https://sputnikportal.rs/20211118/nemacki-mup-necemo-primati-migrante-iz-belorusije-1131711596.html
Немачки МУП: Нећемо примати мигранте из Белорусије
Немачки МУП: Нећемо примати мигранте из Белорусије
Sputnik Србија
Немачки министар унутрашњих послова Хорст Зехофер назвао је лажним извештаје да је Немачка наводно изјавила да је спремна да прихвати део миграната са... 18.11.2021, Sputnik Србија
2021-11-18T18:09+0100
2021-11-18T18:09+0100
2021-11-18T18:09+0100
свет
свет
немачка
пољска
белорусија
илегални мигранти
граница
мигрантска криза на белоруско-пољској граници
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0b/12/1131711205_80:0:3721:2048_1920x0_80_0_0_637d2c3a07a401a6372dcedc332ab614.jpg
„Пример такве лажне информације данас је био да је савезна влада наводно спремна да прихвати одређен број избеглица. Радило се о око две хиљаде. Одмах сам контактирао савезног канцелара и добио јасан одговор да је реч о лажној информацији“, рекао је Зехофер на конференцији за штампу након састанка са пољским колегом у Варшави.Према његовим речима, Европа ће убудуће „морати чешће да се суочава са чињеницом да уз помоћ лажних извештаја покушава да се изврши притисак“.Он је нагласио да је Немачка спремна да пружи хуманитарну помоћ мигрантима који су дошли у Белорусију, али да не намерава да их прихвати.Министар је додао да Немачка неће затварати границу са Пољском и да то неће бити решење за проблем миграција.„Ми у Немачкој стално слушамо захтеве полицијских синдиката да ја морам да затворим границу са Пољском и уведем пограничну контролу. Слажем се (са пољским министром Мариушом Камињским) да то није начин да се реши проблем. Проблем није на граници Немачке са Пољском“, закључио је Зехофер.Пољска: Нећемо дозволити мигрантски пут из Источне ЕвропеСа своје стране, министар унутрашњих послова Пољске Мариуш Камињски истакао је да Пољска неће дозволити стварање илегалног мигрантског пута из Источне Европе.„Делујемо одлучно и промишљено у сарадњи са партнерима и савезницима и тежимо деескалацији. И успећемо. Уверен сам да је деескалација реална. То је наш циљ“, рекао је Камињски.Мигрантска криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти, заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напушта пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице. Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих дејстава људи беже од рата. У последње време Литванија, Летонија и Пољска јављају о расту броја приведених илегалних миграната из земаља Блиског истока и Африке на граници са Белорусијом. Ове земље оптужиле су Минск за стварање мигрантске кризе. Минск демантује све оптужбе. Белоруски председник Александар Лукашенко изјавио је да Минск више неће спречавати прилив илегалних миграната у земље ЕУ – због санкција Запада за то нема ни новца ни снаге.
немачка
пољска
белорусија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0b/12/1131711205_535:0:3266:2048_1920x0_80_0_0_f6d35888ca747d81969be3438eb8605b.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, немачка, пољска, белорусија, илегални мигранти, граница, мигрантска криза на белоруско-пољској граници
свет, немачка, пољска, белорусија, илегални мигранти, граница, мигрантска криза на белоруско-пољској граници
Немачки МУП: Нећемо примати мигранте из Белорусије
Немачки министар унутрашњих послова Хорст Зехофер назвао је лажним извештаје да је Немачка наводно изјавила да је спремна да прихвати део миграната са пољско-белоруске границе.
„Пример такве лажне информације данас је био да је савезна влада наводно спремна да прихвати одређен број избеглица. Радило се о око две хиљаде. Одмах сам контактирао савезног канцелара и добио јасан одговор да је реч о лажној информацији“, рекао је Зехофер на конференцији за штампу након састанка са пољским колегом у Варшави.
Према његовим речима, Европа ће убудуће „морати чешће да се суочава са чињеницом да уз помоћ лажних извештаја покушава да се изврши притисак“.
Он је нагласио да је Немачка спремна да пружи хуманитарну помоћ мигрантима који су дошли у Белорусију, али да не намерава да их прихвати.
„Ови људи су инструмент хибридне стратегије. Стога би нашим европским вредностима одговарала брига о снабдевању (хуманитарном помоћи) ових избеглица. Оно што не намеравамо да радимо је да прихватимо (ове) избеглице, подлегнемо притиску и кажемо да прихватамо избеглице у европским земљама. Зато што ће то значити да је прорачун (организатора шеме за промоцију миграната) прорадио“, рекао је он.
Министар је додао да Немачка неће затварати границу са Пољском и да то неће бити решење за проблем миграција.
„Ми у Немачкој стално слушамо захтеве полицијских синдиката да ја морам да затворим границу са Пољском и уведем пограничну контролу. Слажем се (са пољским министром Мариушом Камињским) да то није начин да се реши проблем. Проблем није на граници Немачке са Пољском“, закључио је Зехофер.
Пољска: Нећемо дозволити мигрантски пут из Источне Европе
Са своје стране, министар унутрашњих послова Пољске Мариуш Камињски истакао је да Пољска неће дозволити стварање илегалног мигрантског пута из Источне Европе.
„Делујемо одлучно и промишљено у сарадњи са партнерима и савезницима и тежимо деескалацији. И успећемо. Уверен сам да је деескалација реална. То је наш циљ“, рекао је Камињски.
Мигрантска криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти,
заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напушта пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице. Земље Европске уније
оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију
криве саме западне земље, због чијих дејстава људи беже од рата.
У последње време Литванија, Летонија и Пољска јављају о расту броја приведених илегалних миграната из земаља Блиског истока и Африке на граници са Белорусијом. Ове земље оптужиле су Минск за стварање мигрантске кризе. Минск демантује све оптужбе. Белоруски председник Александар Лукашенко изјавио је да Минск више неће спречавати прилив илегалних миграната у земље ЕУ – због санкција Запада за то нема ни новца ни снаге.