Гувернерка НБС: Грађани и привреда да не брину о штедним улозима
© Tanjug / OKSANA TOSKICГувернерка Јоргованка Табаковић
© Tanjug / OKSANA TOSKIC
Пратите нас
Домаћи банкарски систем је довољно ликвидан и капитализован и може да реагује на све захтеве клијената за подизање депозита преко банкомата, у електронском банкарству и на шалтерима и да одржи стабилан курс динара, изјавила је данас гувернерка Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Она је на ванредној конференцији за новинаре позвала медије да не стварају панику пласирањем непроверених информације из неименованих извора о наводним редовима испред банака и мењачница и повећања девизног курса.
Гувернерка је нагласила да је од 25. фебруара свега 24 милиона евра депозита повучено из домаћих банака.
„То је свега 0,19 одсто депозита, али то није изашло из система, него је пребачено из банке у банку, а разлог је неизвесност судбине Сбербанке, коју смо ми на време решили“, рекла је Табковић, а преноси Танјуг.
Поменула је да је након избијања украјинске кризе 25. фебруара укупна ликвидна актива повећана за 21 милијарду динара на 1.522 милијарде динара, што је око 40 одсто укупне ативе банкарског сектора, те додала да је због тога уверена да грађани и привреда не треба да брину о својим штедним улозима.
Гувернерка је нагласила да је Србија дочекала кризу са девизним резервама од 16 милијарди евра и девизном штедњом која је од почетка ове године увећана за 185 милиона евра на преко 12 милијари евра.
„Верујем да ће те резерве трајати макар три пута дуже од оног колико би могао да траје рат у Украјини“, додала је Табаковић.
Гувернерка је нагласила да је пред конференцију за новинаре одржан састанак са банкама на којем је још једном констатовано да нема места паници нити разлога да се међу грађане уноси немир због наводног раста девизног курса и несташице девиза у мењачницама.
Позвала је поново медије да не посежу за сензацијама, већ да све информације које их занимају провере у кабинету гувернера НБС.
Табаковић је истакла да су контролори НБС инкогнито проверавали курс по коме се продају девизе у појединим мењачницама у Србији и утврдили да он не одступа од прописима дозвољеног.
Позвала је све који имају информације да се негде крши закон да централној банци пријаве назив и адресу те мењачнице и приложе фотографију са мобилног телефона са потврдом о висини курса по ком је мењач продао девизе.
Гувернерка је навела да је од 24. фебруара до 6. марта у мењачницама било 1,3 милиона трансакција у којима је откупљено 174,6 милиона евра и продато готово исто толико стране ефективе и да је у највећем броју случајева реч о малим трансакцијама.
Додала је да је од 1,3 милиона купопродајних послова само 370.000 било са већим износима и да се они углавном односе на краткотрајни нејасан статус руске Сбербанке.
„Паника ствара бумеранг ефекат, јер ћете причом о несташици неке робе и стварањем залиха само довести до тога да се то и деси. Међутим, ако је ишта стабилно у Србији то су динар и девизни курс и Србија у којој нико нема разлога да поверује у намерно ширење страха и панике, нарушавајући у време избора стабилност којој није ни на који начин допринео“, оценила је Табаковић.
Она је поновила да НБС последњих дана појачано снабдева банке страном ефективом и то према дневним требовањима, мимо прописа који налажу да се потребе за новцем најаве дан унапред.
Разлог је намера централне банке да покаже да новца има и да грађани не треба да брину о томе.
„Са оваквим понашањем НБС ће да настави док и последњи захтев банака и грађана не буде задовољен. Имамо довољно средстава да наставимо са стабилношћу курса који је један од стубова финансијског система“, рекла је Табаковић.
Она је истакла да је државна финасијска институција Банка Поштанска штедионица преко мењачница Поште Србије последњих дана продала 22 милиона евра, колика је била потражња грађана и понудила је другим банкама које немају велику мрежу мењачница да изађе у сусрет њиховим клијентима.
Гувернерка је напоменула да су тренутна криза због Украјине и ковид криза у протекле две године показале да је НБС исправно поступила када је претходних година повлачила значајна девизна средства из страних банака, јер је тиме одржала стабилност банкарског система и курса динара.
Табаковић је додала да у трезору НБС има 36,7 тона злата „за не дај боже“.