„Провокативне инсинуације“: Русија искључује могућност употребе нуклеарног оружја у Украјини
11:30 05.04.2022 (Освежено: 13:56 29.09.2022)
© Sputnik / Пресс-служба МО РФ
/ Пратите нас
Инсинуације о наводној могућности да Русија употреби нуклеарно оружје у Украјини немају рационалну основу, изјавио је заменик сталног представника Русије при УН Дмитриј Пољански на седници комисије УН за разоружавање.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Са жаљењем констатујемо да се од неодговорних западних политичара и стручњака могу чути провокативне инсинуације о наводној могућој употреби нуклеарног оружја од стране Русије током специјалне војне операције у Украјини. Те дезинформације немају ни најмању рационалну основу, имају за циљ да подстакну антируску хистерију и намењене су публици која није упозната са основама руске политике у области безбедности и одбране, која је искључиво одбрамбеног карактера“, поручио је Пољански.
Он је нагласио да је могуће да Русија употреби нуклеарни потенцијал само као одговор на употребу нуклеарног и других врста оружја за масовно уништавање против ње и/или њених савезника или у случају агресије против Русије уз употребу конвенционалног оружја, када је угрожено постојање државе.
Како је прецизирао, „ови критеријуми се ни на који начин не могу применити на тренутни сценарио у Украјини“.
„Штавише, Русија се чврсто придржава принципа према коме не може бити победника у нуклеарном рату и он не би требало да буде покренут“, прецизирао је Пољански.
Америчко нуклеарно оружје у Европи
Сједињене Америчке Државе треба да повуку своје нуклеарно оружје из Европе и да ликвидирају инфраструктуру за његово распоређивање.
„Кршењем обавеза из Споразума о неширењу нуклеарног оружја, на територији појединих ненуклеарних европских земаља и даље се налази америчко нестратешко нуклеарно оружје, спроводи се модернизација таквог наоружања и средстава за његову испоруку, наставља се одржавање такозваних 'заједничких нуклеарних мисија' НАТО-а које подразумевају укључивање ненуклеарних чланица Алијансе у обуке о руковању нуклеарним оружјем и његовој употреби“, објаснио је дипломата.
По његовим речима, „треба престати са таквом праксом, вратити нуклеарно оружје на националну територију власника и ликвидирати инфраструктуру“.
Говорећи о руском мораторијуму на распоређивање копнених ракета средњег и кратког домета, Пољански је истакао да је мораторијум и даље на снази, те да ће његова даља судбина директно зависити од размера и садржаја акција за јачање снага и средстава НАТО-а на руским западним границама и испорука наоружања Украјини.