Висока инфлација у Турској: 40 одсто грађана на минималцу, прети крах туристичке сезоне
© AP Photo / Francisco SecoЕгипатска пијаца у старом делу Истанбула
© AP Photo / Francisco Seco
Пратите нас
Инфлација у Турској је премашила 60 одсто а цене хране у тој земљи су удвостручене, изјавио је амбасадор Србије у Турској Зоран Марковић и додао да су грађани веома незадовољни због поскупљења.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Поскупљења су и за нас странце који живимо у Турској више него очигледна, а овдашња роба је постала скупа и у поређењу са ценама другде у Европи“, рекао је он за ТВ К1.
Марковић је навео да су поскупеле свакодневне потрепштине, као што је кућна хемија, храна, посебно месо, које је и иначе у Турској увек било скупље него код нас, а сада је та разлика још већа и месо је, према његовим речима, сада мање доступно ширим слојевима грађана.
Као веома важну чињеницу за тренутни стандард Турака навео је да велики број грађана, више од 40 одсто, прима минималне плате.
„Минимална плата се уназад осам година усклађивала сваког 1. јануара са инфлацијом за претходну годину и била је увек између 330 и 350 евра. Ове године се први пут десило да је прописана минимална нето зарада око 270 евра“, рекао је амбасадор.
Према његовим речима, у турским радњама нема несташица, а једина роба које није било довољно било је сунцокретово уље, али је интервентним увозом 30.000 тона из Русије тај проблем решен.
„Проблем је, међутим, куповна моћ грађана која је рапидно опала у односу на претходне године“, истакао је Марковић.
Када је реч о ценама горива, навео је да је гориво у Турској и иначе јефтиније него, рецимо, код нас и да се пре украјинске кризе продавало по 85 до 90 евроценти, али да је сада поскупело на 1,30 евра односно 1,35 евра колико кошта литар дизела.
Марковић је навео да је Турска потпуно зависна од увоза гаса и да је он за домаћинства поскупео 100 одсто у односу на децембар, што је велики удар на кућне буџете, јер се у овој земљи за кување мање употребљавају електрични шпорети већ се обично кува на шпоретима на гас.
Оценио је да грађани за сада немају поверење у мере које влада предузима ради стабилизовања тржишта и да су се резултати тек очекивали, али да се онда појавио нови проблем због ситуације у Украјини, а то је да ће туристичка сезона бити много лошија од оне на коју се рачунало.
„Од 15 милиона туриста очекиваних у овој сезони, 50 одсто су западни, а остало су туристи из Украјине и Русије. Очекивало се да из Украјине дође два и по милиона људи, што се неће десити, а из Русије шест милиона, а реално је очекивати да дође око милион“, навео је он, преноси Танјуг.
Када је о Русима реч, указао је да основни проблем није у томе да ли они могу или хоће да дођу на летовање у Турску већ у томе што руске туристичке агенције имају авионе који су у лизингу, осигурани код међународних осигуравача, а са њима сада не могу да изађу из земље.
У таквој ситуацији као ослонац остаје турски авио-превозник „Туркиш ерлајнз“, који је осигуран у Турској, међутим Марковић указује да турска компанија нема капацитет да превезе толики број туриста.
Зато се туристичка привреда преоријентише на запад и на наше тржиште, за које су, тврди амбасадор, цене аранжмана снижене за 20 одсто у односу на прошлогодишње.
Инфлација скочила на 61,14 одсто
Међугодишња инфлација у Турској скочила је на нов двадесетогодишњи рекорд од 61,14 одсто у марту, подстакнута растом цена енергената и робе након избијања украјинске кризе која је погоршала последице прошлогодишњег пада лире, показују данашњи званични подаци.
На месечном нивоу, потрошачке цене у Турској су порасле за 5,46 процената, саопштио је Турски статистички институт.
Економисти које је анкетирао Ројтерс предвиђали су месечну инфлацију од 5,7 одсто и међугодишњу од 61,5 процената.
Лира је незнатно реаговала на ове статистичке показатеље, спустивши се за 0,1 одсто према долару на 14,7 лира, док је прошле године пала за 44 одсто, а од почетка ове године је ослабила за 10 процената.
Према статистичким подацима, индекс произвођачких цена је у марту порастао за 9,19 посто на месечном нивоу, а на годишњем за 114,97 одсто.
Прошломесечни раст потрошачке инфлације био је вођен скоком цена у сектору транспорта од 13,29 процената, укључујући цене бензина, као и поскупљењима у образовном сектору, почев од уџбеника до школарина, за 6,55 посто.
На годишњем нивоу, саобраћајни сектор је предњачио са скоком цена од 99,12 процената, а следе цене хране и безалкохолних пића са стопом раста од 70,33 одсто, и намештаја који је скупљи за 69,26 посто.
Економисти сматрају да ће раст цена у Турској остати висок у остатку године, при чему у просеку прогнозирају да ће инфлација износити на крају године 52,2 одсто, док су пре месец дана у анкети очекивали стопу од 38 процената.
Влада је саопштила да ће инфлација пасти са спровођењем њеног новог економског програма, који фаворизује ниске каматне стопе ради повећања производње и извоза, и који има за циљ постизање суфицита на текућем рачуну. Према најавама владиних званичника, инфлација треба следеће године да падне на једноцифрен износ, пренео је Танјуг.
Централна банка Турске је на три састанка ове године задржала референтну каматну стопу на 14 одсто и поручила да ће приоритет њених мера бити „лиризација" тржишта у настојању да подржи националну валуту.