Иновације у Пошти Русије: Роботи почели да достављају пошиљке у Москви /фото, видео/
© Sputnik / Grigoriy Sysoyev / Уђи у базу фотографијаБеспилотный робот-доставщик "Яндекса" перевозит посылки "Почты России" на одной из улиц в Москве
© Sputnik / Grigoriy Sysoyev
/ Пратите нас
Пошта Русије почела је да испоручује пошиљке широм Москве помоћу беспилотних робота-достављача. Грађани руске престонице могу да наруче доставу преко мобилне апликације, док цена услуге, будући да је у пробној фази, износи симболично - једну рубљу. (0,01 евро).
Тестирање робота је започело као партнерски пројекат националне поште и технолошког конгломерата Јандекс, а на улицама руске метрополе увелико се могу видети роботи величине путног кофера на шест точкова.
На само почетку Јандекс Ровери испоручивали су пакете из четири филијале у московском рејону Хамовњики. У року од месец дана пројекту су се придружиле још 23 филијале које се налазе близу неколико метро станица руске престонице.
Роботи за бесконтактну доставу пошиљки
Пакете постављају на робота поштански оператери који раде у поштама, а клијент наручује и прима поруџбине користећи мобилну апликацију. Корисници могу да прате статус испоруке и да лоцирају робота на мапи у апликацији.
Када ровер испоручи пакет до улаза у кућу, на телефон клијента стиже обавештење и вертификациони код који мора да се унесе у апликацију како би му робот омогућио преузимање поруџбине.
Ровери могу да доставе од малих пакета, међународних пошиљки па све до оних већих чија тежина износи до 15 килограма.
У просеку, робот може да испоручи седам до осам пакета дневно. Радијус испоруке је два километра од одређених пошти у Москви. На крају радног дана, они се стављају на пуњење и ујутру су поново спремни за рад.
Јандекс ровер: робот достављач
© Sputnik / Валерий Мельников
/ Корак у развоју технологије
Сваки робот опремљен је камерама високе резолуције и напредне оптике помоћу које се скенира и снима околина, као и сензорима различитог типа. Има уграђене антене за мобилну мрежу, вај-фај и блутут, а заштићен је посебним компанијским системом највиших безбедносних стандарда.
Како каже за Спутњик Никита Куликов, члан стручног савета за дигиталну економију при Државној думи Русије, оснивач аутономне непрофитне организације за промоцију развоја роботике и иновативних технологија „Закон о роботима“, технологија је као грудва снега расте котрљајући се, јер се стално нешто унапређује и развија.
Захваљујући напредној технологији, роботи су у стању да сами прелазе улицу, стају на пешачком прелазу, снимају околину и процењују своје кретање у односу на дешавања око себе. Они могу да препознају предмете, избегавају препреке, као и да се заустављају због пешака и животиња.
„Не може се рећи да овај модел и ако није баш употребљив, да га није вредело развијати. Технологија је као грудва снега, јер се стално нешто довршава, унапређује, финализује и изнова промишља због неке хипотезе која се није оправдала. Уколико се стоји на месту, онда се неће ни стићи на одређени ниво“, прича он.
Према његовим речима, тако је било и са ракетама...Прво је било неуспешних лансирања, па су постајале све боље и боље. Да није било првих покушаја, попут лансирања паса у свемир и враћања назад, човек не би отишао у свемир. То су технологије које треба развијати, а да би се развиле морају се стално проверавати разне хипотезе.
© Sputnik / Михаил Воскресенский / Уђи у базу фотографијаКада ровер испоручи пакет до улаза у кућу, на телефон клијента стиже обавештење и вертификациони код
Када ровер испоручи пакет до улаза у кућу, на телефон клијента стиже обавештење и вертификациони код
© Sputnik / Михаил Воскресенский
/ Безбедност кретања
Што се тиче безбедности кретања, цела рута робота се снима. Уколико нешто не иде по плану, оператер Јандекса се даљински повезује са роботом, док сигурност пошиљке стално прате оператери.
Како објашњава наш саговорник, главне ствари које могу утицати на рад робота су камера, точкови и батерије.
„Уколико се деси да камера буде прекривена снегом, а точкови се запуше блатом, робот неће моћи ништа да види и, у принципу, неће моћи да се креће. Треба се уверити да је пут довољно чист. Најважнија ствар су батерије, јер ако на температурама испод нуле нису правилно изоловане, онда се једноставно могу испразнити и онда робот неће имати снагу за рад, али ако се ове компоненте реше, онда ни благи минуси неће играти велику улогу, јер се батерије празне тек на минус четрдесет и ниже“, објашњава стручњак.
Неће заменити поштаре
Ипак, и поред робота, поштари су и даље потребни и наставиће да обављају свој посао, јер ако робот не достави пакет до договореног времена, у апликацији ће се појавити обавештење да је испорука отказана из техничких разлога. После тога, пакет се враћа у пошту, одакле га клијент може сам преузети или ће му доставити поштар.
„Уз то, испоставља се да чак и ако робот испоручи клијенту неку врсту пакета, он свакако мора да изврши додатне радње, попут тога да се обуче, изађе из куће, спусти се лифтом и преузме свој пакет. Перспектива да ће доћи до масовног смањења броја поштара и њихове замене роботима на видику у блиској будућности, зато што технологије нису још спремне за то“, констатује Куликов.