00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

Спас је у природи: Могу ли биљни препарати да истребе корону

© Sputnik / Рамиль СитдиковКрим
Крим  - Sputnik Србија, 1920, 09.01.2022
Пратите нас
Ефекти биљних екстраката на ковид 19 активно се проучавају у свету. Недавно су руски војни научници саопштили о стварању биолошки активног додатка исхрани (БАД) који шеснаестоструко смањује концентрацију вируса корона код пацијената, а превентивним и терапеутским средствима сматра се мноштво природних супстанци.
Како се прецизира, начелник Снага за радијациону, хемијску и биолошку заштиту, генерал-потпуковник Игор Кирилов изјавио је раније у интервјуу за „Красну звезду“ да су истраживачи 27. научног центра Министарства одбране Русије направили биолошки активни адитив „КовБАД“ који може да другог дана примене преполови вирусно оптерећење у назофаринксу оболеле особе, а да шестог дана смањи оптерећење 16 пута.
„КовБАД“ садржи екстракт ароније, ехинацее, фукоидана (полисахарида који се налази у смеђим алгама и телу неких бодљокожаца), хидролизат пацифичке лигње и друге материје природног порекла које појачавају противвирусну заштиту. Препарат је већ добио сертификат о државној регистрацији. Биолошки активни адитиви обично садрже природне имуномодулаторе који слабе дејство вируса на тело, а као резултат тога, болест тече са мање компликација.
Међутим, постоје и природне супстанце које директно убијају вирусе, укључујући и САРС-ЦоВ-2. Оне су познате, па не захтевају додатна безбедносна испитивања, али свакако неће заменити фармацеутске производе.
У раној фази болести, БАД помаже да се изађе на крај са вирусом, каже професорка биологије са Универзитета Џорџ Мејсон Анча Баранова и додаје да генерално има много биљака које садрже супстанце погубне по ковид.

Природне супстанце против ковида

Клиничка испитивања потврдила су ефикасност многих биолошки активних супстанци против короне. Највише испитивања посвећено је кверцетину – природном једињењу из групе флавоноида.
Има га у луку, црном грожђу, меду, цитрусима и другом воћу и поврћу. Зелени чај и боровница посебно су богати њиме.
Та супстанца има антиоксидативна, противупална и имуномодулаторна својства која спречавају уништење ћелијских мембрана слободним радикалима и може да повећа унутарћелијску концентрацију цинка, микрокомпоненте која потискује репликацију РНК вируса. Кверцетин је тестиран у Саудијској Арабији и препоручен за превенцију и лечење благих раних симптома ковида 19. Пример Саудијаца следили су у Италији, Турској, Пакистану и Тунису.
Истраживања су показала да флавоноиди астрагалин и кемпферол везују два главна ензима вируса, 3ЦЛпро и ПЛпро, и то чак и јаче од антивирусног препарата ремдесивир. Физетин, изорхамнетин и кемпферол блокирају С-протеин вируса, док кверцетин и кемпферол такође потискују полимеразу РдРп, која је вирусу потребна за реплицирање РНК.
Подједнако се полажу наде у артемисинин — биоактивно једињење које се налази у пелину једногодишње биљке Artemisia annua. Користи се за лечење од маларије и неких вирусних инфекција. Његова безбедност по људе је доказана.

Биљни препарати

За средствима против короне се трага и међу одавно регистрованим препаратима биљног порекла.
С тим у вези, британски научници са Универзитета у Нотингему су заједно са колегама са Кинеског пољопривредног универзитета у фебруару прошле године открили да је против ковида ефикасан тапсигаргин од екстракта биљке Thapsia gargantea. Тај препарат је примењиван против три главна типа респираторних инфекција људи.

Лабораторијска истраживања на ћелијским културама и животињама показала су да је тапсигаргин користан за превенцију и лечење, да спречава репликовање САРС-ЦоВ-2 у ћелијама на најмање два дана, чак и након једне примене.

У новом раду је закључено да тапсигаргин није ништа мање ефикасан против алфа, бета и делта сојева САРС-ЦоВ-2. Поред тога, аутори тврде да се може примењивати као лек истовремено против више инфекција, као што су грип, ковид 19 и респираторни синцицијaлни вирус, као и да су врло мале дозе понекад довољне да потпуно униште вирус.
Са своје стране, биолози са Универзитета у Мичигену открили су 17 потенцијално ефикасних једињења, међу којима и чувени додатак исхрани лактоферин, протеин добијен из крављег млека. Аутори истраживања истичу да лактоферин сузбија ширење короне у свим ћелијским моделима на неколико начина.

Воће, поврће и други производи

Недавно су немачки научници открили да сок од нара, сок од ароније и зелени чај помажу код грипа и вируса корона. Биљни полифеноли, укључујући флавоноиде у тим напицима, сузбијају ковид 19, али само у почетној фази када је инфекција још у назофаринксу.
За превенцију се препоручује да се овим соковима и чајем испирају уста и грло.
Италијански научници су показали да биолошки активне супстанце садржане у екстракту коре нара, пре свега полифеноли пуникалагин и теафлавин, слабе интеракцију између С-протеина ковида и ћелијског рецептора АЦЕ2. Такође су демонстрирали да спречавају активност главне протеазе ковида — 3ЦЛпро, који је вирусу неопходан за репликацију и опстанак у телу, што су потврдили биолози из Босне и Херцеговине и Србије.
Размножавање вируса спречава куркумин из корена куркуме и катехина, којег у великим количинама има у зеленом и белом чају, црној чоколади, у воћу и бобицама. Такво дејство имају и кемпферол, којим је богат шипак, семенке кима, мирођија, сладић, пасуљ и чај, нарингенин (полифенол којим су богати цитруси и парадајз), као и дихидрокверцетин (биофлавоноид из екстракта сибирског ариша).
Истовремено, национални институти америчког здравства у званичном билтену посвећеном биолошки активним додацима помиње андрографис, ехинацеју, зову и женшен као потенцијално ефикасне биљке против вируса корона.

Традиционална медицина

Женшен је једна од ретких биљака традиционалне оријенталне медицине која је добро позната у западном свету. У југоисточној Азији, посебно у Кини, од самог почетка пандемије ослањају се на фитотерапију.
Кинеска национална здравствена комисија одобрила је употребу биљних народних лекова у комбинацији са западном медицином за пацијенте са ковидом 19 и издала је неколико препорука за лечење биљем.
Чланак, који су припремили научници из Кине, Бангладеша, Малезије и Сједињених Америчких Држава, потврђује ефикасност традиционалних кинеских и ајурведских лекова против вируса корона. Неки од њих, као што је Кан-Јанг, познати су и у Русији.
Међутим, став стручњака је да све то може само мало да помогне.
„Сада су суплементи БАД регистровани у многим земљама. У Кини су то чувене кинеске биљне мешавине, старе хиљадама година. Тестиране су на вирус корона, делотворне су, али нико каже да спасавају од ковида, нагласила професорка Баранова.
И на сајту Националних института за здравље признаје се да „не постоји истраживање које би доказало да било који додатак исхрани може да спречи ковид 19 или да значајно ублажи болест“.
Са америчким стручњацима и њиховим колегама сагласна је и Руска агенција за фитосанитарни надзор (Роспотребнадзор).
Отдыхающие на лавандовом поле в окрестностях села Тургеневка Бахчисарайского района Крыма - Sputnik Србија, 1920, 12.07.2021
Ковид подстакао продају лековитог биља
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала