Србија у црвеном, Београд у врху светске листе: Алармантни подаци о загађености ваздуха прошле ноћи
© Sputnik / Милош ЋурчинНајвећа загађеност ваздуха је ујутру и увече
© Sputnik / Милош Ћурчин
Пратите нас
Мапа Србије на сајту АирВисуал, који показује индекс квалитета ваздуха у реалном времену, синоћ је била обојена у црвену боју, која означава „нездрав“ ваздух, а Београд је по подацима ове апликације поново био на топ-листи десет најзагађенијих престоница света, на седмом месту.
Србија је синоћ заспала уз алармантне податке о загађености ваздуха које је презентовао AirVisual. Мраз и већа релативна влажност ваздуха уз одсуство ветра и синоћ су били „идеално лоши“ метеоролошки услови који су, уз појачано грејање довели до екстремно повећаног аерозагађења, тако да готово није било мерног места у нашој земљи где се очитала црвена боја, индекс који означава „нездрав“ ваздух, пише Блиц.
Сва мерна места у Београду имала су индекс загађења виши од 160, а најтеже је, како су показали подаци AirVisual, било у Земуну са индексом 293 и Котежу са индексом 214, због чега су ова два мерна места била обојена у љубичасту, боју која ваздух класификује „веома нездравим“.
„Веома нездрав“ ваздух синоћ је измерен и у Смедереву са индексом 215, а индекси загађења већи од 200 са „пиком“ од 237, детектовани су и на подручју Крагујевца. Коначно, у љубичасто је било обојено и једно мерно место у Новом Саду где је индекс загађења од 252 и њега сврстао у подручје са „веома нездравим“ ваздухом.
Подаци на овој апликацији од јутрос су нешто повољнији, јер су сви индекси нижи од 200, али у црвеном су и даље Обреновац, Лазаревац, Нови Пазар, Косјерић, Степојевац и Чачак, чији становници, дакле, удишу „нездрав“ ваздух.
И сајт Агенције за заштиту животне средине (СЕПА) детектују загађен ваздух у овим местима, док, што се тиче Београда, у црвеном су, што СЕПА класификује као “загађен” ваздух, мерна места у улици Деспота Стефана, код КБЦ “Драгиша Мишовић”, на Мостару, Врачару, Новом Београду, Старом Граду и у улици Омладинских бригада.
Када апликације које показују стање квалитета ваздуха у реалном времену и сајт СЕПА покажу овакве податке, зна се да је присуство суспендованих ПМ10 и ПМ2.5 честица, најопаснијих полутаната у ваздуху, далеко изнад дозвољене концентрације од 50, односно, 25 микрограма по кубном метру.
У таквим случајевима, како саветују лекари, сви хронични и болесници који имају респираторне проблеме, не би требали да излазе напоље, да и здрави приликом боравка на отвореном простору ипак носе заштитне нано маске, да се на отвореном избегава физичка активност, а у домовима пре свега да се не отварају простори и користе пречишћивачи ваздуха.
Топ 12 најзагађенијих градова света протекле ноћи:
1.
Лахоре, Пакистан2.
Делхи, Индија3.
Дака, Бангладеш4.
Ханој, Вијетнам5.
Кабул, Авганистан6.
Загреб, Хрватска7.
Београд, Србија8.
Краков, Пољска9.
Калкута, Индија10.
Бишкек, Киргизија11.
Вухан, Кина12.
Милано, Италија