Захарова је тиме прокоментарисала изјаву Блинкена о томе да су САД забринуте због развоја ситуације у Казахстану, те да Вашингтон сматра да је та земља у стању самостално да реши све своје проблеме без учешћа ОДКБ.
Иначе, у Алма Ати су се у 20 часова по локалном времену упалиле сирене чиме је дато упозорење грађанима да је ступио на снагу полицијски час који ће трајати до седам ујутру наредног дана, а становници овог града моле се да не напуштају своје домове без преке потребе.
Истовремено, у предграђу овог највећег казахстанског града чују се пуцњи и то у рејону Самал. Реч је о наставку антитерористичке операције која је покренута још синоћ.
Спутњик Казахстан наводи и да се борбе воде на саобраћајној магистрали Алма Ата – Бишкек већ неколико часова у близини градића Рајимбек.
Иначе, ситуација у Казахстану нормализовала се у петак након вишедневних нереда који су прерасли у крваве сукобе са полицијом. Средином дана суграђанима се обратио председник који је упозорио да је војсци наређено да „отвори ватру и пуца без упозорења” и искључио могућност преговора са „наоружаним и обученим разбојницима“.
Власти Казахстана синоћ су повратиле контролу над свим државним институцијама у земљи, а полиција осигурава јавни мир.
Подсетимо, становници казахстанских градова Жанаозен и Актау у области Мангистау 2. јануара су масовно изашли на улице са апелом да се смање цене горива. Касније су се протести проширили на цео Казахстан. Власти су најавиле смањење цене течног гаса у Мангистауској области, али се ситуација није стабилизовала. На територији земље је на две недеље уведено ванредно стање, а влада је смењена. Председник Казахстана Касим Жомарт Токајев је, усред протеста, сменио првог председника земље Нурсултана Назарбајева са места председавајућег Савета безбедности.
Председник Токајев је дешавања у земљи назвао актом спољне агресије и обратио се за помоћ Организацији Договора о колективној безбедности (ОДКБ), чије су чланице послале у Казахстан мировне снаге.