00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
И прадеда Виктора Троицког задужио Србију
06:59
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

Америка није више хегемон, створени су други центри моћи

CC0 / Pixabay / Долар и америчка застава
Долар и америчка застава - Sputnik Србија, 1920, 28.03.2022
Пратите нас
Док већина експерата сматра да украјинска криза кроји нови светски поредак, услед чега САД губе глобалну доминацију, руски аналитичар Константин Блохин тврди да се крах униполарног света већ догодио и да су створени нови центри моћи.
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Коментаришући изјаву Џоа Бајдена који је у јеку руске војне операције у Украјини рекао да ће ускоро бити успостављен „нови светски поредак, на чијем ће челу бити САД“ Блохин тврди да је америчка хегемонија „давно умрла“, а свет се поделио на блок Запада против „незападних“ земаља, каже експерт.
„Бајденов говор је догматичан, а крах униполарног света десио се одавно, ако се има у виду да је једнополарни свет диктатура хегемона. У условима диктатуре хегемона нису могући ни Путинов минхенски говор, ни руска операција у Сирији, као ни ова операција у Украјини. Штавише, САД су показале своју ограниченост – не упуштају се у рат са Русијом због Украјине. Постоје санкциони и информациони притисци, али неће бити Трећег светског рата. Као што рекох, крах униполарног света се десио давно, а не сада“, каже Блохин.
По свим економским и војним показатељима САД губе моћ. Ако се упореди потенцијал САД након Другог светског рата и данас јасно је да ово данас само бледа сенка некадашње светске силе, каже Блохин.
„После Другог светског рата Америка је имала 50 одсто светског БДП-а, две трећине светских резерви злата, три четвртине свих инвестиција, монопол на нуклеарно оружје и само једног геополитичког противника - Совјетски Савез, који је био исцрпљен Другим светским ратом. Сада заузимају око 20 одсто светског БДП-а, а ако се рачуна по паритету куповне моћи - 15. Кина је већ претекла САД по паритету куповне моћи. Унутрашњи дуг стално расте и ако ме сећање не вара он износи 23 трилиона долара. У области хиперсоничног оружја заостају за Русијом, непрестано покушавају да је сустигну, а уместо једног непријатеља, имају читав низ противника: Русију, Кину, Иран, Венецуелу, Сирију и многе друге. То јест, све је то јасно чак и многим америчким савезницима“, каже експерт.
Као пример Блохин наводи једног од најближих америчких савезника - Саудијску Арабију, која преговара са Кином о робној размени и то „не у доларима, већ у јуанима“. Индија, коју увлаче у савез против Кине, намерава да тргује рупијама. Турска је купила руске системе С-400 упркос америчким притисцима и санкцијама.
„Дакле, Бајденов говор је догматски, пошто он истиче да САД треба да преузму улогу лидера. Међутим, криза у Украјини је показала да САД нису спремне да директно ратују са Русијом, а ако си хегемон, ако си моћан, ако си главни, зашто онда не?! У ствари, овде се ради о ограниченом утицају САД“, истиче експерт.

Америка није хегемон, него „један од“

Бајден је рекао да се свет данас налази „прекретници“ која се догађа на „сваке три до четири генерације“. По његовом мишљењу, последњи пут се то догодило 1946. године, када су „САД успоставиле либерални светски поредак“. А сада, према Бајдену, Вашингтон мора да одреди и исход овог процеса.
Многи руски политиколози су сагласни са америчким председником, али не у делу о враћању глобалне америчке доминације, већ у чињеници да ће украјински сукоб довести до нове расподеле снага у свету. Стручњаци оцењују да говор актуелног америчког председника о послератном „либералном светском поретку”изгледа прилично чудно, с обзиром да је од краја четрдесетих до раних деведесетих свет био биполаран и обележен конфронтацијом између либералног америчког и комунистичког, совјетског система. Дакле, тај светски поредак није формиран 1946. године после Другог светског рата, како тврди Бајден, већ много касније – после пада Берлинског зида и краја Хладног рата.
Експерти сматрају да САД више немају довољно снаге за стварање светског поретка, те зато стварају „светске нереде“.
„САД су помало хистеричне, у шоку су због ефикасности руских Оружаних снага. Американци са Украјином раде од средине деведесетих, улажу у њу на свим нивоима, покушавају да је интегришу у НАТО, распоређују тамо своје оружје и стварају инфраструктуру, а Русија је за само неколико дана све то уништила. Уништила је стратешку имовину Запада у Украјини“, каже Блохин.
То је, оцењује експерт, довело до опште антируске хистерије на Западу, који сада покушава да се одрекне руских енергената, чак и на своју штету.
„Русофобија на Западу превазилази сваку меру, а сада су чак спремни и да претрпе штету због свих ових дешавања. Цена гаса у Европи је скочила, а у порасту је и у САД. У име русофобије, они би хтели да се одрекну и руских енергената. Ипак, ово је само доказ да САД не држе конце у рукама... А, хегемонија је нешто другачија - хегемон је онај ко је јак и једини, док су сви остали мали и слаби. А ако сте један од многих, онда је ситуација сасвим другачија. Дакле, понављам, САД нису хегемон, они су ‘један од’“, истиче Блохин.
Штавише, додаје експерт, Кина ће, према прогнозама аналитичких центара, средином 21. века бити неприкосновени економски лидер, а по БДП-у ће скоро дупло престићи САД.
„Ово што сада Бајден прича он се тиме обраћа свом бирачком телу и политичарима, јер не може ништа друго да понуди. Зато, говори у том духу“, оцењује Блохин.
И шеф руске дипломатије Сергеј Лавров се недавно осврнуо на улогу САД у глобалној безбедности и истакао да постоје земље које никад неће пристати на постојање глобалног села под руководством америчког шерифа. То су Кина, Индија, Бразил, Мексико, Аргентина. То су оне земље које неће само да салутирају кад им Ујка Сем каже да нешто ураде.
„Треба рећи да ни Русија није на списку оних земаља које би биле спремне да пристану да салутирају“, рекао је Лавров.

Крах америчке хегемоније и америчког долара

Украјински сукоб ће постати катализатор многих глобалних трендова. С једне стране, уследиће јачање мултиполарног света, а с друге стране наставиће се борба САД за очување остатака некадашње хегемоније. Та два тренда се сада „сударају“ у Украјини, али постоји могућност и да се ускоро отворе нови фронтови окршаја.
„Цео свет може да постане зона конфронтације, као у време Хладног рата. То се може догодити било где - на Арктику, у источној Европи, на Блиском истоку, у Азијско-пацифичком региону. Друга ствар је какво ће бити то уређење – да ли ће то бити троугао са центрима моћи у Москви, Пекингу и Вашингтону или је то нова биполарност, - с једне стране савез Запада, који ће чинити део Европе, САД, Канада и Нови Зеланд против, условно речено, Русије и Кине и њихових савезника. Дакле, блок Западa против ‘незапада’, каже Блохин.
Управо Русија и Кина су основа за формирање овог мултиполарног света. Те две земље се, додаје Блохин, међусобно допуњују.
„Можемо чак и рећи да то неће бити ни троугао Русија-Кина-САД, већ ће свет бити подељен на два блока, на два лагера. Стално причамо о јачању мултиполарног света, а подсетићу да је првобитно Примаков најавио концепт геополитичког троугла средином деведесетих. То је, у ствари, његова идеја… Дакле, ми смо уз Кину и сада је приоритет окретање ка Истоку, изградња односа са Кином, Индијом, Ираном, Блиским истоком. У условима новог Хладног рата, Запад покушава да покида све везе, али за нас су Исток и Азија главни приоритет“, каже руски експерт.
С друге стране, експерти истичу да се данас у свету гради нови поредак и да се спрема „економска револуција“. Униполарни модел светске економије ће нестати, а појавиће се алтернативе долару, ММФ-у, Светској банци и СВИФТ-у.
Турски аналитичар Мехмет Али Гјулер предвиђа да ће се институције старог либералног поретка, као што су јединствена валута (долар), јединствена банка (Светска банка), јединствена финансијска институција (ММФ), јединствени банкарски систем (СВИФТ), променити када се повећа тежина нових центара, док ће нови центри створити алтернативе тим институцијама.
Блохин такође сматра да ће нови светски поредак довести и до економског заокрета, услед чега ће долар претрпети крах. После економског удара на Русију, уследиће напад на Кину.
„Ослобађање од долара је сада постала реална жеља. Сви су видели да је Запад замрзао део руских златних и девизних резерви и свима је постало јасно да је чување новца у западним банкама ризично. Сада ће сви одустати од те праксе. Кини је јасно да је она следећа на реду и да ће са њом исто да поступе, да ће те исте западне компаније отићи са њеног тржишта. То јест, исти инструменти и методе ће се користити и против Кине. С друге стране, Русија сада не може да користи доларе, па ће у трговини са другим земљама користити своју националну валуту. Партнери који купују руски гас мораће да плаћају рубљама. Они су сами то подстакли. Дакле, крах униполарног света десио се давно, а амерички политичари то не могу званично да признају. Ако то признају, онда ће им многи савезници широм света окренути леђа - и они на Блиском истоку, и у Азији, и у Европи“, закључио је Блохин.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала