Одговор на непријатељске акције Јапана: Русија одбила преговоре о мировном споразуму
16:45 21.03.2022 (Освежено: 17:04 21.03.2022)
© Sputnik / Андрей Теличев
/ Пратите нас
Русија је одбила да преговара о мировном споразуму са Јапаном због непријатељских акција које земља предузима против Москве у вези са ситуацијом у Украјини, саопштило је руско Министарство спољних послова.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Руска страна у актуелним условима нема намеру да настави преговоре са Јапаном о мировном споразуму због немогућности да се разговара о потписивању фундаменталног документа о билатералним односима са државом која заузима отворено непријатељске ставове и настоји да нанесе штету интересима наше земље“, наводи се на сајту руског МИП-а.
Као одговор на антируске санкције Токија, Москва обуставља безвизна путовања за јапанске држављане на Јужна Курилска острва, саопштио је руски спољнополитички ресор.
„Донета је одлука о укидању безвизног режима за јапанске држављане на основу споразума о безвизној размени између јужних Курилских острва Руске Федерације и Јапана из 1991. године и о максималном олакшаним посетама бивших јапанских житеља јужних Курила њихових некадашњих пребивалишта из 1999. године“, наводи се у саопштењу.
Као одговор на одлуке јапанске владе да уведе Русији неколико пакета санкција, Москва блокира продужење статуса Јапана као партнера Организације за црноморску економску сарадњу у секторском дијалогу.
Поред тога, Русија се повлачи из дијалога са Јапаном о успостављању заједничких привредних активности на Курилским острвима.
„Сва одговорност за штету билатералној сарадњи и интересима самог Јапана лежи на званичном Токију, који се свесно определио за антируску политику уместо да развија обострано корисну сарадњу и добросуседство“, напоменуло је Министарство.
Спор са Јапаном
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.