- Sputnik Србија, 1920
РУСИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Русије и Заједнице независних држава

НАТО: На Украјини је да реши питање своје неутралности, одлука још није донета

© AP PhotoГенерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг - Sputnik Србија, 1920, 30.03.2022
Пратите нас
Украјина треба сама да одлучи да ли ће постати кандидат за ступање у Алијансу или ће се придржавати неутралног статуса, а ту одлуку још није донела, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Поштујемо све одлуке суверене и независне нације, независно од тога да ли ће она поднети своју кандидатуру за чланство или не. Украјина такође сама треба донесе одлуку о свом евентуалном неутралном статусу. Али ћу напоменути да се за сада не ради о донетој одлуци, већ о намери“, напоменуо је Столтенберг у интервјуу за француски лист „Монд“.

Он је позвао на суздржану процену резултата преговора делегација Русије и Украјине у Истанбулу.
„Хајде да наставимо да будемо опрезни у процени неких заузетих ставова“, одговорио је Столтенберг на питање о жељи Москве да усредсреди своје напоре на Донбас.
Русија је потценила могућности украјинског отпора, преценивши сопствене снаге, сматра шеф НАТО-а.
„Тиме се објашњавају обавезе да ревидира своје планове у складу са развојем сукоба“, додао је.
Раније је украјински лидер Владимир Зеленски изјавио је да је дошло време да призна да Украјина неће постати чланица НАТО-а. У преговорима са Русијом разговара се и о неутралном статусу Украјине.
Подсетимо, јуче је одржана нова рунда руско-украјинских преговора, овог пута у Истанбулу. Шеф руске делегације на преговорима са Кијевом Владимир Медински изјавио је да су разговори били конструктивни. Он је навео да Русија чини два потеза у правцу деескалације ситуације као знак добре воље према Украјини – драстично смањење борбених активности у правцу Кијева и Чернигова и могућност сусрета председника Владимира Путина и Владимира Зеленског приликом парафирања мировног споразума.
Са своје стране, Русија је, према речима Мединског, добила писане предлоге Украјине који потврђују њену тежњу ка неутралном и ненуклеарном статусу. Што се тиче предлога Украјине о систему гаранција безбедности које тражи Кијев, он предвиђа да се гаранције не односе на територију Крима и Донбаса, што, у суштини, показује да Кијев одустаје да их врати војним путем, објаснио је он.

Специјална војна операција у Украјини

Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Руско-украјински преговори у Истанбулу - Sputnik Србија, 1920, 29.03.2022
РУСИЈА
Преговори у Истанбулу: Украјина обећава да неће ступати у војне савезе
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала