00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Хоће ли Трамп заузети Гренланд?
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Револуција Марка Закерберга и сумњиво ослобађање Интернета
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СВЕТ
Најновије вести из света

САД играју на карту Тајвана у обуздавању Кине, али је Пекинг јасно поставио „црвене линије“

Тајпеј
Тајпеј - Sputnik Србија, 1920, 25.01.2022
Пратите нас
Тајванска војска подигла је своје борбене авионе и припремила одбрамбене системе након што су авиони кинеских ваздушних снага наводно ушли у њену ваздушну одбрамбену зону. Како за Спутњик каже дугогодишњи дописник из Пекинга Милорад Денда, САД играју на карту Тајвана да би обуздале Кину, али је Пекинг јасан у погледу својих „црвених линија“.
Са становишта Тајвана, према речима Денде, сигурно постоје разлози за дизање узбуне поводом прелета кинеских авиона, који су у оквиру већ познате политике тајванских власти да за све што се догађа у том делу свету окривљују Пекинг и да стално указују на такозване претње које долазе из Кине.

„Црвене линије“

„Међутим, Кина још није потврдила летове својих авиона, па ћемо сачекати да видимо шта је верзија званичних власти у Пекингу. Али, оно што уочавају и неки посматрачи, а што може бити позадина читаве ове акције је то да су у суботу завршени велики војни маневри Сједињених Америчких Држава и Јапана поред Окинаве, на којима је учествовало завидно људство и бродови, два носача авиона. Дакле, демонстрација силе у тим водама које су, пре свега, порука Пекингу у оквиру јапанско-америчке политике која је све ближа и јача у ономе што они зову одвраћање Кине и слање упозорења тој земљи“, наводи Денда.
Такође, додаје наш саговорник, треба имати на уму и да је прошлог четвртка одржан видео самит америчког председника Бајдена и јапанског премијера Кишиде, а главна тема тог деведесетоминутног разговора била је Кина, односно јачање савезништва Јапана и Америке у супротстављању Кини.
„Нарочито је било речи о томе да се не допусти било шта што би угрозило Тајван, што су већ познате формулације које употребљавају Вашингтон, а сада све више и Токио. У том смислу је кинеска акција, ако су тачни наводи тајванских власти, упозорење и Токију и Вашингтону да Кина не одустаје од својих основних ставова, а то је одбрана кинеског суверенитета и наглашавање да је питање уједињења Кине са Тајваном унутрашње питање Кине у које не треба да се мешају стране силе. То су „црвене линије“ Пекинга које никако не смеју да буду пређене јер ће у супротном бити последица“, указује Денда.

„Тајванска“ карта

Из Пекинга се, примећује наш саговорник, такође скреће пажња и да САД све чешће играју на такозвану „тајванску карту“ у оквиру стратегије обуздавања Кине и прављења обруча око ње.
„У оценама из Кине је и то да, уколико се настави то коришћење „тајванске карте“ од стране Вашингтона, а што охрабрује тајванске сецесионисте, Кина ће дефинитивно Пекинг ће дефинитивно повећавати притисак на Тајван“, објашњава Денда.
Врло је значајна, како каже, коинциденција ових догађаја на Далеком истоку са оним што се збива око Украјине и у источној Европи:
„У централном плану свих вести у светским медијима, у тој медијској машинерији која својим наративом треба да потпомогне ове стратешке излете Вашингтона према Украјини, Русији и Кини, јесте да је то све предузето због руских и кинеских претњи. Истина је, међутим, нешто друго, а то је да су овим акцијама, односно јачањем савезништва на кинеским вратима, на обалама кинеских мора, као и у Украјини и источној Европи на границама Русије, угрожени безбедност и Русије и Кине. То је суштина овога што се догађа, а не ово што се жели наметнути као главна вест дана – претње Русије и претње Кине.“
Због тога не треба, категоричан је Денда, искључити и могућност да Пекинг овим потезом скреће пажњу Вашингтону и упозорава га да постоји и друга „врућа“ тачка где САД могу бити суочене са проблемима.

Провидне игре Вашингтона

На питање да ли се, у сусрет Зимским олимпијским играма у Кини и у светлу дипломатског бојкота овог такмичења који су иницирале Сједињене Државе, из Вашингтона могу очекивати даље провокације и играње на карту Тајвана, Денда је недвосмислен:
„Да, јер је све функцији доказивања америчког лидерства у свету. Међутим, то су већ провидне и прочитане игре, медијске и сваке друге. У Пекингу се често говори не више о америчком војно-индустријском комплексу, већ о војно-индустријско-конгресном комплексу, јер су многи конгресмени САД бизнисом увучени у војно-индустријски комплекс, па се Конгресу том реторичком борбом за интересе Америке заправо боре за сопствене, приватне бизнис интересе. Тако да су та питања много сложенија и иду много више у дубину онога што се данас догађа у свету, па је за очекивати да ће се провокације наставити“, каже наш саговорник.
Према његовим речима, велики ударац Западу је Путинова најава да иде на Зимске олимпијске игре у Пекинг, па покушаји да се ово такмичење окрњи дипломатским бојкотом очигледно неће успети.
„Али, ја се сећам да је уочи Олимпијских игара у Пекингу 2008. године, тачније два дана пре отварања Олимпијаде, Грузија напала Јужну Осетију и Абхазију. Да ли је то било случајно, или се и тада желело да се направе проблеми у свету који би засенили овај спортски догађај? Тако да није искључено да у тим медијским манипулацијама и другим стратегијама и тактикама оних који желе да посеју неповерење и неизвесност, и пред Олимпијске игре у Пекингу наредног месеца дође до нечега што би могло да скреће пажњу са успеха тих игара“, закључује Милорад Денда за Спутњик.
Тајван је известио о највећем налету кинеских авиона у зону противваздушне одбране тог острва још од октобра прошле године, а министарство одбране наводи да су тајвански ловци упозорили 39 кинеских авиона да оду. Кинеске војне активности Тајван назива „сивом зоном“ ратовања, осмишљеном да исцрпи тајванске снаге тако што их стално изазива и на тај начин тестира одговор Тајпеја.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала