Скандал у Немачкој, са трибина грмело: „Нацисте напоље“ /видео/

© AFP 2023 / RADEK MICAФудбалери уједињени против расизма
Фудбалери уједињени против расизма - Sputnik Србија, 1920, 19.12.2021
Фудбалска утакмица треће лиге у Немачкој, прекинута је због расистичких узвика упућених гостујућем играчу Арону Опокуу. Са трибина су се чули мајмунски повици, након чега је она нормална већина узвикивала „Нацисте напоље“, алудирајући на људе који су омаловажавали фудбалера.
Судија Николас Винтер прво је прекинуо утакмицу између домаћина МСВ Дуизбурга и Оснабрука у 35. минуту након мајмунских повика са трибина, усмерених на нападача гостију Арона Опокуа.
„Био је корнер за Оснабрук, а када је играч хтео да га изведе, чули су се мајмунски звуци са трибина. Он је то одмах приметио, а такође и помоћни судија. Обојица су ми то описали“, рекао је Винтер.
Винтер је рекао да је то инцидент „на који су сви веома осетљиви и на који се директно реагује“.
„Могао сам да видим колико је шокиран Опоку“, рекао је судија.
Оснабрук није желео да настави и утакмица је трајно прекинута десетак минута после инцидента, при резултату 0:0.
„Оснабрук, и то је разумљиво, више није могао да игра. Момак је сломљен и сви, цео тим, је шокиран. И ми смо остали без речи", рекао је представник за медије домаћина Дуисбурга, Мартин Халтерман, за Магента ТВ.
Генерални директор Оснабрика Мајкл Велинг рекао је да није било шансе да се игра настави.
„Арон је веома, веома погођен и више није био у стању да игра. То је један од разлога зашто смо рекли да нећемо да играмо даље“, казао је Велинг, истичући да расизму „није место у друштву, а самим тим ни у фудбалу“.
Велинг је навео и да је Лерој Квадво из Дуисбурга такође претрпео расистичко злостављање, док су играчи били окупљени на страни после првобитног расистичког инцидента.
Већина присутних навијача из оба тима позиционирала се против расизма и, поред осталог, узвикивала „Нацисте напоље“, док се стадионом разлегала антинацистичка песма немачког бенда Дие Арзте.
Хулигани засули бакљама Тадићев аутобус – полиција реаговала воденим топовима /видео/
Влаховић беснео, а тренер поручио: „Морао сам...“ /видео/