„Он међу њима“: Промовисан зборник текстова Јустина Поповића
CC BY-SA 3.0 / Wikipedia/Православни богословски факултет / Јустин Поповић, свети Јустин Ћелијски
Пратите нас
„Као једна од знаменитих личности наше православне културе у 20. веку, Јустин Поповић представља ону врсту људи који излазе из оквира и очекивања својих савременика, а у понечему као да прескачу време у коме живе“, рекао је у Врању Мило Ломпар, књижевни теоретичар и есејиста, на промоцији зборника текстова Оца Јустина Поповића „Он међу њима“.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Књига, за коју је избор текстова направила и предговор написала Сунчица Денић, зборник је жанровски разноликих текстова оца Јустина Ћелијског и Врањског којима је заједнички именитељ теолошко учење. Садржи краће чланке написане у периоду од 1917. до 1960. године, које је Јустин или објавио или оставио у рукопису, а у којима се види његова ученост, мудрост и љубав за „светосавско богољубље и родољубље“.
Говорећи на промоцији у Врању, Ломпар је казао да је Ава Јустин био „човек специфичног кретања“ и у извесном смислу, како је једном приликом рекао почивши митрополит Амфилохије, „човек огњене нарави“, преносе Врање њуз.
„Спадао је у ону врсту духовника који спајају дубоку осећајност са једном врстом оштрине у суду и доживљају света“.
© Фото : СКЗНасловница књиге "Он међу њима" Јустина Поповића
© Фото : СКЗ
Сунчица Денић, која је за ову књига одабрала текстове и написала предговор, рекла је да теолошко-филозофско-књижевно дело и текстови у књизи „Он међу њима“ дају одговоре на многа духовна и душевна питања човекова.
„Нарочито је битно сагледавање стања појединца пред богом и људима, што је и са књижевно-теоријског аспекта савремен приступ, близак модерним струјањима, савременој књижевној структури“, рекла је Денић.
Драган Лакићевић, књижевник и уредник Српске књижевне задруге, која је издавач ове књиге, подсетио је да се 1917. године, усред Великог рата, само две године од замонашења у Скадру приликом одступања српске војске преко Албаније, Јустин Поповић обрео у Оксфорду, где је мисионарио, беседио и писао.
„У једном тексту те 1917. године је написао како смо уобразили да су свећице европске културе јаче од светлости Христове; да смо уобразлили како је култура Европе угасила небеску светлост и надблистала Христа. Многи Јустинови текстови, не само овај, почињу мислима о недостатку вере и њеног сјаја у човековом срцу, духу и уму. Тим текстом почиње ова књига, а његова главна теза је болест од греха“, казао је Лакићевић.