Захарова: Нападом на Југославију САД бомбардовале међународно право
16:06 24.03.2022 (Освежено: 16:18 24.03.2022)
© Sputnik / Григорий Сысоев
/ Пратите нас
Сједињене Америчке Државе „бомбардовале“ су међународно право још 1999. године када је почело бомбардовање Југославије од стране НАТО снага и немају право да држе придике о моралу другима, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„САД и њени савезници су 78 дана бомбардовали градове и села, цивилну инфраструктуру, болнице, дизали у ваздух мостове, путничке возове и аутобусе, убијали жене, децу и старце. Стотине припадника југословенских војника погинуло је храбро бранећи своју земљу. Управо тада је Запад својим рукама уништио темеље на којима је почивала безбедност у Европи у послератном периоду. Када чујемо да Европа, како нам сада говоре, ништа слично није видела, наводећи као пример Украјине или других држава, желим да подсетим: да ли сте заиста заборавили саме себе 1990-их година у Источној Европи, конкретно у Југославији?“, истакла је Захарова на брифингу.
Порптаролка је додала да је Европа можда и заборавила, али у Русији памте и свет неће заборавити.
„Вашингтон и његови сателити су арогантно и једнострано присвојили себи право да примењују силу, кад год им се прохте, једноставно зато што је њихов геополитички експеримент тада почео да пропада“, оценила је Захарова.
Она је подсетила да ниједна тужба није решена на глобалном нивоу.
„Нико никада није кажњен, ни у једном од наведених случајева – само ‘колатерални губици’, губици који прате реализацију геополитичких амбиција САД, Лондона и њихових сателита. Тек после неких од најневероватнијих случајева убистава цивила се америчка војска невољно извинила и то је све“, подсетила је портпаролка Министарства спољних послова.
„У тренутним околностима, када је реч о заштити људи који су били подвргнути геноциду, малтретирању, мучењу, угњетавању у Украјини осам година, осам дугих година, Сједињене Америчке Државе и њихови савезници лицемерно покушавају да прикажу праведни гнев, цинично говоре о наводним кршењима међународног права – па сами сте га бомбардовали 1999. године, а затим сте више пута понављали за вас успешно искуство током 2000-их. Није ваше да другима држите придике о моралу“, закључила је Захарова.
Србија се 24. марта сећа трагичних догађаја – НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије. Ваздушни удари Северноатлантске алијансе трајали су од 24. марта до 10. јуна 1999. године и довели су до смрти више од 2,5 хиљада људи, укључујући 87 деце, и штете од 100 милијарди долара.
Године 1999. оружани сукоб између албанских сепаратиста из Ослободилачке војске Косова и српске војске и полиције довео је до бомбардовања Савезне Републике Југославије од стране НАТО снага. Војна операција предузета је без одобрења Савета безбедности УН и на основу тврдњи западних земаља да су власти СРЈ вршиле етничко чишћење у Аутономној покрајини Косово и Метохија и тамо изазвале хуманитарну катастрофу.
Према наводима лекара, употреба бомби са осиромашеним уранијумом од стране НАТО авијације 1999. године и уништавање објеката опасних по животну средину током ваздушних удара довели су до тога да је Србија сада лидер по броју умрлих од рака у Европи, са скоро 60 хиљада нових пацијената оболелих од рака годишње.