Српски национални савет: Нико није озбиљно схватио колико је тешко српском народу у Црној Гори
22:18 21.03.2022 (Освежено: 22:23 21.03.2022)
© Sputnik / Лола ЂорђевићЗастава Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Одлука Министарства спољних послова Црне Горе да одбије захтев Амбасаде Републике Србије за отварање бирачких места у Беранама, Сутомору и Будви, у сусрет изборима заказаним за 3. април у Србији, представља наставак притисака у процесима дискриминације и асимилације српског народа у Црној Гори, саопштио је Српски национални савет.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите ина каналу Спутњик Србија на Телеграму, асве видео садржаје на платформи „Одиси“(odysee.com).
У саопштењу се каже да је упозорења Српског националног савета да српском народу у Црној Гори никада није било теже мало ко озбиљно схватао, без обзира што су то недвосмислено показивали сви поступци власти у континуитету.
„Покушавајући на помирљив начин да ријеши своје проблеме, српски народ у Црној Гори, западао је у све веће тешкоће. Попустљивост је ишла до тог нивоа да су упропастили и победу на парламентарним изборима, дозвољавајући да неко уместо њих решава њихова најзначајнија идентитетска питања. Најновији случај је само наставак политике актуелне власти и очигледан је притисак на српски народ у Црној Гори и Републику Србију“, наводи се у саопштењу.
Даље се каже да одбијање захтева за отварање бирачких места у Беранама, Сутомору и Будви представља континуитет у понашању Министарства спољних послова Црне Горе што се, пише, могло и очекивати након ускраћивања гостопримства и проглашавањем за непожељну особу амбасадора Републике Србије.
„Овакав однос актуелне власти показује да ће српском народу бити све теже, као и да нема добре воље да се спорна питања у Црној Гори, посебно у односима међу православним народом, решавају на компромисан и демократски начин. Нажалост, у свему томе се изузетно слабо сналазе политичке структуре српског народа, што показују и предстојећи избори у Беранама, где од осам листи за локалне изборе, седам, наводно, заступа интeресе српског народа, али ниједна нема српски предзнак“, наводи се у саопштењу.
Српски национални савет позива на хармонизацију српских политичких субјеката и организација, ради решавања статуса и проблема српског народа у Црној Гори кроз превазилажење подела које умногоме доприносе његовом неиздрживом положају, закључује се на крају.