Велики успех стручњака „Дедиња“: Оборен европски рекорд, први пут у Србији уграђена портико валвула
© pixabay/marionbrunОперација
© pixabay/marionbrun
Пратите нас
У Институту за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ двема пацијенткињама данас је први пут у Србији имплантирана посебна портико (portico) валвула произвођача АББОТТ, која је нарочито погодна за оне пацијенте који имају придружену болест срчаних крвних судова, односно болест коронарних артерија.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Како је саопштено из Института, и на овај начин настављено је са увођењем ТАВИ решења.
Осим интервенција са новим протезама, први пут у Србији, приступна места за извођење ТАВИ процедура затворена су специјалним уређајем за васкуларно затварање, такозваном МАНТОМ, која у себи садржи посебну врсту лепка, чијим се наношењем веома успешно зауставља крварење из великих отвора на феморалним артеријама.
„Нови дизајн протезе са отвореним ћелијама великог промера омогућава лакши приступ великим крвним судовима, односно препонским артеријама, што је за нас лекаре олакшавајућа околност у извођењу свих будућих потенцијалних интервенција као што су, на пример, пласирање стента или балон дилатације“, каже координатор ТАВИ програма у „Дедињу“, интервентни кардиолог др Дарко Бољевић.
Др Бољевић напомиње да Институт наставља да ради у пуном капацитету и да смањује листе чекања.
Након отварања нове зграде Институт је започео извођење ТАВИ програма у пуном капацитету.
Лекари те установе су прошле недеље оборили европски рекорд по броју ТАВИ процедура урађених у једном дану, па су стручни тимови Института успели да изведу тринаест замена аортног залиска на срчаном мишићу (ТАВИ процедуре), чиме су дефинитивно освојили европски победнички трон, који су до сада делили са болницом у Лајпцигу.
Из Института подсећају да је због остварених одличних резултата РФЗО прихватио да ове процедуре финансира из државне касе.