https://sputnikportal.rs/20220120/austrijski-ministar-rusija-odgovorna-za-porast-tenzija-sa-zapadom-1133480859.html
Аустријски министар: Русија одговорна за пораст тензија са Западом
Аустријски министар: Русија одговорна за пораст тензија са Западом
Sputnik Србија
Русија је одговорна за пораст напетости са Западом, с обзиром да одржава војне вежбе са Белорусијом, „прети да ће распоредити трупе“ у Латинској Америци и... 20.01.2022, Sputnik Србија
2022-01-20T10:51+0100
2022-01-20T10:51+0100
2022-01-20T10:51+0100
свет
свет
русија
донбас
украјина
аустрија
сукоб у донбасу
свет – политика
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/01/14/1133480830_0:0:3071:1728_1920x0_80_0_0_5f9744dcc7d5236abec7d53c821176d1.jpg
„Русија наставља да повећава ескалације преко војних вежби у Белорусији, претњом да ће распоредити трупе у Венецуели и на Куби, или сајбер-нападима у Украјини. Да, није лако одредити (одговорне за) сајбер-нападе, али они изазивају посебну забринутост“, рекао је Шаленберг говорећи у аустријском Националном савету (доњем дому парламента).Према његовим речима, Русија треба да „склони руке са Украјине“. Он је додао и да не разуме став Русије која види претњу од Украјине и Запада.Министар је саопштио да ће почетком фебруара, заједно са чешким и словачким колегом, посетити Кијев и контакт-линију у Донбасу.„Почетком фебруара ћу сасвим свесно, заједно са чешким и словачким колегом, у оквиру Аустерлицког формата (слободне сарадње три земље) отићи у Кијев и Донбас на контакт-линију на истоку, у својству јасног средњоевропског сигнала подршке и солидарности са неповредивошћу суверенитета и интегритета Украјине“, рекао је Шаленберг.Он је додао да се у случају Украјине не ради о некој далекој земљи негде на истоку.„Граница Украјине нам је ближа него регион Форарлберг Бечу. Ради се о нашој сопственој безбедности“, нагласио је министар.Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног повећања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине.Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства”, наводећи да никоме не прети и нема намеру никога напада, а изјаве о „руској агресији” користе се као изговор да се што више војне технике НАТО-а распореди у близини руске границе. Руско Министарство спољних послова раније је напоменуло да су изјаве Запада о „руској агресији“ и могућности да се Кијеву помогне да се одбрани од ње и смешне и опасне.Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
донбас
украјина
аустрија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/01/14/1133480830_340:0:3071:2048_1920x0_80_0_0_cc12e5cb00d83caef83c08bc3593e72b.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, русија, донбас, украјина, аустрија, сукоб у донбасу, свет – политика
свет, русија, донбас, украјина, аустрија, сукоб у донбасу, свет – политика
Аустријски министар: Русија одговорна за пораст тензија са Западом
Русија је одговорна за пораст напетости са Западом, с обзиром да одржава војне вежбе са Белорусијом, „прети да ће распоредити трупе“ у Латинској Америци и спроводи сајбер-нападе на Украјину, изјавио је шеф аустријске дипломатије Александер Шаленберг.
„Русија наставља да повећава ескалације преко војних вежби у Белорусији, претњом да ће распоредити трупе у Венецуели и на Куби, или сајбер-нападима у Украјини. Да, није лако одредити (одговорне за) сајбер-нападе, али они изазивају посебну забринутост“, рекао је Шаленберг говорећи у аустријском Националном савету (доњем дому парламента).
Према његовим речима, Русија треба да „склони руке са Украјине“. Он је додао и да не разуме став Русије која види претњу од Украјине и Запада.
Министар је саопштио да ће почетком фебруара, заједно са чешким и словачким колегом, посетити Кијев и контакт-линију у Донбасу.
„Почетком фебруара ћу сасвим свесно, заједно са чешким и словачким колегом, у оквиру Аустерлицког формата (слободне сарадње три земље) отићи у Кијев и Донбас на контакт-линију на истоку, у својству јасног средњоевропског сигнала подршке и солидарности са неповредивошћу суверенитета и интегритета Украјине“, рекао је Шаленберг.
Он је додао да се у случају Украјине не ради о некој далекој земљи негде на истоку.
„Граница Украјине нам је ближа него регион Форарлберг Бечу. Ради се о нашој сопственој безбедности“, нагласио је министар.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због
наводног повећања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да
Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине.
Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства”, наводећи да никоме не прети и нема намеру никога напада, а изјаве о „руској агресији” користе се као изговор да се што више војне технике НАТО-а распореди у близини руске границе. Руско Министарство спољних послова раније је напоменуло да су изјаве Запада о „руској агресији“ и могућности да се Кијеву помогне да се одбрани од ње и смешне и опасне.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.