00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Шта нам говоре листе најбољих филмова и има ли смисла руководити се њима?
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Пут свиле и рајски вртови
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Кузмановић: Минимум 18 победа, али и сваки кош ће одлучити учеснике плеј-офа Евролиге
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СПОРТ
Вести и анализе са најзанимљивијих и најбитнијих спортских догађаја широм Србије и целог света.

Зашто желе да Медведев постане нови „Ђоковић“

© AP Photo / Andy BrownbillНовак Ђоковић и Данил Медведев
Новак Ђоковић и Данил Медведев - Sputnik Србија, 1920, 02.02.2022
Пратите нас
Након пораза у финалу Аустралијан опена, руски тенисер Данил Медведев је одржао емотивну прес-конференцију на којој је рекао да је тог дана „дете престало да сања“. Разлог је јасан и веома сличан ономе због којег је Новак Ђоковић обележен као „зликовац“, „непријатељ“ и „лош момак“.
Новак Ђоковић већ годинама говори о третману који има од почетка каријере, рату са публиком, медијима, а од недавно и естаблишментом, односно АТП.

Ђоковић као „лош момак“

Ситуација је кулминирала више пута, а поприлично непријатно било је на Вимблдону 2021. године када га је један новинар директно упитао „како је бити лош момак" у ери Федерера и Надала.
„Не мислим да сам ја 'лош момак'. То је ваше мишљење. Ја не јурим никога. Имам свој пут, циљеве и историју коју пишем. Привилегија ми је бити део историје спорта који волим“, јасно је одбрусио Ђоковић.
Ђоковић никада није покушао да буде „лош момак“, напротив. Увек се трудио да буде што пристојнији, да са медијима, упркос повременим провокацијама, разговара објективно и непристрасно.
Ипак, доста времена је било потребно да и већина схвати да Ђоковић никада није био „лош момак“ или „зликовац“ који је дошао да свргне и нападне миљенике западне публике, Роџера Федерера и Рафаела Надала.
Упркос томе, публика која је окупирала стадионе највећих турнира никада то није научила, већ је у дуелима Ђоковића са осталим члановима „велике тројке“ без изузетка имала миљеника.
„Покушавате то да игноришете, али је веома тешко. Волим да то свесно пермутујем, па када они вичу 'Роџер', ја чујем 'Новак'. Знам да звучи луцкасто, али то волим да радим. Тиме покушавам да себе убедим да је то оно што изговарају“, рекао је Новак после финала Вимблдона 2019, када је успео да преокрене 8-7 и 40:15 за Федерера.
Тада је, као и безброј пута пре тога, више од 15.000 навијача је отворено навијало против Ђоковића на терену који би, у начелу, требало да буде неутралан.
Такав третман Новак има од почетка каријере, готово када год или где год игра против једног од два миљеника западне публике.
„Ђоковић ће заувек бити лош момак“, прокоментарисао је бивши амерички тенисер Џон Мекинро након саге у Аустралији.
У осталим дуелима на истим турнирима Новак није увек имао непријатељски третман. Али, када би долазило до мечева између њега и Федерера или Надала, сумње о пристрасности публике и медија никада није било.
Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 12.09.2021
СПОРТ
Непријатељ у гостима – већ 13 година /видео/

Медведев у „улози“ Ђоковића

Публика у Мелбурну је током Ози опена 2022 показала додатан ниво непристојног понашања – ниво који се постепено погоршавао од почетка турнира.
Проблем чак и није било гласно навијање и заузимање страна, већ то што су према многима више него икада ометали играче током поена и између сервиса, о чему се неретко говорило.
Критике су стизале са свих страна, а непријатност је доживео и домаћи тенисер Ник Кирјос, којем су чак звиждали када је освојио дубл са колегом и сународником Танасијем Кокинакисом.
„Колико пута? Колико пута ово мора да се деси да урадите нешто? Када бацимо лоптицу они крену и тако опет, и опет, и опет...“, жалио се Кирјос на ометање играча између сервиса током једног меча.
Најгоре је, ипак, било Данилу Медведеву у финалу турнира, када је играо против вечног миљеника Рафаела Надала. Тада је Рус осетио на својој кожи оно што се Ђоковићу дешава на већини турнира током већине каријере.
Звиждуци и повици били су поново током и између сервиса и поена, али је готово константно ометан само један играч.
„Пре Рафиних сервиса чак и у петом сету би се можда један човек продрао: 'Напред Даниле'. Хиљаду људи би га моментално ућуткало. Пред моје сервисе, то нисам чуо. Разочаравајуће је. То је непоштовање. Не знам да ли ћу после 30. године живота и даље играти тенис“, открио је Медведев дешавања са „Род Лејвер“ арене, док је коментаре на рачун публике имао и током меча.
Данил Медведев реагује на публику у финалу Аустралијан опена 2022 - Sputnik Србија, 1920, 30.01.2022
СПОРТ
Медведев „оплео“ по Аустралијанцима: „Они су идиоти“
Непристојно понашање публике изражено звиждуцима у погрешним тренуцима, додуше, није било оно што је „оголило“ проблем и директно повезало Данила са Новаком.
У једном од кључних тренутака у мечу, пред сервис Надала, из публике је дошао сраман повик упућен Медведеву.
„Врати се у Русију“.
Поред јасног примера ксенофобије који је дошао од стране аустралијске публике, а који годинама долази са разних страна у случају Ђоковића, исто се већ дуже време и на примеру Медведева може видети у медијима.
Чланица борда ПТПА Кат Пијетловић је на друштвеним мрежама истакла текст из „Ел Еј Тајмса“ посвећен Медведеву.
„Дехуманизација и разарање имиџа још једног источноевропског играча је почело: 'Не бисте желели да ваше дете копира његов осмех'; 'Руска машина за лоптице'; 'Зликовачки темперамент'; Тениска верзија интернет трола'“.

Улога медија и новинара

Реченице којима је поменути амерички медиј описао Медведева, а које би биле позитивна промена да је на исти начин описан Ђоковић, без сумње су нешто што практично никада у последње две деценије није коришћено како би се описали ни Надал, а поготово и Федерер.
„Врхунски спортиста и кретен“, писао је хрватски новинар Александар Станковић о Ђоковићу током саге у Аустралији ове године.
„Варалица ковид правила, лажов на путној декларацији и антиваксерска икона Новак Ђоковић“, описао је српског тенисера британски водитељ Пирс Морган.
„Ђоковићево изузеће је пљување у лице свих Аустралијанаца“, рекао је бивши тенисер, а сада колумниста и политичар Сем Грот.
„Ђоковић је постао пандемијска бабарога“, био је наслов на на швајцарском „Нојер Цирхер Цајтунгу“.
Улазећи само у најскорије објаве о Ђоковићу јасно се долази до закључка да је третман који он добија, и у добру и у злу, далеко од онога што се дешава Федереру и Надалу.
Још један пример отворене ксенофобије је виђен ове године у Аустралији, када је амерички новинар Бен Ротенберг као доказ навода аустралијских адвоката да Ђоковићев останак у земљи представља ризик од нереда, навео пример из 2009. године када су се навијачи потукли после удела Ђоковића и босанскоамеричког тенисера Амера Делића.
Или када је чувена чешко-америчка тенисерка Мартина Навратилова одлучила да српски народ уведе у причу са одузимањем Новакове визе.
„А српски навијачи постају веома емотивни, ми смо имали проблема са њима и раније у Мелбурну и Сиднеју. Ако буде играо, биће проблема. Некада морате да урадите праву ствар и смирите све, пре него да погоршавате“, нагласила је тада Навратилова покушавши да оправда депортацију српског спортисте.
Светски медији су током година имали главну улогу у креирању негативне слике о Ђоковићу, па чак и када поенте њихових текстова нису биле нужно негативне.
„Реците лаку ноћ лошем момку: улога зликовца је одговарала Ђоковићу против Федерера", гласи наслов текста британског „Гардијана“ из 2016. године.
„Господин Љути против Господина Популарног! Новак Ђоковић је у рату са целим светом, док је Рафаел Надал очарао публику", писао је „Дејли Мејл“ 2018. године.
А ништа се није променило 2022. године, јер је у причу о укидању Новакове визе из неког разлога уплетено то да он има обрисе „српског националисте“.
„Ђоковић је током година имао коментаре из којих се може закључити да је барем симпатизер српског национализма. У једном говору 2008. је рекао да Косово припада Србији, након што је објавило независност", стоји у тексту „Њујорк Тајмса“.

Публика има јасан став

Закључак ове приче није да се Медведев суочава са истим третманом који је свих ових година имао Ђоковић.
Медведев је миљама далеко од тога, али су реторика медијског извештавања, понашање навијача превасходно присутних у Њујорку, Лондону и Мелбурну и многе друге ствари слични примерима које је проживео и и даље проживљава најбољи тенисер свих времена.

„Не желим да улазим у тачне разлоге, али данас током меча сам схватио да од данас играм за себе, за своју породицу и све оне који верују од мене, као и за све Русе. Ако се турнир у Москви игра на бетону пре Ролан Гароса или Вимблдона, ићи ћу тамо, па макар и пропустио тај Ролан Гарос или Вимблдон. Дете је престало да сања. Дете ће играти за себе. И то је то, то је моја прича“, казао је поражени Медведев након финала АО против Надала.

На почетку Новакове каријере то је прошло без превише отпора, па је у једном тренутку постало нормално – толико да и људи који не прате тенис Новака схватају као „зликовца“ који је дошао и решио да „нападне“ Федерера и Надала.
Новак то, без икакве сумње, није заслужио, а подједнако је јасно да није ни Данил. И надамо се, али и молимо одговорне, да му се иста судбина не деси.
А којим путем иде понашање према Медведеву, поред доказа у виду самих дешавања током мечева, говори и реакција Аустралијанаца након што се Рус усудио да помене Новаково име. Добро је да је одмах затим поменуо и Федерера и Надала – тада су кренули аплаузи.
Апсурд над апсурдима: Вербални деликт – једини „доказ“ против Ђоковића
Жртвени ГОАТ
За шта се бори „мали од Србије“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала