00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Руска бања — фабрика здравља и ритуално место за дружење /фото/

© Sputnik / Борис БабановРадници Новолипецке железаре по имену у сауни после рада
Радници Новолипецке железаре по имену у сауни после рада - Sputnik Србија, 1920, 06.02.2022
Пратите нас
Руска сауна или „бања“ је од давнина фабрика здравља, али и ритуално место за дружење за сваког Руса, а како каже за Спутњик оснивач школа за бање и травар Василиј Љахов, и место где се човек ослобађа свега сувишног.
Руско парно купатило је познато по лековитим, па и подмлађујућим својствима. А треба напоменути да Руси нису одлазили у сауну само да би се купали, лечили или одржавали хигијену, него и да би се дружили. Тако је и сада.

Место за јачање здравља и дружење

Од памтивека готово сваки Рус, па чак и онај најсиромашнији, имао је у свом дворишту парно купатило. Многе бројне медицинске установе замењивала је скромна брвнара звана „бања“, коју лекари и стручњаци сматрају моћном фабриком здравља.
© Sputnik / Сергей КомпанийченкоБања породице земљорадника у селу Суднозеро.
Бања породице земљорадника у селу Суднозеро. - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Бања породице земљорадника у селу Суднозеро.
У летописима 10-12. века често су се спомињала руска парна купатила, а од тада су се традиције купања чврсто усталиле у руској култури. У то време, понуда да се „окупаш“ у руској бањи сматрала се и знаком гостопримства.
Објашњавајући значај „бање”, Љахов каже да су се медицинске установе и болнице у Русији појавиле у селима тек после Великог отаџбинског рата, а дотле су њихову функцију фактички вршила само парна купатила. Руска бања користила се и за разне ритуале и процедуре.
Бања је и место за дружење. Уз чај или квас, Руси лежећи у бањи ћаскају, размењују новости, а почесто и воде жучне расправе. Свако друштво има своју бању, а обично се зна које су бање елитне и модерне и какво се друштво у њима окупља. Руси често позивају своје пријатеље, рођаке или госте у сауну, како би заједно провели време и опустили се уз масажу и пиће.
© Sputnik / Фред ГринбергЖитељи Краснојарска у сибирској бањи
Житељи Краснојарска у сибирској бањи - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Житељи Краснојарска у сибирској бањи

Врсте руских бања

Руска бања подсећа на малу дрвену брвнару у којој се обично налазе две просторије. Једна соба служи за одмор, а друга, такозвана „парилка“ служи као сауна са влажном паром. У „парилки“ се налази пећ од камена, која се ложи пре купања.
У старој Русији неке од бањских пећи нису имале димњак. Дим се накупљао у просторији, гаравио зидове и излазио кроз отворена врата од собе или кроз рупе у плафону. Због тога су такве бање добиле назив „црне“, односно „гараве“.
Код „гаравих бања“, када угаљ потпуно изгори, врата од просторије се морају обавезно затворити, док се клупе које се налазе у соби поливају водом како би се уклонила чађ. По правилу, особа мора да сачека петнаест минута како би се подигла топлота у просторији. Собу је потребно излуфтирати, а затим се пушта прва пара. Предност такве парне собе је у томе што дим „једе“ све мирисе који су се накупили у тој просторији. Треба напоменути да се и дан-данас у Русији људи чврсто држе традиције и посећују „црне“ бање.
Али многи се ипак одлучују за „бела“ парна купатила. У овим бањама камена пећ са димњаком налази се у другој просторији. Поред тога, зидови су чисти јер чађ и дим излазе кроз димњак. У овој сауни људи се не паре само на води, него се повремено на камену пећ сипају и ароматична биљна уља.
© Sputnik / Владимир ВяткинСандуновски бања
Сандуновски бања - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Сандуновски бања

Ко не сме у бању

Температура у руској бањи износи око 60-70 степени, а влажност је 90 одсто. Врућина у сауни изазива знојење, а чак и искуснима се не препоручује да остају дуго.

„Ако се особа правилно купа, правилно пари и не прелази одређену температуру, она може да иде и два до три пута недељно у руску сауну, јер то неће бити штетно по њено здравље, већ ће је напротив само ојачати“, објашњава Љахов.

Док леже у бањи, Руси се ударају брезовим метлицама. На тај начин се масирају, а метлица помаже приликом чишћења коже и у нормализацији крвотока. Након бање, следи хлађење. Руси се бацају у снег, а понекад и у каду са леденом водом, јер то јача имунитет.
„Опасност од купања зависи од саме особе. Ако особа прегреје пећ, а температура у кади је изнад 60 степени, то је веома лоше за здравље. Друго, ако особа почне да се такмичи са другим посетиоцима и покуша да остане у парној соби што је дуже могуће, то исто није добро“, констатује Љахов.
Према мишљењу експерта, људи који имају повећан вискозитет крви, температуру или су имали неку операцију, не треба да иду у сауну. Чак и да операција није била превише озбиљна или компликована, при загревању бање убрзава се циркулација крви, што може довести до крварења. Пре свега, посетиоци морају да реше своје здравствене проблеме. Такође, људи који имају епилепсију не би требало да посећују парно купатило, јер уколико дође до епилептичког напада, они могу да падну и повреде и себе и друге.
© Sputnik / МаксимовПосетиоци купатила Хлудновског одмарају се после парне собе.
Посетиоци купатила Хлудновског одмарају се после парне собе. - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Посетиоци купатила Хлудновског одмарају се после парне собе.

Дан за бању

Треба напоменути да у Русији не постоје правила када особа може да иде у бању, али, постоји такозвани „дан за бању“. Руси су углавном у сауне ишли суботом или уочи великих празника.

„У Русији постоји, такозвани, ’дан за бању‘. То је дан када треба да издвојите време и одете у бању, а и најмање два-три сата да проведете у парном купатилу и обавите потребне процедуре да бисте извукли максималну корист за здравље“, каже Љахов.

Традиције

Како наводи стручњак, у старој Русији су и мушкарци и жене ишли заједно у једну руску бању, јер је било много лакше изградити заједничко парно купатило, него условно 50 одвојених.
„Направили би добро, велико купатило, које је било као болница. У њему се налазила велика пећ. Бања се грејала неколико пута недељно, тако да је увек било топло, могло се доћи и умити се, или урадити неку процедуру“, објашњава он.
Године 1743. издата је уредба по којој дечаци старији од седам година не могу улазити у женске одаје, а жене, сходно томе, у мушке.
Купатило се сматрало једним од начина лечења. У Русији се веровало да ако се болесна особа не осећа боље након парне собе, онда јој ништа неће помоћи.
Према експерту, раније су постојала мала парна купатила која су се градила за особе које имају вирус или се не осећају добро. Они су могли одвојено од других људи да посећују бању како би се опоравили, а тако нису могли да заразе друге људе.
© Sputnik / Алекс Аминев / Уђи у базу фотографијаСтановник даче загрева сеоско купатило у свом дворишту у Владимирској области.
Становник даче загрева сеоско купатило у свом дворишту у Владимирској области. - Sputnik Србија, 1920, 04.02.2022
Становник даче загрева сеоско купатило у свом дворишту у Владимирској области.

Веровања

Према речима саговорника, за бању се везују многа веровања. Тако би раније млади брачни пар пре венчања одлазио одвојено у руску бању, како би се свако од њих „очистио од прошлости“, те су се у бањи певале песме о почетку њиховог новог живота.
„У Русији постоји изрека ’кад се човек пари, он не стари‘, или ’добро купање је боље од обилне вечере‘. Руска бања је место где се човек ослобађа свега сувишног. Раније, када се глава породице враћа са дугог путовања, њему се грејала сауна како би у кади не само оставио своју одећу за прање, већ и све своје мисли и утиске о путовању. Под утицајем паре, метлице и арома, особа се налази у стању медитације. Када човек после купања обуче све чисто и дође кући, он у свој дом не уноси вирусе, болести и лоше мисли, јер се све то ’опрало‘ у бањи“, констатује експерт.
Треба напоменути да су Словени дуго веровали да пагански духови живе у купатилима, па су често изводили обреде гатања у просторијама. Било је уобичајено да се то чини пре Богојављења од 6. до 19. јануара. За гатање су се користиле метле, угаљ, пепео или вода.
Мацеста, једна од најпознатијих руских бања - Sputnik Србија, 1920, 26.01.2020
Моја Русија: Дворац здравља за Стаљина, Брежњева и осталу елиту /видео/
Природни парк Вулкани Камчатке - Sputnik Србија, 1920, 14.11.2020
Руске бање - Од Крима до Камчатке
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала