Месо је само почетак: Запад чека шок - гнев према Русима може да се окрене ка домаћим елитама
Пратите нас
Да сутра стане сукоб у Украјини свет неће бити исти и нема повратка на старо стање. Оскудица и брига за преживљавање биће централна тема поготово на западу Европе, грађанима ненавиклим на такав живот. Њима ће то представљати озбиљан шок и довешће до унутрашњих тензија, сматра филозоф Ђорђе Вукадиновић.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Да се све мења, потврдио је и немачки министар пољопривреде који је посаветовао земљаке да једу мање меса и да се уздрже од расипања хране, јер ће, како рече, тако допринети супротстављању Путину.
И шеф ЕУ дипломатије Жозеп Борељ зна како „пресећи пупчану врпцу која их повезује са Русијом“. Европљанима је поручио да мање користе систем грејања.
Мало смрзавања у становима би смањило приход Русији и расход ЕУ. А, вероватно, не би било лоше ни за челичење размажених Еуропљана, таква су времена. А таман што су се некако навикли на то да ће услед пандемије на нови ауто морати да причекају и до годину дана због покиданих ланаца снабдевања и недостатка чипова.
Оскудица - шок за Запад
Да ли та темељна промена света, коју аналитичари спомињу, осим у политичком, економском и геополитичком смислу значи и у друштвеном? Хоће ли европско друштво после свега моћи да остане исто и како ће се привићи на нижи животни стандард од оног на који су навикли?
Уредник Нове српске политичке мисли, Вукадиновић истиче да свака велика промена и политичка и економска има далекосежне последице на живот грађана, а сада су се спојила два важна процеса - пандемија која је у великој мери променила понашање и навике људи широм света, на коју се надовезао руско-украјински оружани сукоб.
„Мислим да ће та два повезана догађаја драстично променити не само политичку и социјалну, него и психолошку карту савременог света. Ту готово нема никакве сумње. Од навика, страхова, очекивања, свакодневног живота грађана, од бриге за безбедност и здравље, до бриге за преживљавање. То ће постати централне теме, преокупација људи широм света, а поготово у Европи“, каже Вукадиновић за Спутњик.
Нема враћања на старо
Подсећајући да је свему томе претходила и светска економска криза из које свет, такорећи, није ни изашао, наш саговорник је уверен да промена која предстоји неће бити једнократна. Неће бити само бура у чаши воде, као што се неки надају, сликовит је Вукадиновић:
„Буквално да сутра стане овај сукоб на истоку Европе, свет неће бити исти и то није само фраза него једна сурова реалност. И те страсти које су се појавиле и та мржња која је покуљала и активирана поводом сукоба на истоку Европе и директне и индиректне економске и геополитичке последице које су још несагледиве у овом тренутку, све ће то у великој мери променити не само политичку и економску, него и психолошку мапу сваременог човечанства“.
По Вукадиновићевој оцени, Запад, а посебно западна Европа која ће највише трпети због економских санкција уведених Русији, мислила је да је заувек апсолвирала бригу око егзистенцијалних питања и да је њихов главни проблем где ће да потроше новац. Тог новца сада неће бити довољно.
Генерално је, каже, реч о томе да ће новац све мање вредети, а све више ће вредети конкретни производи. То ће, сматра он, судећи по пустошењу продавница широм запада, изазвати сцене које смо раније навикли да гледамо на простору бивше Југославије или неким земљама трећег света.
© AP Photo / Bertrand CombaldieuПразне продавнице у Паризу и осталим државама западне Европе су нешто са чим се до сада нису сретали
Празне продавнице у Паризу и осталим државама западне Европе су нешто са чим се до сада нису сретали
© AP Photo / Bertrand Combaldieu
Фрустрација и агресија као последица
„То ће произвести фрустрацију, анксиозност, нервозу, агресију. Видели смо те дуготрајне и агресивне сукобе у Француској са покретом „жутих прслука“, што је само честица у мору онога што нас тек чека у смислу тензија, широм света, које ће запљуснути, а можда чак и епицентар имати у Европи и на Западу. Баш зато што људи у Западној Европи нису навикли на такве ситуације, ни друштвено, ни економски, ни психолошки. И врло је вероватно да ће реговати нервозно и агресивно“, оцена је Вукадиновића.
Да ли ће испољити агресију једни према другима, или бити агресивни према власти, то ћемо тек да видимо, додаје он, али је уверен да ће реакције и промене бити бурне. Како каже, Европа ће се у одређеној мери балканизовати, што не значи да ће нама бити боље. Можда ће нам, како истиче, бити и теже, али су људи овде навикли на стање оскудице, која ће за оне на Западу бити озбиљан шок, сматра наш саговорник.
Као у 19. веку
На питање који је онда њихов праг трпељивости и где ће прво да попустити, он каже да се никада не зна где ће пући, ни у географском ни у друштвено-социолошком смислу.
„Претпостављам да ће ипак то бити унутрашње тензије иако ће националне елите покушати да их извезу, као што у овом тренутку то чине да ту агресују усмере пре свега према Русији, Русима и Путину. Али мислим да ће се врло брзо та агресија вратити кући и излити се на домаће политичке и владајуће елите“, процена је уредника Нове српске политичке мисли.
Он каже да очекује бурне тензије на релацији богати-сиромашни, за које смо мислили да припадају 19. веку. Али, мислим да је то оно што чека Европу и савремени свет, закључио је наш саговорник.