https://sputnikportal.rs/20220112/ministarstvo-odbrane-rusije-nato-ignorise-ruske-inicijative-za-deeskalaciju-1133268310.html
Министарство одбране Русије: НАТО игнорише руске иницијативе за деескалацију
Министарство одбране Русије: НАТО игнорише руске иницијативе за деескалацију
Sputnik Србија
Односи Русије и НАТО-а налазе се на критично ниском нивоу, то се дешава у светлу терористичке претње и развијања трке у наоружању, саопштило је руско... 12.01.2022, Sputnik Србија
2022-01-12T17:49+0100
2022-01-12T17:49+0100
2022-01-12T17:49+0100
русија
русија
нато
савет русија-нато
александар фомин
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/01/0c/1133267065_0:0:2978:1676_1920x0_80_0_0_134b27db0b63907ed6667403678d6b60.jpg
„Односи Русије и НАТО-а су на критично ниском нивоу. То се дешава у условима глобалне нестабилности, терористичких претњи, покретања још једне трке у наоружању, као и потпуне деградације безбедносне архитектуре у Европи“, наводи се у саопштењу заменика руског министра одбране Александра Фомина након седнице Савета Русија-НАТО у Бриселу.У саопштењу се наводи да је Фомин изјавио да је потребно искључити гомилање контингената у Европи и гарантовати неширење Алијансе на рачун Украјине.Три кључне тачке„Кључна питања на чијем решавању сматрамо да је потребно да се фокусирамо су: прво, гаранције да се НАТО неће ширити на исток на рачун Украјине и других земаља“, стоји у саопштењу.Друго питање било је неразмештање нових америчких ракета средњег и кратког домета у Европи, „пошто би размештање таквог наоружања могло драстично да погорша безбедносне услове на континенту”.„Треће, ограничавање војних активности у Европи, искључивање концентрисање такозваних контингената на првој линији“, рекао је Фомин.Руска страна рачуна на конструктивну дискусију о безбедносним предлозима како би се прешло на припрему споразума о гаранцијама.У актуелним документима о односима Русије и НАТО-а забележена је приврженост партнерској сарадњи, без стварања претњи по међусобну безбедност, констатује се у саопштењу Министарства.У Бриселу је око 14 часова завршена седница Савета Русија-НАТО. На челу руске делегације је заменик шефа дипломатије Русије Александар Грушко који је пет година био стални представник Русије при НАТО и заменик министра одбране Александар Фомин.Са друге стране, Алијансу на преговорима представљају стални представници 30 држава-чланица НАТО-а, генерални секретар Јенс Столтенберг и заменица државног секретара САД Венди Шерман.Састанак у Бриселу је наставак руско-америчких преговора о безбедносним гаранцијама одржаним 9-10. јануара у Швајцарској.Повод за разговоре био је нацрт споразума о безбедносним гаранцијама који је Москва упутила Вашингтону и његовим савезницима у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/01/0c/1133267065_195:0:2926:2048_1920x0_80_0_0_5a72d2a4a0c156cc962cde83c614781e.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, нато, савет русија-нато, александар фомин
русија, нато, савет русија-нато, александар фомин
Министарство одбране Русије: НАТО игнорише руске иницијативе за деескалацију
Односи Русије и НАТО-а налазе се на критично ниском нивоу, то се дешава у светлу терористичке претње и развијања трке у наоружању, саопштило је руско Министарство одбране. Такође истиче да игнорисање руских иницијатива за деескалацију ствара предуслове за инциденте и сукобе и подрива темеље безбедности.
„Односи Русије и НАТО-а су на критично ниском нивоу. То се дешава у условима глобалне нестабилности, терористичких претњи, покретања још једне трке у наоружању, као и потпуне деградације безбедносне архитектуре у Европи“, наводи се у саопштењу заменика руског министра одбране Александра Фомина након седнице Савета Русија-НАТО у Бриселу.
Такође је указано да је руска страна више пута предлагала Алијанси да предузме мере за деескалацију ситуације. Са стране Алијансе, руске иницијативе су игнорисане. То ствара предуслове за инциденте и сукобе и подрива темеље безбедности, истиче се у саопштењу.
У саопштењу се наводи да је Фомин изјавио да је потребно искључити гомилање контингената у Европи и гарантовати неширење Алијансе на рачун Украјине.
„Кључна питања на чијем решавању сматрамо да је потребно да се фокусирамо су: прво, гаранције да се НАТО неће ширити на исток на рачун Украјине и других земаља“, стоји у саопштењу.
Друго питање било је неразмештање нових америчких ракета средњег и кратког домета у Европи, „пошто би размештање таквог наоружања могло драстично да погорша безбедносне услове на континенту”.
„Треће, ограничавање војних активности у Европи, искључивање концентрисање такозваних контингената на првој линији“, рекао је Фомин.
Руска страна рачуна на конструктивну дискусију о безбедносним предлозима како би се прешло на припрему споразума о гаранцијама.
Како се истиче и саопштењу, руски предлози су поднети и „налазе се на преговарачком столу“.
У актуелним документима о односима Русије и НАТО-а забележена је приврженост партнерској сарадњи, без стварања претњи по међусобну безбедност, констатује се у саопштењу Министарства.
У Бриселу је око 14 часова
завршена седница Савета Русија-НАТО. На челу руске делегације је заменик шефа дипломатије Русије Александар Грушко који је пет година био стални представник Русије при НАТО и заменик министра одбране Александар Фомин.
Са друге стране, Алијансу на преговорима представљају стални представници 30 држава-чланица НАТО-а, генерални секретар Јенс Столтенберг и заменица државног секретара САД Венди Шерман.
Повод за разговоре био је
нацрт споразума о безбедносним гаранцијама који је Москва упутила Вашингтону и његовим савезницима у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.