Сад је јасно да је потребна четврта доза: Др Ђерлек о погоршању епидемиолошке ситуације у Србији
© Sputnik / Лола Ђорђевић Вакцинација
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Омикрон сој већ је у Србији, бројеви су у порасту, последње бројке показују 5.224 нова случаја, чак 200 одсто више него пре недељу дана, а од раније се зна да вакцине имају век трајања.
Анализом је установљено да се "Синофармова" вакцина може дати већ после четири месеца, остале већ после пет месеци, а како је са трећом бустер дозом направљен добар потез, лекари кажу да се увелико размишља и о четвртој дози.
Да ли ће незаустављив раст бројки утицати на то да ово размишљање врло брзо прерасте у одлуку?
© Sputnik / Лола ЂорђевићРед испред ковид амбуланте
Ред испред ковид амбуланте
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, каже за „Блиц“ да се већ разговора и о четвртој дози управо због тога што ефективност вакцина опада са појавом нових сојева.
„Без обзира што нисмо успели у већем обиму да убедимо грађане за вакцинацију првом и другом дозом, не значи да нисмо урадили добру ствар са трећом дозом и да тако треба да наставимо. Евидентно је да нам је потребна и четврта доза. У овом тренутку Комитет за имунизацију као најстручније тело у нашој земљи састављено од најврснијих стручњака вирусолога, имунолога, епидемиолога, разматра ту могућност. Ево видимо да је Израел већ почео да даје четврту дозу старијим од 60 година са великим коморбидитетима, и вероватно ће и у нашој земљи у зависности од епидемијске ситуације Национални комитет донети најбољу одлуку, објашњава Ђерлек
У овом тренутку се и даље размишља, додаје он, и каже да у овом моменту није још ништа донето, али се свакако о томе увелико прича и разматра како би се донела права одлука која ће ступити на снагу у право време.
„Управо због тога што сваки нови сој смањује ефективност вакцина на коју смо ми упозоравали, потребне су бустер дозе. Оно што је битно, постојеће вакцине још добро реагују на нове сојеве, и морамо апеловати на људе да се у што већем проценту вакцинишу. Бустер је неопходан. Оно што је добро, да смо увек и на време дали вакцине када је требало. Подсетимо се, да су сви каснили са трећом дозом, рецимо Португал и Данска су имали 80 и 85 одсто људи са првом и другом дозом, али су каснили са трећом, па су имали пуне болнице када је истекла вакцина другом дозом. Они нису на време почели са трећом за разлику од нас. Ја чврсто верујем у наше стручњаке и мислим да ће Национални комитет одредити тачан тајминг када ћемо кренути у вакцинацију са четвртом дозом као и то које ће бити популационе групе. Такође верујем да ћемо у 2022. успети да завршимо причу са вирусом корона“, закључује Ђерлек.
© Sputnik / Лола ЂорђевићРед за тестирање у приватним лабораторијама
Ред за тестирање у приватним лабораторијама
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Према последњим подацима у Србији је закључно на дан 19. децембар вакцинисано укупно 3.099.614 пунолетних грађана. Од тог броја, три дозе вакцине примило је 1.642.593 грађана.
Што се тиче оних којима полако истиче „трећа“ доза, оно што је познато од података јесте да је до 30. септембра трећу дозу примило 552.636 грађана Србије, а у првој половини октобра 199.413 грађана, што би значило да би негде од средине јануара до почетка марта своју четврту дозу, можда требало да прими 753.049 грађана.