Банка из Подгорице не да новинару зарађену плату
© Sputnik / Владимир Трефилов
/ Пратите нас
Дописнику „Спутњика“ из Црне Горе Бобану Нововићу подгоричка „ЦКБ банка“, која је у саставу „ОТП банке“, не да да подигне своју плату за фебруар. Тачније, новац који му је уплатила банка из Београда и послала свифт као доказ уплате, није ни легао на његов рачун.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„ЦКБ банци“ су се обратили и адвокат кога је Нововић ангажовао, сам новинар, али и надлежни из „Спутњика“. На одговор, који је данас стигао на адресу Нововића, чекало се скоро десетак дана, а оно што у њему пише је посебно интересантно, чак невјероватно.
„Поштовани, у складу са Вашом рекламацијом која је достављена нашој банци 23. марта обавјештавамо Вас о следећем:
Предметну трансакцију није могуће реализовати. У складу са Санкционом политиком Банке, приликом успостављања и одржавања односа и доношења пословних одлука, банка узима у обзир ембарго, санкције и друге рестриктивне мјере међународних организација и разних држава, а нарочито важеће одредбе Савјета безбиједности УН и Европске Уније. Банка такођер узима у обзир санкције, забране и рестриктивне мјере које је издао предсједник САД, а објавила Канцеларија за контролу страних средстава
(ОФАЦ) При министарству финансија САД. У циљу задржавања тржишне позиције и добре репутације, подржавајући међународну сарадњу и поштујући законске прописе, Банка спроводи мјере своје пословне политике тако што обезбјеђује да се избјегну трансакције и односи који имају негативан утицај на њену репутацију и пословне односе“, пише у образложењу банке које су нечитко потписали, неко у име Предсједника Управног одбора и члан Управног одбора, образложење има и печат банке.
Нововић истиче да образложење има неколико невјероватних недостатака, јер се не помињу нигдје закони или одлуке државе Црне Горе, чији је он држављанин од рођења, а клијент банке најмање 20 година.
Из образложења се стиче утисак да банка нема никакве обавезе да поштује црногорске законе или Устав, нечија грађанска права да њен клијент користи плату коју је зарадио.
Из банке не саопштавају шта се десило са уплаћеним новцем и да ли ће га они вратити банци из Београда која га је уплатила, или ће га задржати као трофеј.
Невјероватно је и позивање на ставове УН, ЕУ, америчког предсједника око једне новинарске зарађене плате. Наш новинар се и пита како свих претходних двадесет и нешто година није био опасан по углед банке, којој је редовано враћао један кредит, плаћао све њене услуге, а сада јој углед руши једна уплаћена плата која није легла на његов рачун.