00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новаков нови лист и вечити у раљама Европе
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли Трамп заузети Гренланд?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Нова драма иза сцене: Хоће ли бити плаћен 41. глас за рушење владе Кривокапића

© Sputnik / Небојша ПоповићКривокапић са члановима свог кабинета у Белом салону Скупштине Црне Горе
Кривокапић са члановима свог кабинета у Белом салону Скупштине Црне Горе - Sputnik Србија, 1920, 10.12.2021
Пратите нас
Изјава премијера Црне Горе Здравка Кривокапића да има сумње о могућем 41. гласу на гласању о неповерењу влади у понедјељак изазвала је бурне реакције и нагађања да ли би и ко пристао на ту врсту политичке корупције. Аналитичар Предраг Дрецун уверен је да се 41. глас неће наћи.
Није још политички сазрела ситуација да било ко из владајуће коалиције сруши владу и то се у понедјељак неће десити, каже Дрецун за Спутњик.
Гласовима владајуће већине биће продужен живот влади али то, каже Дрецун, неће бити крај политичке кризе у Црној Гори.
“Овдје се ради о сложеној политичкој игри. Три структуре желе пад владе Кривокапића. Једна је опозиција на челу са ДПС које је покренула иницијативу у Скупштини, друга стрктура је ДФ, а трећа процрногорске политичке снаге које би у будућности да се откаче од ДПС уколико успије план рушења ове владе. У том троуглу ове влада тешко да може да се сачува, али је интересантно да њу можда и спасава равнотежа страха у том истом троуглу. Убијеђен сам да зато у понедјељак неће доћи до пада Владе чији је премијер Кривокапић, јер било ко из овог троугла, ако би гласао са ДПС, касније би био политички кажњен”, каже Дрецун.
Премијер Здравко Кривокапшић је казао у четвртак, одговарајући на новинарска питање да ли има сумње или сазнања да ће бити политичке корупције у овом случају, да "наравно сумња", али да ни о једном имену у овом тренутку не треба говорити.
"Можда се то име појави тај дан, али ја не вјерујем да су људи у овом тренутку, без обзира на све што имају, на таквом фону да част породице и будућност гледају у једном тренутку, без обзира колико је ко дужан, колико ко има на рачуну или какву обавезу има према било коме", рекао је премијер.
Истакао је да Црна Гора треба да схвати да је вријеме "ситно сопственичког приступа" прошло и да је добробит државе важнија од сваког појединачно.
Одговарајући на питање да ли је упознат са тиме да постоје сумње да неко покушава да изда изборну вољу грађана тако што преговара за десетине милионе еура, како се могло чути јуче у парламенту, Кривокапић је рекао да се у Црној Гори много тога прича.
Посланик Демократа Борис Богдановић раније је казао у пленуму да “неко преговара о издаји изборне воље грађана”, и да ће заузврат добити компензацију “од неколико десетина милиона евра”.
Иначе, премијер Кривокапић је, како пишу медији у Црној Гори, одложио пут у Брисел због гласања о влади.
Ваља истаћи да су УРА синоћ, ДФ прије неки дан, као и Демократе саопштили да они неће у понедјаљак срушити Владу гласајући са ДПС.

Истекао рок ДФ

У међувремену, рок који је Демократски фронт дао странкама парламентарне већине да се изјасне о формирању нове владе истекао је данас, а за понедјељак, 13. децембра је у Скупштини Црне Горе заказано изјашњавање о иницијативи опозиционих странака за изгласавање неповјерења актуелној извршној власти на чијем челу је Здравко Кривокапић.
ДФ је саопштио да ће у случају негативног одговора покренути дијалог о организовању ванредних парламентарних избора, што укључује и иницијативу за скраћење мандата Скупштини Црне Горе.
Изгласавање неповјерења Кривокапићевој влади заказано је за понедјељак, 13. децембра, на иницијативу посланика опозиционих странака, коју је потписало 40 посланика, а да би иницијатива била изгласана недостаје један глас.
По Уставу Црне Горе, Скупштини може престати мандат прије времена на које је изабрана распуштањем или скраћењем мандата парламента и то на приједлог предсједника Црне Горе, владе или најмање 25 посланика. ДФ има потребних 25 посланика да би поднио ту иницијативу.
Демократски фронт понудио је 22. новембра партнерима из већине последњу платформу са приједлозима за превазилажење политичке кризе. У платформи наводе да су спремни да за мандатара подрже погодну личност, коју предложе партнери из коалиција “Мир је наша нација” или “Црно на бијело”. Желе да се у нову владу укључе аутентични представници мањинских народа, подсјећа портал Дан.
ДФ у документу тражи да се у најкраћем могућем року изабере нова владу која би била састављена од представника три побједничке коалиције, једна је од ставки платформе.
“Нова влада треба да у значајној мјери одражава изборну вољу грађана, како по структури, тако и по њеним програмским приоритетима. Нова влада ће поштовати претходно постигнуте договоре, што подразумијева мораторијум на идеолошке и програмске разлике .”, наводи се у платформи.
ДФ, као најбројнији конституент власти је, како наводе, спреман да у циљу постизања договора направи уступке и додатно уважи специфични значај мањих конституената.
Да ДФ планира договор о новим изборима потврдио је раније предсједник Покрета за промјене Небојша Медојевић.
“Након истека рока 10. децембра констатоваћемо да ли постоји 41 посланик за формирање нове владе или не. Ако не буде подршке од УРА што је реално очекивати, Демократски фронт ће обавијестити колеге из парламентарне већине да су се стекли услови да кренемо у договор о организовању ванредних парламентарних избора”, рекао је Медојевић.

УРА неће са ДФ да договара ванредне парламентарне изборе

Грађанском покрету УРА је апсолутно неприхватљиво да са Демократским фронтом (ДФ) договара ванредне парламентарне изборе у Црној Гори, рекао је потпредсједник ГП УРА Милош Конатар. За тако нешто ДФ ће, како је поручио, подршку морати да тражи од ДПС и опозиције. Потребно је, каже, да се у парламенту уозбиље сви и посвете раду како да грађанима Црне Горе буде боље.
Он је подсјетио да је ДФ тај који се годину дана труди да сруши Владу Црне Горе, јер нијесу на министарским позицијама.
Коментаришући то што данас истиче рок који је ДФ дао за изјашњење о платформи са предлозима за превазилажење политичке кризе, Конатар је рекао да ту нема ништа ново.
"Не очекујем ништа спектакуларно. Ево да видимо шта ће бити то рјешење јер колеге из ДФ опет најављују неки дан Д, да ће донијети неку одлуку. И мене занима што ће бити та одлука", рекао је Конатар.
Здравко Кривокапић - Sputnik Србија, 1920, 09.12.2021
РЕГИОН
Кривокапић о предлогу за изгласавање неповјерења Влади: Не очекујем још једну политичку корупцију
Скупштина Црне Горе - Sputnik Србија, 1920, 08.12.2021
РЕГИОН
Усвојен захтев ДФ: Прва тачка - гласање о Кривокапићевој влади
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала