предузмемо да их подржимо, као и мерама против оних који су умешани и помажу дејствима режима (председника Александра) Лукашенка, обезбеђујући могућност незаконитог преласка спољне границе Европске уније“, наводи се у саопштењу.
Земље су обећале и да ће чувати јединство и одлучност у заштити Европске уније од „хибридних операција белоруских власти“. Такође су позвале на сарадњу домовина миграната, које треба да упозоре своје грађане „да не упадају у замку белоруских власти“.
Западне земље такође су позвале Минск да мигрантима пружи неопходну заштиту и помоћ.
„Наглашавамо да се све радње морају предузети на основу основних вредности, како би се заштитили животи људи“, наводи се у документу.
Претња регионалној безбедности
Стране такође сматрају да су белоруске власти претња за регионалну безбедност и позивају на мере против њих.
Према њиховом мишљењу, поступци власти у Минску су „неприхватљиви и захтевају оштру међународну реакцију и интеракцију како би се Белорусија позвала на одговорност“.
„Ова (ситуација) показује да је режим Лукашенка постао претња за регионалну стабилност“, сматрају аутори саопштења.
Криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти,
заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напуштају пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице
Неке групе миграната повремено успевају да продру у Пољску. Остали се налазе на територији Белорусије у шаторском кампу у шуми у близини границе – према прелиминарним проценама, тамо је око две хиљаде људи, укључујући жене и децу. Белоруска страна им доставља хуманитарну помоћ. Са друге стране, пољске власти појачале су војно присуство на граници.
Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих акција људи беже од рата.