„Вашингтон пост“ признао преваре у текстовима новинара који су за „Русијагејт“ добили Пулицера
11:07 13.11.2021 (Освежено: 16:07 10.04.2023)
© AP Photo / Lauren Victoria BurkeВашингтон пост
© AP Photo / Lauren Victoria Burke
Пратите нас
„Вашингтон пост“ је уклонио велике делове из своја два текста објављена у марту 2017. и фебруару 2019. која су била базирана на дискредитованом „Стиловом досијеу“, после чега су уследили позиви да се том америчком листу одузме Пулицерова награда због, како је оцењено, немилосрдног извештавања о „Русијагејту“.
„Стилов досије“ је, иначе, био део политичког опозиционог истраживачког пројекта за фирму која радила за председничку кампању Хилари Клинтон 2016, а у ком су изнете тврдње о наводном дослуху Доналда Трампа и Русије.
Трамп је више пута означио досије као лажан, истичући да представља део злонамерног напора који финансирају његови политички противници да би му нанели штету.
The Washington Post corrects, removes parts of two stories regarding the Steele dossier https://t.co/LneOvwKs6r
— The Washington Post (@washingtonpost) November 12, 2021
У петак се „Вашингтон пост“ овим поводом огласио саопштењем, а извршна уредница листа Сели Базби је навела да више не може да подржи тачност тих елемената приче у којима је погрешно идентификован примарни извор за најекстремније тврдње из досијеа, укључујући и да је Трамп „оскрнавио“ московску хотелску собу тако што је тамо наводно довео проститутке.
У напомени уредника за чланак из 2017, лист је навео да је њихов оригинални извештај „био у супротности са наводима федералне оптужнице“, подигнуте у новембру 2021. Слична напомена је додата и у чланку из 2019. који се односи на „Русијагејт“.
Hi @PulitzerPrizes, are you going to revoke @PostRoz's and @thamburger's Pulitzers? pic.twitter.com/KkKSgnSz1t
— Hans Mahncke (@HansMahncke) November 12, 2021
„Вашингтон пост“ је раније додао уредничке напомене у још неколико спорних извештаја о „Русијагејту“ о наводном мешању и хаковању, а лист је доживео јавну осуду у петак јер је на листу исправљених текстова придодао још два, преноси РТ.
Incredibly, these two Washington Post journalists -- whose article has now been effectively retracted -- received a PULITZER for their Russiagate reporting from exactly the same time period (2017). Kinda makes you wonder what else they got egregiously wrong, doesn't it? pic.twitter.com/tor7tqY9C7
— Michael Tracey (@mtracey) November 12, 2021
Амерички новинар и политички коментатор Мајкл Трејси указао је да су аутори сада практично повученог текста, Том Хамбургер и Розалинд Хелдерман, добили Пулицерову награду за „извештавање о ‘Русијагејту’ у тачно том временском периоду“.
This story monopolized political discourse and media coverage in the most powerful nation on earth for years on end. https://t.co/gv7MFA3q15
— Caitlin Johnstone ⏳ (@caitoz) November 12, 2021
„Не можете а да се не запитате да ли су још негде направили грешке, зар не?“, навео је Трејси. И други корисници друштвених мрежа затражили су да новинари дају отказ и да им се одузме Пулицерова награда.
Поједини су поставили питање зашто „Вашингтон пост“ није у потпуности повукао своје дискредитоване извештаје.