00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК СПОРТ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
ЕПС затвара старе термоелектране: Треба ли да их, попут Немачке, конзервира?
06:56
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Новак поново смета Аустралији
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Последња Бајденова пакост против Србије
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

"Јесте ли рушили Устав Босне": Бесмислени нови покушај да се дисциплинују Срби

© YouTube/BN TV INFO / printscreenСедница парламента Републике Српске
Седница парламента Републике Српске - Sputnik Србија, 1920, 22.01.2022
Пратите нас
Декларација о враћању надлежности РС промптно је анимирала Тужилаштво БиХ да спроведе истрагу поводом наводног рушења уставног поретка БиХ. Неки од функционера РС, који су већ саслушани у својству сведока, суочени су с низом дежурних питања, која су суштински бесмислена јер, како кажу, Српска не руши него брани Устав и Дејтон.
Годинама незадовољни радом Тужилаштва и суда БиХ, указујемо на нелогичности у њиховом раду, знамо како су формирани и сигурно да немамо добро искуство, а на бази таквог искуства ни поверење у ове правосудне институције, кажу саговорници Спутњика који су саслушани у Тужилаштву БиХ поводом наводног напада на уставни поредак БиХ.
У Декларацији о уставним принципима, усвојеној у Скупшини РС, и четири информације којом се потврђују све надлежности РС, Тужилаштво БиХ открило је кривичне елементе који упућују на рушење уставног поретка земље, па су се у оквирима истраге покренуте концем прошле године на саслушању нашли многи званичници РС.
Драге воље у томе учествујем и молим Бога да они не одустану, јер ће онда добити аргументацију. Отићи ћу тамо са 100 адвоката, па ћемо завршити. И ако ме осуде, ићи ћемо даље, до Уставног и Европског суда. Јесу ли спремни да иду у то, ја јесам - прокоментарисао је српски члан Председништва Милорад Додик.
Последњем саслушању у Тужилаштву БиХ у својству сведока присуствовали су и потпредседник Народне Скупштине РС Милан Петковић и народни посланик Маринко Драгишић. Са њима разговарамо о томе како је текло саслушање, на која питања су морали да одговоре те да ли постоји бојазан да истрага буде завршена подизањем оптужница.

Функционери Српске на саслушању у Тужилаштву БиХ

Милан Петковић каже да је дао изјаву у Тужилаштву БиХ и да му је поступајући тужилац постављао питања која су се односила на предлагање дневног реда, односно на који начин је предложен дневни ред, како је колегијум гласао, ко чини колегијум, по нешто везано за техничка питања и рад Народне Скупштине, али исто тако и ко су били известиоци по тачкама дневног реда, да ли су министри ставове износили у име својих министарстава или у име Владе те да ли је било расправе по појединим тачкама дневног реда. Реч је о питањима, каже, која су се односила на саму седницу и поједине детаље који су већ познати из медија.
"Тужилац је одлучио да позове мене као потпредседника и члана руководства Народне Скупштине као бих навео околности које су се тицале и колегијума али и усвајања дневног реда и самог тока седнице. Сматрам да није било основа ни за саслушање ни за покретање истраге али тужилац је тај који је донео такву наредбу иако је моје правничко убеђење да ће након што прикупи све доказе и све чињенице које се тичу овог предмета, Тужилаштво донети једину исправну одлуку а то је наредба о обустави истраге. На крају испитивања када су ме питали да ли имам нешто да додам рекао сам да сматрам да нема основа за вођење овог поступка нити кривичног дела напада на уставно уређење јер биће кривичног дела и битан елемент тог бића јесте да неко применом силе или претњом употребе силе позива, или мења уставно уређење. То овде није случај јер нико од актера, нико у Влади нити члан Председништва, нити председник нису позивали на употребу силе па се не може говорити о насилној промени уставног уређења, а самим тим ни о кривичном делу. Верујем да је тога свестан и поступајући тужилац. "

Ко ужива имунитет?

Иако Тужилаштво БиХ може донети и подићи оптужницу након завршене истраге, што као могућност не треба искључити, Петковић верује да ће као у предмету "Референдум" у којем је као члан Комисије био један од оптужених, оптужница бити одбачена, будући да је без апсолутног основа за провођење истраге у том поступку.
"Мислим да се ова истрага мора окончати обуставом саме истраге. Иако не тврдим да је реч о политичком процесу, јасно је да је Тужилаштво експресно реаговало у овом случају, док је многе друге, крупније и важније предмете, занемарило."
О самом саслушању Петковић каже да, када је реч о поступајућем тужиоцу и и истражиоцу, однос био коректан, да су били колегијални те да није доживео ниједну непријатност.
На питање да ли званичници РС уживају имунитет који их штити од евентуалног процесуирања, Петковић каже да потпуни имунитет имају народни посланици док када је реч о председнику и члану Председништва онда је тај имунитет релативан. Свакако, уколико би одбили да се одазову позиву и дају изјаву као сведоци, било о коме да је реч, они би, каже, сносили кривичну одговорност и одређене консеквенце јер је кривични закон БиХ још увек на снази.

Саслушање трајало 45 минута

Као народни посланик у Народној Скупштини РС и заменик председника клуба на колегијуму на којем је заказана посебна седница Народне Скупштине РС Маринко Драгишић је такође био у Тужилаштву као сведок у предмету "Напад на уставни поредак БиХ". Поступајућег тужиоца је, каже, интересовала цела процедура - како су дошли до материјала, како су га потписали, како је вођена седница колегијума, као и његово учешће у организацији, припреми и одржавању седнице Народне Скупштине РС.
"Моје саслушање пред два тужиоца и секретаром трајало је око 45 минута, од узимања формалних података до питања везаних за моју улогу у свему. Пре самог почетка саслушања они су нас упознали са тим да има једна група људи која је осумњичена, српски члан Председништва, председница, председник Владе, председници политичких партија позиције и председници клуба посланика. Они су осумњичени али нису још испитивани. Вероватно након ових сведочења, креће и тај процес", верује Драгишић.
Овај процес он сматра беспотребним јер није дошло до никаквог удара на уставни поредак БиХ.
"Процес повратка надлежности још није кренуо јер се чекају закони, значи он није ни саставни део Устава, а Устав БиХ такође нема ниједну одредбу која забрањује ентитетима да пренесене надлежности повуку. Устав ни у једном смислу није ни нарушен ни оштећен. Напротив, РС је та која се залаже за заштиту Устава и Дејтонског мировног споразума", поручује Драгишић.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала