Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

„Самопроглашеној држави Косово нема места у Унеску“: Порука Ане Брнабић из Париза

© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZICАна Брнабић
Ана Брнабић - Sputnik Србија, 1920, 12.11.2021
Пратите нас
Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је кључна тема и политика Србије деполитизација Унеска што, како је навела, значи да такозвана самопроглашена држава Косово нема шта да тражи у тој организацији.
Брнабићева је, после панела на пленарној дебати 41. заседања Генералне Скупштине Унеска у Паризу, одговарајући на питања новинара, истакла да је Унеско организација која се бави питањима која немају везе са политиком, већ са образовањем, културом, науком и другим сличним питањима.
„Унеско није место где има простора да се прича о томе да ли Косово, које нема столицу у УН, којег није признало више од половине земаља, треба да буде члан те организације“, казала је премијерка.
Брнабићева је навела да чланство Косова није тема и не сме бити тема.
„Када кажем деполитизација, сви знају шта то значи. И генерална директорка Унеска Одри Азуел је рекла да неће политизацију за време свог мандата“, додала је Брнабићева.
На питање да ли сматра да су премијер Албаније Еди Рама и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти искористили своје присуство на Мировном форуму у Паризу да додатно лобирају за евентуално чланство Косова у Унеску, Брнабићева је одговорила да вероватно јесу и да ту пре свега мисли на Куртија.
„Сматрам да Рама није то урадио, мислим да они то раде јавно због унутрашње политике и популарности, што није коректно. У сваком случају, ако мене питате, мислим да од тог посла нема ништа“, рекла је она.
Брнабићева је додала да ће можда бити теже када се САД врате у чланство у Унеску и истиче да је на Србији да ради на томе проактивно и да инсистира на деполитизацији.
„Ако би се тако нешто десило, то би отворило Пандорину кутију и значило би да се Унеско бави неким другим питањима и људи који су данас у Унеску знају то“, казала је Брнабићева.

Српска баштина на Косову и Метохији доказ важности Унеска

Премијерка Србије је изјавила да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је важна улога Унеска у заштити и очувању баштине.
Брнабићева је, на заседању Генералне конференције Унеска, нагласила да су четири драгуља српске средњевековне културне баштине на Косову и Метохији — Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, очувани захваљујући томе што су уписани на листу угрожене светске баштине, али је истакла да је још стотине локалитета и споменика угрожено.
„Српска баштина на Косову и Метохији је од немерљиве важности, не само за национални идентитет Србије, већ и као део цењене европске и светске баштине“, рекла је премијерка Србије.
Брнабићева је указала на приврженост Србије основним принципима Унеска — дијалогу и консензусу, а не унилатерализму, утемељеним у Повељи УН и Уставу Унеска.
„Из тог разлога, ми се континуирано залажеmо за деполитизацију Унеска“, казала је премијерка Србије, пренео је Танјуг.
Унеско - Sputnik Србија, 1920, 11.11.2021
СРБИЈА
„Имамо јасан одговор“: Премијерка Србије о лобирању Приштине за чланство у Унеско
Унеско - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2021
СРБИЈА
Србија против чланства Косова у Унеску: Неспојиво са систематским уништавањем српског наслеђа
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала