Генерална скупштина УН суспендовала Русију из Савета за људска права
17:57 07.04.2022 (Освежено: 19:19 07.04.2022)
© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZICГенерална скупштина Уједињених нација
© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZIC
Пратите нас
Генерална скупштина Уједињених нација суспендовала је Русију из Савета за људска права, јавља извештач Спутњика.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Нацрт резолуције западних држава подржале су 93 земље, а против је било 24. Уздражно је било 58.
Против нацрта резолуције гласали су Алжир, Белорусија, Боливија, Бурунди, Централноафричка Република, Кина, Република Конго, Куба, Северна Кореја, Еритреја, Етиопија, Габон, Иран, Казахстан, Киргизја, Лаос, Мали, Никарагва, Русија, Сирија, Таџикистан, Узбекистан, Вијетнам, Зимбабве.
Уздржани су били, између осталог, Египат, Камерун, Гана, Индија, Кувајт, Мексико, Монголија, Пакистан, Саудијска Арабија, Јужноафричка Република, Уједињени Арапски Емирати.
Међу државама које су гласале за, између осталих су САД, Израел, земље чланице Европске уније, земље региона, међу којима и Србија.
URGENT🚨
— UN News (@UN_News_Centre) April 7, 2022
The UN General Assembly votes to suspend Russia's membership in the UN Human Rights Council @UN_HRC
In favor: 93
Abstained: 58
Against: 24 pic.twitter.com/6EavdZJspc
Претходно је представник Кине у УН Жанг Џун је рекао да ће Пекинг гласати против јер се резолуцијом ствара опасан преседан.
Представник Белорусије је током расправе истакао је да је Минск категорички против резолуције јер је она политички мотивисана, а њен циљ је демонизација Русије и поткопавање преговора Москве и Кијева.
Председник Мексика Андрес Мануел Лопес Обрадор изјавио је раније да његова земља не намерава да подржи суспензију Русије из савета за људска права јер је уверена да је неопходан дијалог управо кроз структуре Уједињених нација.
Извештач Спутњика јавио је раније да ће против суспензије гласати Русија, Казахстан, Венецуела, Северна Кореја, Иран, Сирија, Куба.