Зеленски предложио Савету безбедности УН да се распусти
18:02 05.04.2022 (Освежено: 14:42 04.02.2023)
Пратите нас
Председник Украјине Владимир Зеленски обратио се Савету безбедности УН, где Русија као стална чланица има право вета, и предложио да се Савет распусти или да искључи Русију из свог састава. Према Повељи Уједињених нација, ниједна одлука не може се донети без сагласности било ког сталног члана Савета безбедности.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Сада су нам потребне одлуке Савета безбедности УН усмерене на обнављање мира у Украјини. Ако не знате како да донесете такву одлуку, онда можете да урадите две ствари: искључите Русију као агресора и извор рата како не би могла да блокира одлуке у вези са њеном агресијом и ратом... реформисати систем безбедности, или, ако нема друге варијанте и алтернативе, онда треба сами да се распустите“, рекао је Зеленски у видео-обраћању члановима Савета безбедности.
Према његовом мишљењу, Уједињене нације данас нису у стању да ефикасно реагују на специјалну војну операцију Русије у Украјини. У тим условима, додао је Зеленски, Украјина покреће иницијативу за одржавање глобалне конференције у Кијеву која ће бити посвећена реформи глобалног система безбедности.
Зеленски је такође поново изнео низ оштрих оптужби на рачун Русије, а говорио је и о великој прехрамбеној кризи због тренутне ситуације у Украјини, чије ће последице осетити и земље Африке и Азије.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на војну операцију, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.