Со Капетан Мишине земље: Балет о српском добротвору који је веровао да се добро добрим враћа
Пратите нас
Балет „Со земље“ кореографа Дејана Коларова који ће премијерно бити изведен у понедељак у биоскопу Балкан, посвећен је трговцу, бродовласнику и добротвору Капетан Миши Анастасијевићу.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Миша Анастасијевић био је један од највећих трговаца соли на Балкану, те је отуда потекла и идеја за наслов представе, а с обзиром на то да је био један од најбогатијих Срба у 19. веку, био је и велики добротвор“, каже за Спутњик кореограф и аутор ове неокласичне балетске кореографије Дејан Коларов.
Човек који је имао моћан утицај на друштво и политику свога времена, Капетан Миша остао је упамћен пре свега као један од племенитих дародаваца.
CC BY-SA 3.0 / Wikipedia/Julian Nyča / Капетан Мишино здање где се налази Ректорат Универзитета у Београду
Капетан Мишино здање где се налази Ректорат Универзитета у Београду
Највећи српски добротвор
Иако одрастао као сироче, овај изузетни човек већ као дечак почео је да се бави трговином, а највеће богатство стекао је трговином сољу. Због драгоцене помоћи и поклона држави, Капетан Мишиног здања 1863. године, Анастасијевић се сматрао највећим српским добротвором. Управо је овај гест, по којем га и дан данас памтимо, послужио као инспирација за балетску представу „Со земље“.
„Нисмо желели да се бавимо искључиво хронологијом живота Мише Анастасијевића, већ је акценат стављен на његове унутрашње дилеме и на његово доброчинство. Много је давао и помагао људима који су били сиромашни као он некада. Излазио је људима у сусрет, али није очекивао ништа заузврат. Највећи гест његовог доброчинства је поклон Капетан Мишиног здања где се и данас школују генерације младих људи“, истиче кореограф.
Дует соли
У балету „Со земље“, публика се креће кроз простор, пратећи развој Капетан Мишиног односа према давању, следећи неписани закон да се добро добрим враћа. Шест играча представља Капетан Мишин пут од рађања, жеље за давањем без страха, до потребе да се ова жеља пренесе на лик Наследнице, која представља било кога од нас.
Ликови се мешају, рашчлањују и спајају, приказујући више погледа на ову Капетан Мишину жељу. Издвајају се три дуета – три фазе односа према давању, који се преплићу са личним страховима и сумњама околине у „човека бушних џепова из којих тече злато“, који „иде, иде и не скупља за собом“.
„Баш зато што је потекао из беде и што је имао памет да стекне и од ничега направи нешто, зато што је био несебичан, што нам је подарио много, а пре свега Капетан Мишино здање, мислим да нас је задужио и да би требало да се угледамо на њега. Данас се другачије живи, свако мисли на себе. Људи какав је био Миша Анастасијевић скоро да и нема“, закључује Коларов.
© Фото : ПромоСо земље
© Фото : Промо
Ликове Капетана Мише и Наследнице играју Теодора Спасић, Ницола Бианцо, Маја Стојков, Бранко Сарић, Милена Огризовић и Рафаелле Дилигенте. Драматург представе је Мина Ћирић, а композотор Александар Симић. Костиме је радила Тамара Јарић. За дизајн светла био је задужен Владо Маринковски.