https://sputnikportal.rs/20220317/stoltenberg-optuzio-moskvu-za-krsenje-osnivackog-akta-rusija-nato-1135549092.html
Столтенберг оптужио Москву за кршење Оснивачког акта Русија-НАТО
Столтенберг оптужио Москву за кршење Оснивачког акта Русија-НАТО
Sputnik Србија
Намера НАТО-а да прошири своје присуство на источном крилу није у супротности са Оснивачким актом Русија-НАТО, а Москва је више пута прекршила овај документ... 17.03.2022, Sputnik Србија
2022-03-17T21:14+0100
2022-03-17T21:14+0100
2022-03-17T21:14+0100
свет
нато
нато – војска и наоружање
русија
специјална операција у украјини
јенс столтенберг
аналена бербок
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/03/11/1135548794_0:235:3072:1963_1920x0_80_0_0_98d6aee0cc3546809809c9cfbd04bfce.jpg
Према Оснивачком акту Русија-НАТО из 1997. године, Алијанса се обавезала да неће трајно распоређивати значајне борбене снаге на територији земаља које регрутују.Столтенберг је подсетио да се у документу јасно наводи потреба поштовања суверенитета и територијалног интегритета свих европских народа у оквиру њихових међународно признатих граница.Према његовим речима, „Русија је наставила да крши акт, дестабилизујући ситуацију у Донбасу, а затим покренувши војну операцију против Украјине“.„Учинићемо све што је потребно да заштитимо све савезнике“, додао је генерални секретар.Према његовим речима, јачање НАТО-а на источном крилу има за циљ спречавање сукоба са Русијом.„Не треба сумњати у нашу спремност да бранимо све чланице НАТО-а“, нагласио је Столтенберг.Бербок: Јачање источног крила у складу са Актом Русија-НАТОСа своје стране, немачка министарка спољних послова Аналена Бербок рекла је да је јачање источног крила НАТО-а у складу са условима предвиђеним Оснивачким актом Русија-НАТО.„Морамо да се бранимо, укључујући и на источном крилу... распоређујући тамо војне јединице, али, мора се јасно рећи, то се дешава на очигледан начин на основу Оснивачког акта НАТО-Русија. Пошто је он увек јасно указивао да су тамо наведене обавезе део безбедносног окружења држава, а нарушавањем те безбедности Русија је сада створила основе да морамо да ојачамо своју безбедност на источном крилу... потпуно у складу са Оснивачки акт НАТО-Русија, који је Русија једнострано прекршила“, истакла је Бербокова.Она је додала да ће земље-чланице НАТО-а наставити да се придржавају Оснивачког акта.Специјална војна операција Русије у УкрајиниПредседник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/03/11/1135548794_299:0:3030:2048_1920x0_80_0_0_3e067138af29e5a386a75e822510f1fa.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
нато, нато – војска и наоружање, русија, јенс столтенберг, аналена бербок
нато, нато – војска и наоружање, русија, јенс столтенберг, аналена бербок
Столтенберг оптужио Москву за кршење Оснивачког акта Русија-НАТО
Намера НАТО-а да прошири своје присуство на источном крилу није у супротности са Оснивачким актом Русија-НАТО, а Москва је више пута прекршила овај документ, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.
Према Оснивачком акту Русија-НАТО из 1997. године, Алијанса се обавезала да неће трајно распоређивати значајне борбене снаге на територији земаља које регрутују.
„Русија је више пута прекршила Оснивачки акт Русија-НАТО од тренутка незаконите анексије Крима 2014. године“, рекао је Столтенберг на заједничкој конференцији за новинаре у Немачкој са немачком министарком спољних послова Аналеном Бербок.
Столтенберг је подсетио да се у документу јасно наводи потреба поштовања суверенитета и територијалног интегритета свих европских народа у оквиру њихових међународно признатих граница.
Према његовим речима, „Русија је наставила да крши акт, дестабилизујући ситуацију у Донбасу, а затим покренувши војну операцију против Украјине“.
„Учинићемо све што је потребно да заштитимо све савезнике“, додао је генерални секретар.
Према његовим речима, јачање НАТО-а на источном крилу има за циљ спречавање сукоба са Русијом.
„Не треба сумњати у нашу спремност да бранимо све чланице НАТО-а“, нагласио је Столтенберг.
Бербок: Јачање источног крила у складу са Актом Русија-НАТО
Са своје стране, немачка министарка спољних послова Аналена Бербок рекла је да је јачање источног крила НАТО-а у складу са условима предвиђеним Оснивачким актом Русија-НАТО.
„Морамо да се бранимо, укључујући и на источном крилу... распоређујући тамо војне јединице, али, мора се јасно рећи, то се дешава на очигледан начин на основу Оснивачког акта НАТО-Русија. Пошто је он увек јасно указивао да су тамо наведене обавезе део безбедносног окружења држава, а нарушавањем те безбедности Русија је сада створила основе да морамо да ојачамо своју безбедност на источном крилу... потпуно у складу са Оснивачки акт НАТО-Русија, који је Русија једнострано прекршила“, истакла је Бербокова.
Она је додала да ће земље-чланице НАТО-а наставити да се придржавају Оснивачког акта.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о
почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши
„демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.