- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Јапан упутио протест Русији због вежби у подручју Курила

© Sputnik / Екатерина Аристархова / Уђи у базу фотографијаКурилска острва
Курилска острва - Sputnik Србија, 1920, 07.02.2022
Пратите нас
Влада Јапана упутила је протест Русији поводом предстојећих војних вежби у подручју Курилских острва, изјавио је генерални секретар Владе Хируказу Мацуно.

„Русија је обавестила да ће од 8. фебруара изводити гађања у подручју југоисточно од острва Кунашир. У вези с тим смо дипломатским каналима упутили протест Русији“, рекао је он.

Појачано војно присуство Русије на „северним територијама“, како се у Јапану називају јужна острва Курилског гребена, неприхватљиво је и у супротности са ставовима Токија, објаснио је Мацуно.
Обалска стража Јапана издала је упозорење о могућој опасности од поморске пловидбе у указаном подручју.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да суседе не треба да брину војне вежбе које изводи Русија.
"Ми настављамо процес војне изградње, војне обуке, маневара и војних вежби на целој територији Рсуије, укључујући Далеки исток. Ове војне вежбе ни на који начин треба да буду предмет забринутости наших суседа", рекао је Песков.
Односе двеју страна погоршава одсуство мировног споразума о резултатима Другог светског рата.

Спор са Јапаном

Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Обала Охотског мора на острву Кунашир Курилског архипелага - Sputnik Србија, 1920, 15.10.2021
РУСИЈА
„Наставићемо преговоре о мировном споразуму": Први разговор Путина и новог јапанског премијера
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала