Небензја: Националисти се грчевито држе за Маријупољ да би сакрили трагове злочина
© Sputnik / Виктор Антонюк
/ Пратите нас
Маријупољ крије много доказа о злочинима украјинских радикала, због чега се они тако грчевито држе за њега, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Маријупољ је био један од главних центара отпора у ДНР. Његови становници су готово једногласно подржали независност републике на референдуму, активно се супротстављали националистичком режиму у Кијеву. Украјински нацисти нису им то заборавили. Утопивши град у крви, претворили су га у својеврсни штаб и упориште добровољачких нацистичких батаљона, пре свега Азова, као и Десног сектора“, истакао је Небензја.
„Управо због тога се украјински радикали толико грчевито држе овог града. Прво, он крије много доказа о њиховим злочинима, а друго, схватају да ће за то морати да одговарају. Стога су спремни да са собом повуку у гроб читаво становништво Маријупоља“, рекао је он.
Говорећи о лажним оптужбама западних земаља, представник Русије у УН такође је негирао оптужбе за напад руских снага на породилиште и позориште у Маријупољу, напомињући да националисти и даље држе људе као живи штит.
„Заправо, већ 13. марта су објављене информације добијене од становника Маријупоља, који су неким чудом побегли из града, да (националистички батаљон) Азов држи огроман број људи у овој згради и припрема крваву провокацију“, рекао је дипломата.
Како је навео, Оружане снаге Русије су обавештене о ситуацији, а чак ни у пре тога зграду позоришта руске трупе нису сматрале као мету за ваздушни удар.
Говорећи о инциденту који се приписује Русији у Чернигову, руски дипломата је рекао да он представља резултат непромишљене поделе оружја у Украјини свима који то желе.
„У Чернигову нема руских војника. Све то (инциденти) је највероватније резултат непромишљене поделе оружја у Украјини“, констатовао је он.
Портпарол Министарства одбране Русије Игор Конашенков раније је саопштио да су снимци страдалих цивила у Чернигову које су наводно стрељали руски војници ─ или монтажа Службе безбедности Украјине или доказ терора украјинских националиста.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.