Руска војска показала високу ефикасност у Украјини: Потврђене мрежноцентричне способности
© Sputnik / Константин МихальчевскийСпецијална операција у Украјини
© Sputnik / Константин Михальчевский
Пратите нас
Оружане снаге Русије потврдиле су своје мрежноцентричне способности током специјалне војне операције у Украјини, рекао је Спутњику добро обавештени извор.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Извиђачко-ударне и ватрене способности Оружаних снага Русије показале су високу ефикасност приликом уништавања украјинских војних објеката. Реч је о ланцима 'контролна тачка – аутоматски комуникациони систем – беспилотне летелице – артиљерија' као и 'контролна тачка – аутоматски комуникациони систем – беспилотне летелице – авијација – ракетни системи'“, истиче наш саговорник.
Према његовим речима, типичан пример деловања извиђачко-ватреног ланца је уништавање положаја украјинске артиљерије у оквиру контрабатеријске борбе.
„На пример, група беспилотних летелица детектује положаје украјинских вишецевних ракетних бацача. Преко аутоматских комуникационих система ти подаци стижу у командно место које доноси одлуку о уништавању и одређује артиљеријску батерију Оружаних снага Русије за уништавање положаја украјинских трупа. Затим батерија пуца, а дрон коригује ватру“, објашњава саговорник.
По његовим речима, време које протекне између детектовања мете и њеног уништавања износ од три до пет минута.
Мрежноцентрични принцип предвиђа да су сви учесници борбене операције део једне мреже за пренос података, чиме се постиже информациона и комуникациона доминација над противником.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на војну операцију, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.