Шта су Кинези открили на тамној страни Месеца? /фото/
08:42 06.12.2021 (Освежено: 08:52 06.12.2021)
© Фото : NASA / GSFC / Arizona State UniversityЛунарни јужни пол
Пратите нас
Кинески ровер „Јуту 2“ приметио је мистериозни објекат на хоризонту док је крстарио тамном страном Месеца, на којој ради истраживања скоро две године.
Наиме, кинеска свемирска агенција ЦНСА објавила је фотографије „тајанственог предмета“ у облику коцке који је снимио ровер „Јуту 2“ на другој страни кратера који је истраживао. Тим научника је изразио велико интересовање за објекат и одлучили су да скрену са трасе како би га проучили. Сада се очекује да „Јуту 2“ проведе наредна 2-3 лунарна дана (2-3 земаљска месеца) у проучавању и дефинисању објекта, преноси портал „Спејс“.
Ah. We have an update from Yutu-2 on the lunar far side, including an image of a cubic shape on the northern horizon ~80m away from the rover in Von Kármán crater. Referred to as "神秘小屋" ("mystery house"), the next 2-3 lunar days will be spent getting closer to check it out. pic.twitter.com/LWPZoWN05I
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 3, 2021
Иако су на друштвеним мрежама одмах почела нагађања о томе да је тајанствени предмет можда неприродног порекла, чињеница је да су фотографије које су објављене прилично мутне и направљене из велике удаљености. Кад се ровер приближи, биће јасније о чему се ради.
So yeah, it's not an obelisk or aliens, but certainly something to check out, and hard to discern much from the image. But large boulders (right) are sometimes excavated by impacts, as seen by the Chang'e-3 mission, which launched 8 years ago on Dec 1. [CNSA/CLEP] pic.twitter.com/ifOIFr4oQI
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 3, 2021
За сад је најизгледније да се ради о некој стени или заосталом комаду астероида који је ударио у Месечеву површину.
Ровер „Јуту 2“ и „Чанг'е 4“ на соларни погон на другу страну Месеца 3. јануара 2019. године, а ровер се котрљао кроз 186 километара широк Вон Карман кратер од тада. „Чанг'е 4“ је четврта кинеска мисија на Месецу и друга која је испоручила ровер на Месец. Мисије„Чанг'е“ 1 и 2 су биле орбиталне, а „Чанг'е 3“ је слетео на ближу страну Месеца са првим „Јуту“ ровером. Кина је такође покренула тестну мисију „Чанг'е 5 Т1“ око Месеца и мисију повратка узорка са Месеца „Чанг'е 5“.