Револуционарни поступак: Човеку пресадили срце генетски модификоване свиње /видео, фото/
07:21 11.01.2022 (Освежено: 07:41 11.01.2022)
© AP Photo / Mark Teske/University of Maryland School of MedicineПресађивање срца генетски модификоване свиње у човека
© AP Photo / Mark Teske/University of Maryland School of Medicine
Пратите нас
Дејвид Бенет, 57-годишњи мушкарац са срчаним обољењем опасним по живот добио је срце од генетски модификоване свиње, што је револуционарни поступак који нуди наду стотинама хиљада пацијената којима су потребни органи.
То је прва успешна трансплантација свињског срца у тело човека, пренео је „Њујорк тајмс“.
Осмочасовна операција обављена је у Балтимору у петак, а пацијент, Дејвид Бенет Старији из Мериленда, се добро осећа, навели су хирурзи у Медицинском центру Универзитета Мериленд.
Dr. Bartley Griffith provides patient insights after historic first successful transplant of porcine heart into adult human. https://t.co/h2GsyFC4t2 #pigheart #xenotransplant pic.twitter.com/TLBS7kyZfM
— University of Maryland School of Medicine (@UMmedschool) January 11, 2022
„Оно ствара пулс, ствара притисак, то је његово срце“, рекао је доктор Бартли Грифит, директор програма за трансплантацију срца у медицинском центру, који је извршио операцију.
„Ради и изгледа нормално. Одушевљени смо, али не знамо шта ће нам сутра донети. Ово никада раније није урађено“, навели су они.
Прошле године је око 41.354 Американаца добило трансплантирани орган, од којих је више од половине добило бубреге, према подацима Уједињене мреже за дељење органа, непрофитне организације која координира напоре у набавци органа у САД.
Постоји, међутим, акутна несташица органа и сваки дан умире десетак људи са спискова, наводи „Њујорк тајмс“.
According to a NY Times article, “It’s working and it looks normal. We are thrilled, but we don’t know what tomorrow will bring us. This has never been done before.” https://t.co/oylnFkML0r
— Jennifer Fortier (@Jenn_Directs) January 10, 2022
Dr. Bartley Griffith, left, performed the operation on David Bennett Sr.📸@UMmedschool pic.twitter.com/gNvlee0KSi
Око 3.817 Американаца је прошле године примило срца давалаца, више него икада раније, али је потенцијална потражња и даље већа.
Научници су грозничаво радили на развоју свиња чије органе људско тело не би одбацило у протеклој деценији, новим технологијама за уређивање гена и клонирање.
University of Maryland School of Medicine Faculty Scientists and Clinicians Perform Historic First Successful #Transplant of Porcine Heart into Adult Human with End-Stage Heart Disease https://t.co/h2GsyFC4t2 pic.twitter.com/0xFA51PsDk
— University of Maryland School of Medicine (@UMmedschool) January 10, 2022
До трансплантације срца дошло је само неколико месеци након што су хирурзи у Њујорку успешно причврстили бубрег генетски модификоване свиње на мождано мртву особу.
Истраживачи се надају да ће овакви поступци започети нову еру у медицини у будућности када ће за више од пола милиона Американаца који чекају бубреге и друге органе бити довољно органа, преноси Танјуг.