Кошаркаши Србије - Sputnik Србија

Каријева Србија победила судије и распуцану Летонију у драми у Пиониру!

Кошаркаши Србије победили су Летонију резултатом 101:100 у првом колу квалификација за Светско првенство на дебију новог-старог селектора Светислава Карија Пешића.
Србија је надиграла Летонце у дворани „Александар Николић“ и остварила први тријумф пред пут у Белгију, где игра друго коло за три дана (28. новембар).
Орлове је до тријумфа водио сјајни плејмејкер Милош Теодосић са 21 поеном и девет асистенција.
Сјајни су били и Алекса Аврамовић са 17 поена, пет скокова, седам асистенција и три украдене лопте, Ален Смаилагић са 15 и меч-винер Марко Јагодић Куриџа са 16 поена.
На другој страни партију каријере је одиграо Рихардс Ломаш са 33 поена уз шут из игре од 9/15. Даирис Бертанс и Андрејс Гражулис су постигли по 17, док је Кристерс Зорикс имао 14 поена.
Србији је ово била четврта победа у низу над Летонијом у свим такмичењима, па сада прво место дели са Белгијанцима, који су претходно савладали Словачку са 83:57 на гостовању у Групи А.
Обе репрезентације су ушле у дуел топло-хладно, али су Летонци били ти којима је шут радио много боље.
Изабраници Луке Банкија практично да нису могли да промаше, а Србија, упркос солидној одбрани, није могла да их спречи да постигну поене.
На крају прве деонице било је 28:33, највише због тога што су гости шутирали 12/13 из игре.
Србија је на крилима Теодосића успела да се врати у игру, али Летонци су после краће паузе поново кренули да погађају из свих позиција.
Успели су Орлови да се врате у егал, добро су играли Смаилагић и Аврамовић поред Теодосића, али су тада по први пут у вечери на сцену ступиле судије.
Чудна промена критеријума утицала је на одбрану изабраника Светислава Пешића, а то је више одговарало Летонцима, па је на полувремену било – 52:56.
Тео је наставио да бриљира и у трећем кварталу – док је он био у игри све је ишло управо преко њега.
Летонци су и даље погађали шутеве, али су све чешће и чешће улазили у периоде офанзивне кризе.
То је казнио Раде Загорац, који је на крају треће деонице погодио први и једини шут на утакмици – за 77:75.
Иако је трећа деоница завршена добро, четврта је почела катастрофално по Србију – серијом гостију од 8:0.
Судије су средином четвртине ушле у нову серију грешака, што је Летонију држало у игри и предности, а у једном тренутку је Пешић добио техничку.
Уједно се повредио и Смаилагић, па је проблем за Орлове постајао све већи и већи, али... Грешке судија распалиле су наше кошаркаше и навијаче у дворани Пионир и направљен је преокрет.
Ипак, у последњи минут се ушло у потпуном егалу, са 98:98.
Битан моменат десио се на 11,4 секунде до краја, када је Пешић одлучио да прави фаул, а Ломаш са линије пенала донео изједначење.
У нападу за победу је Јагодић Куриџа, дебитант у репрезентацији у 35. години живота, изнудио је фаул, па са линије пенала донео велики тријумф.
Утакмицу Србија – Летонија сте могли да пратите уживо уз Спутњик:
22:00 25.11.2021
Крај!
Србија победила Летонију!
21:53 25.11.2021
40' Последњи минут!
Јагодић Куриџа је изнудио бацања. Погодио је оба. 98:98 на 45,4 секунде до краја.
Бертанс не погађа тројку, остаје 98:98. 22,9 секунди до краја.
Невероватан фаул Куруца! Два бацања за Теодосића.
Тео прави фаул над Ломашом на 11,4 секунде до краја. Пешић жели да наш напад одлучује о победнику.
Ломаш погађа оба бацања. 100:100. Тајм-аут Карија на 11,4 до краја.
Фаул над Куриџом. 2,8 секунди до краја. Погађа прво, 101:100. Намерно промашује друго, Летонци губе лопту – крај!
21:50 25.11.2021
39' Изједначење!
Летонци промашују једно бацање, а онда дуга двојка Јагодића Куриџе за нову асистенцију Аврамовића и изједначење – 96:96.
Летонија долази до офанзивног скока после промашаја, а Теодосић не долази до лопте јер је фаулиран. Фаул није свиран, па Летонци имају осам секунди за напад.
Закуцао је Чаварс за 96:98.
21:48 25.11.2021
38' Ту је Ристић кад је најважније
Гражулис кампује у рекету и то му доноси лаку позицију за нове поене. Теодосић организује напад Србије, не погађа, али ту је Душан Ристић – за кош-фаул!
94:95!
21:47 25.11.2021
37' Дангубић!
Добра одбрана Србије, па тројка Дангубића после паса Теодосића за 91:93.
21:45 25.11.2021
Повредио се Смаилагић
У питању је скочни зглоб због којег је морао да напусти терен.
21:44 25.11.2021
36' Ломаш, па Алекса!
Ломаш убацује 30. поен, али Аврамовић показује да има далек домет, па узвраћа истом мером – 88:90!
Ален Смаилагић - Sputnik Србија
21:42 25.11.2021
35' Шта раде судије?!
Техничка Пешићу због приговора!
Али, онда закуцавање Дангубића које је распалило Пионир, а затим су Летонци изгубили лопту.
Дангубић је изнудио и два бацања и погодио оба – 85:87.
21:40 25.11.2021
35' Марин Седлачек не може да верује
Кошаркашки стручњак који преноси утакмицу у улози стручног консултата остао је шокиран одлуком судија да блокаду Куриџе над Бертансом виде као фаул.
Бертанс је, на срећу, погодио само једно бацање, па је на шест минута до краја – 81:87.
21:34 25.11.2021
34' Србија у проблему
Закуцавање Смаилагића, а онда коначно нови промашај Ломаша, али следи јако лош напад Србије и велики промашај Трифуновића.
Кажњава Зорикс тројком, Пешић тражи тајм-аут: 79:86
Навијачи Летоније током дуела против Србије у Пиониру - Sputnik Србија
21:31 25.11.2021
32' Катастрофалан почетак 4/4 за Србију
Тројка Ломаша за његов 27. поен вечерас, а онда дискутабилан фаул у нападу Смаилагића...
Мејерис погађа оба бацања, Теодосић баца лопту противнику у руке, Гражулис наставља рафалну паљбу, па Орлови губе лопту – 77:83.
21:27 25.11.2021
Крај 3. четвртине
У завршници треће четвртине виђен је нешто спорији ритам, уз добру игру Летонаца у рекету на обе стране.
Деловало је као да ће гости да имају предност, али је Загорац погодио први шут на утакмици, па пред последњих десет минута имамо: Србија – Летонија 77:75.
21:21 25.11.2021
28' Теодосић на 19+6
Наставља Србија да игра течко у нападу, највише захваљујући Теодосићу који разиграва, али и поентира. Плеј Виртуса има 19 поена и 6 асистенција.
Међутим, Летонци и даље играју брзо и у серијама, па се држе у игри. Пешић зове тајм-аут на два минута до краја треће деонице (72:70).
21:14 25.11.2021
25' Нове тројке Летонаца, али – Србија одговара
Ломаш погађа тројку и Летонци одлазе на +5, али Куриџа враћа тројку, да би затим Теодосић сјајном реакцијом у одбрани натерао Куруца на грешку.
Раданов користи нови савршени пас Теодосића, па имамо изједначење (66:66).
21:08 25.11.2021
23' Тео диригује!
Теодосић наставља да диригује и да води Орлове ка преокрету. После асистенције Аврамовићу, стиже и једна за Смаилагића, а Летонци серију промашаја прекидају пут-беком Гражулиса.
Малтене моментално Тео шаље пас преко целог терена за Куриџу, који добија фаул и погађа оба бацања, али уз много, много среће Бертанс поново погађа тројку (60:63).
Детаљ са утакмице Србија – Летонија - Sputnik Србија
21:06 25.11.2021
22' Аврамовић разигран
Прве поене у наставку уписује Куруц, али узвраћа Србија после асистенције Теодосића ка Аврамовићу. Исти играч вуче контру као брзи воз и уписује свој 14. поен, за 56:58.
21:03 25.11.2021
Почело је друго полувреме
20:49 25.11.2021
Крај 2. четвртине
Завршница првог полувремена обележена је јако чудним одлукама судија и променом критеријума, пошто је одједанпут кренуо да се свира сваки контакт, у великој већини на штету Србије.
То је у потпуности убило сав ритам који је био у Пиониру, а више је одговарао Летонцима.
Даирис Бертанс је у последња два напада своје екипе погодио две тројке (једну уз фаул), док су Орлови у последњем нападу постигли тројку преко Теодосића
После 20 минута: Србија (Теодосић 17 , Аврамовић и Смаилагић 10) – Летонија (Ломаш 14 , Бертанс 13, Зорикс 11) 52:56.
20:41 25.11.2021
18' Смаилагић промашио оба бацања
Поред промашаја, у игру изабраника Луке Банкија поткрале су се и грешке. Аврамовићу је једна лопта исцурела из коша па серија Србије није продужена, али, на срећу, Курцу једва погађа обруч.
Смаилагић наставља да мучи противничке високе играче, па веома лако долази на линију пенала, али промашује оба бацања – 46:44.
20:35 25.11.2021
17' Србија игра са много енергије, Летонци у серији промашаја
Наставили су Летонци да играју брзо и да шутирају у раном нападу, али им сада шутеви не пролазе кроз обруч.
Серија Србије наставила се феноменалним Аврамовићем, који је погодио другу тројку, да би затим Загорац украо лопту, али, нажалост, Смаилагић није погодио отворену тројку (46:44).