- Sputnik Србија, 1920, 26.08.2021
ДРУШТВО
Друштвене теме, занимљиве приче, репортаже, догађаји, фестивали и културна дешавања из Србије, и остатка света

Катабаза — шта значи језива реч коју изговара јунак тв серије о којој бруји Србија

CC0 / Pixabay / Црна магија
Црна магија - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2021
Пратите нас
Серија „Црна свадба“ светску премијеру имала је на 27. Сарајево Филм Фестивалу, чији су креатори сценариста Страхиња Маџаревић и редитељ Немања Ћипранић. Припада категорији психолошких трилера, а гледаоцима је пажњу привукла једна реч коју је изговорио јунак серије — „катабаза“.
Прича, наиме, почиње у малом месту у Источној Србији где Митар, иначе миран и благ човек, изненада и на бруталан начин убија дванаесторо својих комшија.
Покушавајући да расветле мотиве злочина, Петар, припадник безбедносне агенције и инспектори Томић и Благојевић позивају Наташу, реномираног психолога, да као судски вештак утврди да ли је Митар психички оболео или се иза злочина крије неки други мотив. Али тиме ће само откључати мистерију где се преплићу влашка магија и тајанствени центри моћи, у борби добра и зла која траје вековима.
Осим у причама о највећим грчким јунацима „катабазу“ затичемо и у религијама других народа — у подземни свет сишли су Озирис, Один, Мухамед, као и сам Исус Христ
Након емитовања серије појам „катабаза“ доста је заинтересовао гледаоце, а он значи пад или суноврат. Славко Штимац изговара ову реплику пре него што убије и своју последњу жртву.

Шта значи реч „катабаза“?

„Катабасис“ или „катабаза“ долази из старогрчког језика, од речи „κατάβασις“ састављене од речи „κατὰ“ која значи „доле" и „βαί“, спуштање односно потонуће у „иνω“ која значи „ићи“. У слободном преводу означавала би кретање низбрдо, или — пад.
Термин је познат у поезији, психологији, реторици, али и хришћанству где може означавати и силазак у подземни свет.
Главно значење које је за „катабазу“ дао Оксфордски речник енглеског језика описује „спуштање“ или „војно повлачење“ и прави разлику у односу на „анабазу“ која би означавала „уздизање“, „померање на горе“.
Уопште, катабаза као „путовање у подземни свет“ као мит се може наћи у различитим религијама широм света. Херој или божанство горњег света путује у подземни свет или у земљу мртвих и враћа се, често са предметом потраге или вољеном особом, или са новостеченим знањем. У грчкој митологији, на пример, Орфеј улази у подземни свет како би Еуридику вратио у свет живих.
Способност да још жив уђе у царство мртвих и да се врати, доказ је изузетног статуса класичног хероја који је више од обичног смртника. Божанство које се враћа из подземног света повезује се са есхатолошким темама као што је пораз смрти и бесмртности, пренео је портал „Магазин новости“.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала