Какав је то „агресор“ – помаже народу кога „његови“ држе као таоца
© Sputnik / Konstantin Mikhalchevsky
/ Пратите нас
Судећи по томе што Оружане снаге Руске Федерације пружају хуманитарну и медицинску помоћ становништву Украјине и стварају хуманитарне коридоре за евакуацију грађана из зоне борбених дејстава, Русија је једини „агресор“ који помаже том народу, без обзира на националност.
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Москва већ данима упозорава да се катастрофална хуманитарна ситуација са тенденцијом погоршања развила на већем делу територије Украјине и руска војска предузима све да помогне локалном становништву, достављајући им храну, воду, лекове и штитећи њихове животе од националистичких батаљона, који под претњом физичког насиља, спречавају грађане Украјине и странаце да се евакуишу. Такође, терористи националистичких батаљона цивиле користе као „живи штит“, држе их као таоце и чак стрељају, оптужујући их за саучесништво са Русијом и за издају, јер узимају помоћ од „окупатора“.
Руски експерти упозоравају да украјинске власти и националисти спречавају евакуацију цивила из градова, указујући на то да се тиме повећава број цивилних жртава.
„Националисти од становништва покушавају да створе ‘живи штит’ и на сваки могући начин спречавају људе да приме хуманитарну помоћ. Истовремено, они покушавају да руске Оружане снаге представе као звери, али у стварности је то армија која ништа не уништава, не убија цивиле, већ напротив помаже локалном становништву. Морамо показати праву истину о тим догађајима, а чињеница је да ти људи добијају хуманитарну помоћ, да Русија има вољу и жељу да људе извуче кроз хуманитарне коридоре, залаже се за прекид ватре тј. режим тишине док траје евакуација...“, каже за Спутњик Богдан Беспаљко, стручњак за Украјину.
Неонацисти дивљају, руска војска помаже цивилима
Русија на ослобођеним територијама у Украјини ствара услове за миран и безбедан живот и обезбеђује несметан приступ хуманитарној помоћи. На видео снимцима и фотографијама које стижу из тих градова и села могу се видети камиони са руским заставама око којих Украјинци стварају редове и преузимају помоћ са најнужним потрепштинама: брашном, уљем, водом, шећером, конзервираном храном, пеленама и другом робом. Деци се деле и слаткиши, а доставља се чак и храна за кућне љубимце.
Забележени су и случајеви где украјинске власти искључују струју становницима региона и остављају их без воде, док Русија доставља хуманитарну помоћ и покушава да струјом обезбеди сваку кућу у тим насељима.
Истовремено, Русија организује и прихватне центре за избеглице које успеју да напусте угрожене градове, као и аутобусе за евакуацију људи. Они који су успели да извуку живе главе сведоче о томе како украјински војници и национални батаљони пуцају на конвоје аутобуса.
Украјинска страна је данас након најаве „режима тишине“ за само три сата часова извршила 172 гранатирања.
Извештаји који стижу са терена говоре о томе да у већини градова Украјине, који још нису ослобођени, дивљају национални батаљони такозване територијалне одбране. Украјински пљачкаши настављају да масовно разбијају излоге и износе робу, на улицама влада неконтролисан хаос и безвлашће. Осим тога, националисти постављају вишецевне бацаче ракета и другу војну технику између стамбених зграда, а становницима, укључујући децу не дозвољавају да изађу из зграда. Циљ националистичких одреда је да испровоцирају руске снаге да отворе ватру на стамбене делове града и да то све буде снимљено за западне медије, како би се Русија оптужила за нападе и цивилне жртве.
Такође, украјински националистички одреди покушавају да створе хуманитарну катастрофу, минирајући путеве, мостове и друге кључне инфраструктурне објекте.
Руски политиколог Александар Асафов каже да водећу улогу у терору над цивилима у Украјини имају управо такозвани националистички батаљони, који користе терористичку тактику, кријући се иза становништва.
"Те украјинске оружане јединице које се зову ‘национални батаљони’ су идеолошки загрижени ратни злочинци. Они се, као и сви други ратни злочинци, крију иза становништва, стварајући ‘живи штит’ и спречавајући људе да напусте зону борбених дејстава. Њима је у потпуности јасно да ако ти људи оду да они тада више неће моћи да се крију иза леђа жена и деце. Ово је веома слично акцијама нацистичких ратних злочинаца и свих других злочинаца, који су се најчешће крили иза цивилног становништва, чак и својих сународника“, каже Асафов.
Главни циљ руске армије је уништавање војне инфраструктуре
Руски експерт Богдан Безпаљко напомиње да су ти националистички одреди отворено претили и да ће и убудуће претити становништву.
„Претње ће настојати да спроведу и према цивилном становништву, које добија хуманитарну помоћ. Цео ’Tелеграм’ је преплављен њиховим видео-обраћањима у којима говоре о томе. То није никаква тајна. Подсећају на Хитлера, који је крајем рата, 1945. године, у свом говору рекао да ако немачки народ не може да се одупре Црвеној армији онда ‘нека и изгине’. Логика националиста је иста: ‘Или си са нама, или мораш да умреш’. То се посебно односило на становништво са југoистока земље, на које су увек са презиром гледали, јер су ти региони одувек гравитирали ка Русији, па су их пежуративно називали „схидњаки“, што би се могло превести као ‘неукрајинци’“, каже Безпаљко.
Главни принцип руске војске остаје непромењен – циљеви су војна инфраструктура, а никако стамбени квартови и недужно становништво. Руска војска не само да пружа помоћ и заштиту цивилима, него извршава и наређење министра одбране Сергеја Шојгуа, који је још првог дана специјалне војне операције наложио свим командантима руских снага да се према украјинским војницима односе с поштовањем, с обзиром да су они, како је појашњено, за разлику од националиста, положили заклетву украјинском народу и извршавали наређења.
Свим борцима Оружаних снага Украјине који положе оружје Москва је гарантовала безбедне коридоре за напуштање подручја операције како би могли да се уједине са породицама и позвала их је да не поштује злочиначка наређења украјинских власти. Онима који су то учинили пружена је и медицинска и сва друга помоћ.
Истовремено, у Русији се и даље прикупља хуманитарна помоћ за избеглице из Донбаса, којима је у разним руским регионима обезбеђен смештај, храна, медицинска и психолошка помоћ, као и финансијска помоћ у износу од 10.000 рубаља.
Специјална операција Оружаних снага Русије у Украјини траје већ 12 дана, а циљ те операције је заштита руског становништва у Донбасу, које је већ осам година изложено сталним гранатирањима, блокадама и тортурама, а такође ова операција има за циљ и демилитаризацију и денацификацију Украјине.
Руски председник Владимир Путин је апеловао на Европску унију да пружи реалан допринос спасавању људи, изврши притисак на Кијев и примора га да поштује хуманитарно право.