Европол покренуо операцију откривања руске имовине у ЕУ
11:40 12.04.2022 (Освежено: 14:45 07.03.2023)
© AFP 2023 / JERRY LAMPENЗграда Еуропола
© AFP 2023 / JERRY LAMPEN
Пратите нас
Агенција Европол објавила је да покреће операцију „Оскар“ за помоћ земљама Европске уније да открију руску имовину која је под санкцијама ЕУ, наводи се у саопштењу на сајту агенције.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Европол је 11. априла 2022. године, заједно са државама-чланицама Европске уније, Евројустом и Фронтексом, покренуо операцију ‘Оскар’ за подршку финансијским истрагама држава-чланица Европске уније против имовине која припада физичким и правним лицима која су под санкцијама због руске инвазије на Украјину“, наводи се у саопштењу.
У документу се наводи да операција има за циљ и подршку кривичним истрагама које воде европске земље у вези са заобилажењем трговинских и економских санкција које је ЕУ увела након почетка специјалне војне операције Русије у Украјини.
Главни задатак Европола је да помогне у размени информација и обавештајних података између партнера. Једна од функција ове агенције је и анализа добијених информација ради утврђивања међународних веза, криминалних група и осумњичених. Напомиње се да ће операција „Оскар“ трајати најмање годину дана и да ће обухватати неколико одвојених истрага.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Као одговор на војну операцију, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.