Кремљ о масакру у Доњецку: Изведен по налогу прекоокеанских господара украјинских националиста
13:34 14.03.2022 (Освежено: 14:12 14.03.2022)
© Sputnik / Максим БлиновМосковски Кремљ
© Sputnik / Максим Блинов
Пратите нас
Извођење ракетног напада на главни град Доњецке Народне Републике, услед којег су погинули и рањени цивили, представља напад на цивилно становништво, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков. Како каже, украјински националисти делују по захтевима и методама својих прекоокеанских господара.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Данас је стигла веома трагична вест из Доњецка, где је више цивила погинуло када су Оружане снаге Украјине испалиле ракету, а по свему судећи, делују по наредбама и методама својих прекоокеанских господара“, истакао је он.
„Безусловно, то је напад на цивилно становништво“, одговорио је Песков на питање новинара да ли Кремљ сматра терористичким актом данашњи ракетни напад украјинских снага на Доњецк, у којем је погинуло 20 особа, а 28 рањено.
Истовремено, Песковје истакао да се руска специјална војна операција у Украјини одвија по плану и да ће бити завршена на време и у потпуности.
Руско Министарство одбране не искључује могућност преузимања пуне контроле над великим насељима Украјине, са изузетком зона које се користе за хуманитарну евакуацију, додао је Песков.
Он је истакао да Москва није тражила помоћ од других земаља.
„То није стигло из Вашингтона. То су писале новине. Новине сада доста пишу, не треба то узимати као примарни извор. Русија има самосталан потенцијал да настави операцију, као што смо рекли, развија се по плану. И биће завршена на време и у потпуности“, рекао је Песков.
У исто време, навео је да Кремљ нема податке о томе да се лидер Чеченије Рамзан Кадиров налази у зони операције у Украјини.
О економском рату Запада против Русије
Он се осврнуо и на актуелни економски рат који Запад води против Русије, рекавши да може да се очекује да ће последице тог рата бити минимизиране.
„Заиста, тржиште не може да не реагује на овакве турбуленције, на такве догађаје и непријатељске акције без преседана према нашој земљи, стога се предузимају мере да се последице минимизирају. Знате да је Централна банка усвојила читав сет мера које се спроводе. Постоје сви основи да се верује да ће последице овог економског рата бити минимизиране“, рекао је Песков новинарима.
О компанији „Мета“
Портпарол руског лидера прокоментарисао је и поступке компаније „Мета платформс“, која је након почетка специјалне војне операције у Украјини, привремено укинула забрану позивања на насиље против руских војника преко друштвених мрежа „Фејсбук“ и „Инстаграм“.
Према речима Пескова, компанија се поиграла са правилима и манипулисала, због чега је мало вероватно да ће у будућности функционисати у Русији.
„Иако компанија покушава да се некако дистанцира од веома, веома непријатних грешака које је раније направила и да се огради од њих, она индиректно признаје да је реч о таквим одлукама када су одређене методе прихватљиве на територији Украјине, а негде другде нису допустиве. Односно, 'Мета' се мало поиграла са правилима, са манипулацијом", објаснио је он.
О Дану уједињења Русије са Кримом
Портпарол се осврнуо и на престојећи Дан поновног уједињења Русије са Кримом, рекавши да он неће проћи незапажено и да ће руски председник Владимир Путин одржати 17. марта састанак о развоју републике.
„Путовање није планирано за 18. март, али је очигледно да Путин и даље већину времена проводи у престоници у вези са операцијом, стално добија информације, извештаје. Али, наравно, дан поновног уједињења Крима са Русијом неће проћи незапажено и биће обележен радним догађајем“, описао је Песков планове председника за годишњицу поновног уједињења Крима са Русијом 18. марта.
Он је додао да Путин не планира да учествује на концерту на Поклоној гори 18. марта.
Подсетимо, Крим се ујединио с Русијом после референдума који је одржан у марту 2014. године након државног удара у Украјини, на ком се већина становника Републике Крим и Севастопоља изјаснила за улазак у састав Русије. Украјина сматра Крим својом територијом, али привремено окупираном, док су руске власти више пута саопштавале да су се Кримљани демократским путем и у складу са међународним правом и статутом УН изјаснили за присаједињење Русији.