00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ВЕСТИ (реприза)
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Нова немачка влада спрема велика изненађења - шта да очекује Србија /видео/

© AP Photo / Kay NietfeldАналена Бербок, Олаф Шолц и Кристијан Линднер
Аналена Бербок, Олаф Шолц и Кристијан Линднер - Sputnik Србија, 1920, 26.11.2021
Пратите нас
Не само да је кандидат за немачког канцелара Олаф Шолц у релативно кратком року успео да нађе заједнички језик унутар „семафор коалиције“ и дође до коалиционог споразума, већ је будућа влада изашла са обимним и амбициозним планом. И док нова немачка влада спрема изненађења, питање је - шта да очекује Србија?
Како каже некадашњи дописник „Политике“ из Немачке Мирослав Стојановић, чињеница да је Олаф Шолц, са позиције човека кога ни сопствена странка није хтела на месту председника, успео да као кандидат за канцелара социјалдемократе доведе до победе на изборима, али и да у експресном року склопи савез са Либералима и Зеленима и практично помири непомирљиво, говори да су у криву били сви они који су мислили да ће политички вакуум у Немачкој после Ангеле Меркел дуго трајати.
Стојановић у емисији „Спутњик интервју“ напомиње да се сада, по први пут у историји немачког послератног парламентаризма, у влади појављују три странке, притом потпуно различитих политичких, идеолошких и прагматских опредељења. Ипак, додаје, за очекивати је да ће се и са новим руководством континуитет немачке политике наставити по бројним питањима.

Шта да очекује Србија

„Када је о Србији реч, успешна економска сарадња са Немачком ће се наставити. То јесте интерес и саме Немачке и где год да се у том погледу наши и њихови интереси поклопе, ту све добро функционише. У политичкој равни, Косово ће бити и даље највећи проблем и то је оно где нова администрација ништа неће променити у односу на стару. Они ће изричито инсистирати да је то завршена прича и да је Косово суверена и независна земља“, каже Стојановић.
Међутим, напомиње, и нова влада је суочена са чињеницом да се тај косовски чвор не може једноставно пресећи, па ће оставити одређениманеварски простор.
„Вероватно ће ићи на варијанту да процес преговора и нормализације тече пре преговора о статусу, што оставља неку врсту малог маневарског простора да се реше неке теме које су од интереса за Србе и све становнике у покрајини, а да се изузме оно где се ми не можемо никако сложити”, сматра Стојановић.
Када је реч о немачком министарству спољних послова које је у новој влади припало Зеленима, саговорник Спутњика каже да се немачка спољна политика неће радикално мењати, али неки акценти сигурно хоће.
„Простор шефа дипломатије је аутономан у неким доменима и они ће сигурно инсистирати на темама које су Зеленима важне, попут људских права, медијских слобода и еколошких стандарда. Тако да ће, какви год били разговори између Београда и Берлина, они у овим темама бити рескији. У сваком случају, очекује се да не инсистирају на формалном признању такозваног Косова, али ће се на Београд вршити притисак да не спречавамо његов пријем у Уједињене нације и друге међународне организације, што је наравно у овом околностима немогућа мисија“, указује Стојановић.

Однос према Русији и Кини

Према његовим речима, Зелени ће вероватно бити оштрији и када је реч о односима са Русијом и Кином.
„Зелени и Либерали су према овим земљама далеко оштрији од конзервативаца и социјалдемократа. Али, треба имати на уму да када се дође на власт, онда наступа један мало другачији однос, однос који није само страначки, па ће заправо реалполитика одређивати суштину тих односа. Немци имају огромну трговинску размену са Кином и стрепе од тога како ће се развијати односи Вашингтона и Пекинга. Биће проблем ако дође до заоштравања политичких односа САД и Кине, јер Америка бахато инсистира на односу – ми или они, па санкцијама Пекингу може Немце условљавати да бирају да ли ће трговати са Кином или са њима”, објашњава Стојановић.
Америка, примећује, слично ради и када је реч о Русији, па идући за сопственим интересима Европљане оставља на цедилу. Тако је амерички председник Бајден, после краћег затишја, поново актуелизовао питање санкција „Северном току 2“ и то у тренутку критичном за Европљане по питању енергената.
„Европа јако зависи од тога шта ће се по том питању дешавати и какве ће потезе Америка вући,јер снабдевања са неке друге стране нема и то је врста додатног политичког притиска који се сада врши на Немачку. Али, треба имати на уму да су социјалдемократе биле, на неки начин, коректне у односима са Русијом, а први споразум о „Северном току 1“ направљен је између Герхарда Шредера и председника Путина”, наводи Стојановић.

Амбициозни планови нове владе

Говорећи о споразуму тространачкe немачке коалиције, Стојановић каже да је он обухватио бројне амбициозне планове модернизације државе – од инфраструкуре, социјалних питања, преко дигитализације, до енергетике и преласка Немачке на зелену економију. Немачка планира да се у фазама ослободи угља и доведе ниво обновљивих извора енергије до 2030. године на 80 посто, што у тренутим околностима неће бити једноставно.
„Шолц и његова влада имају велике планове да изнутра „реновирају“ Немачку, али мандат почињу у време великих криза – мигрантске, енергетске и здравствене. Неће бити лако остварити све те амбиције у условима великих искушења и кључна ће бити политичка енергија у самој влади, да неку врсту енергије, елана и оптимизма убризга у јавност. Немачка је јака и она може да оствари велики део тих циљева, али су важни и геополитички односи и остаје да се види како ће се све то развијати”, оцењује Стојановић.
Оно што је сигурно, закључује наш саговорник, је да ће Немачку са места канцелара предводити јака личност. Олаф Шолц је, каже, искусан политичар, „мајстор компромиса“, врло самоуверен и човек са „штофом“ да се наметне.
Споразум „Семафор коалиције“ написан је на 117 нова страна, а договорено је, између осталог, да нови министар финансија буде лидер Либерала Кристиан Линднер, док двоје лидера Зелених добијају кључне ресоре – Роберт Хабек водиће „суперминистарство“ које обухвата економију и климу, а Аналена Бербок биће прва министарка спољних послова у историји Немачке.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала