00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
У којој књижевној епохи живимо
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Живот је као бокс: Научите да примате ударце, али задате победнички
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пречник страним речима и изразима“
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920, 24.01.2022
КУЛТУРА
Рубрика која прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.

Први „срушили“ зид и свирали у космосу: „Пинк флојд“ на правој страни музике и тамној страни месеца

© Wikipedia / Тим ДанканПинк Флојд
Пинк Флојд - Sputnik Србија, 1920, 05.02.2022
Пратите нас
Њихови су се стихови први слушали у космосу. Певали су се и на првом нецензурисаном рокенрол концерту у Совјетском Савезу. Деценијама касније музика легендарног састава „Пинк флојд“ и даље је на правој страни музике — и тамној страни месеца, уз коју стасавају неки нови клинци.
Лета осамдесете године два Југословена стопирали су од југа Француске до Данске. Био је јул, а на путу кроз Немачку падала је киша. Камион са дугачком приколицом зауставио се и повезао путнике до њихове дестинације. Камионџија је слушао албум групе „Пинк флојд“, „Dark side of the moon“.
Један од путника био је Петар Јањатовић, наш угледни рок критичар и публициста.
„Напољу је било хладно, а у камиону је било топло. Слушали смо ’Пинк флојд‘ и то ми је било једно од најлепших слушања музике у животу. У том тренутку сам схватио да њихова музика јесте за кретање, нарочито због широке музичке слике која их чини посебним“, прича за Спутњик Петар Јањатовић.

Кад свиње полете

Ова и нека друга сећања изазвало је друго издање биографије састава „Пинк флојд“ аутора Марка Блејка. Под називом „Кад свиње полете“, ова књига на више од пет стотина страница говори о групи која је некима променила начин слушања музике, некима начин размишљања о друштву, политици, религији, а некима је једноставно била група која их је, као што је и био концепт албума „Dark side of the moon“, пратила кроз цео живот.
„Они су били и музичка, али и културолошка појава. Та врста мистике која је постојала у текстовима и музици са тим хеликоптерима, пропелерима носила је дозу тајанствености, узбуђења. Сећам се да смо религиозно слушали те албуме јер су доносили нешто посебно, другачије, а нарочито ми у Југославији, који нисмо знали како они изгледају због чега смо били фокусирани на музику. Она нам је давала много простора да маштамо о чему певају, шта се све дешава у песмама. Машта нам је радила 300 на сат“, каже Јањатовић.
© AFP 2023 / STAFFНик Мејсон, Дејвид Гилмор, Роџер Вортерс и Рик Рајт 1970. године
Ник Мејсон, Дејвид Гилмор, Роџер Вортерс и Рик Рајт 1970. године - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Ник Мејсон, Дејвид Гилмор, Роџер Вортерс и Рик Рајт 1970. године

У потрази за слободом

Један припадник најужег круга сарадника групе „Пинк флојд“ једном приликом рекао је да је њихова музика као прелепа девојка која иде улицом, али одбија да разговара са тобом.
Састав карактеристичан по енглеској резервисаности и неспособности за међусобну комуникацију мимо стварања музике, настао је у Кембриџу. Први наступ под именом „Пинк флојд“ имали су у клубу Каунт даун у Кенсингтону у фебруару 1965. године, када је бенд свирао три једноипочасовна блока за хонорар од 15 фунти. Две године касније објавили су први албум „The Piper at the Gates of Dawn“, a песме са тадашњег репертоара као што су „Arnold Layne“ и „See Emily Play“ продрмалe су публику клуба УФО. Њихов аутор био је Сид Берет, први фронтмен састава, луди дијамант који је стварао песме као што је Рој Ликтенстајн наносио боје на своја платна.
Добар део књиге „Кад свиње полете“ посвећен је првом фронтмену „Флојда“ Сиду Берету. Овај луди уметник није био вичан улози рок звезде и често није био у стању ни да свира ни пева. Од 1968. године „Флојди“ наступају у новом саставу, са Гилмором уместо Берета. Сид је, пише у књизи, отишао у историју као млад, леп, иновативан, али ће његово присуство обележити музику „Флојда“ до краја њихове каријере.
Гитариста Роџер Вотерс - Sputnik Србија, 1920, 31.08.2018
Роџер Вотерс: Желите рат са Русима? Ви сте полудели!? Знате ли са ким имате посла?
„Постоје две струје мишљења — једна сматра да је прва фаза са Сидом Беретом веома специфична и необична за тадашњу сцену. Данас када слушамо те снимке, они делују наивно, али морамо се ставити у контекст времена. Читава та психоделична ЛСД култура била је посебно интригантна младим генерацијама“ објашњава Јањатовић и додаје:
„Музика Сида Берета била је затворена у његов свет. Он јесте био врло особена личност и касније са албумом ’Wish You Were Here‘ осећа се жалост што он више није с њима, јер је давао зачин бенду. Он је био затворен у себе, они су били отворени ка публици —и та би комбинација, рекао бих, била добра. Сид Берет, међутим, имао је своје демоне, своје опијате и није се уклапао у музичку индустрију. Ако ништа друго, светска рок сцена добила је један одличан албум“, сматра рок критичар.

И тако је настао панк

За разлику од Берета који је музику проналазио у „свемирским дубинама“, Вотерс је писао јасно и директно; желео је да побегне од клишеа психоделије. Занимала су га политичка, чак и филозофска питања. Књига отуда прати пут састава од плоча „Ummagumma“ и „Atom Heart Mother“ до албума „Meddle“ и песма „Echoes“ која је била тачка у којој су пронашли свој фокус и скинули етикету свемирског рока.
„Они јесу имали неколико албума који су били показивање мишића, али су се брзо извукли из бескрајних соло деоница испразног симфо-рока и са албумом ’Dark Side of the Moon‘ фокусирали се на нешто што је комуникативно и што је добра песма. Међутим, тај њихов приступ инспирисао је панк. Те дугачке песме, одсуство комуникације с публиком изазвали су клинце да се попну на бину, а музичаре да вичу и скачу два минута сами са својом публиком, без икаквог зида између“, наводи Јањатовић.

Још једна цигла у зиду

„Лета 1982. године имао сам срећу да се затекнем у Лондону уочи премијере филма ’Зид‘. Имао сам и ту привилегију да погледам филм два дана после премијере, а у публици су били многи обожаватељи ’Пинк флојда‘. Иако је у питању филм, постојао је доживљај концерта. Схватио сам да је културама какве постоје у Лондону или Њујорку рокенрол веома важан. Тог лета је цео Лондон био брендиран у симболе ’Зида‘, од билборда до аутобуса. У свакој се радњи слушала песма ’Another Brick in the Wall‘. Без обзира на то што је то била последња велика година новог таласа и даље су ’Пинк флојд‘ били високо на топ листама“, сећа се Јањатовић.
Настао из Вотерсове жеље да сруши зид између себе и публике, двоструки албум „Зид“ инспирисан је Вотерсовим животом, губитком оца у рату, али и судбином Сида Берета у музичкој индустрији. Сингл са тог албума „Another Brick in the Wall 2“ био је хит широм планете, а у Јужној Африци је чак забрањен, пошто је усвојен као протестна песма црних ђака после расне дискриминације.
„’Зид’ јесте реакција њиховог басисте Роџера Вотерса на обесмишљеност рокенрол херојске позиције. Легенда каже да се током концерта ’Пинк флојда’ на бину попео један човек кога је Вотерс, због тог чина, пљунуо. У том тренутку, Вотерс је схватио да је прешао у ароганцију и да између њега и публике постоји зид. Пуно клинаца у другој половини седамдесетих који су слушали панк сматрали су ’Пинк флојд’ природним непријатељима, људима који су се одродили од онога што је иницијално рокенрол музика, а то је близак контакт клуб, мала бина, интеракција. Отуда ми је било необично колико су 1982. године када слушамо ’Клеш’ и ’Секс пистолсе’, ’Пинк флојд’ били велики“, каже Јањатовић.

Први албум у свемиру

Књига Марка Блека дотиче се односа између Вотерса и Гилмора, њихове различитости која је условила стварање најбољих композиција, али и условила неизбежан распад бенда. Спомиње се ту и да је без Вотерса „Пинк флојд“ одржао први нецензурисани концерт у Совјетском Савезу, а њихов албум „Delicate Sound Of Thunder“ постао је први рок албум који се слушао у свемиру, јер су га приликом лансирања свемирског брода „Сојуз ТМ-7“ космонаути понели са собом. У књизи рекорда бенда налази се и податак да је „Dark Side of the Moon“ на листи најпродаванијих албума свих времена. На бројним страницама описана је јавна и приватна историја чланова овог бенда, али, када је реч о одјеку, чини се да то није довољно.
„Рокенрол као ниједна друга креативна активност није трка с препонама. ’Dark Side of the Moon‘ јесте једна од највећих плоча у историји. Цифре могу рећи много, али је много важније то што су те песме и даље актуелне и клинци их слушају. Живот тог албума траје и трајаће.“
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала