Бивши бугарски министар: Запад сатанизује Русију из немоћи
Пратите нас
Тренутну реторику Запада према Русији диктира његова неспособност да уђе у прави оружани сукоб са њом, изјавио је бивши министар просвете Бугарске Данијел Вилчев.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Према његовим речима, Запад се вероватно запитао о употреби војне силе „још када је Русија заузела Крим“.
„Нажалост, западни свет нема самопоуздања да води рат против такве земље као што је Русија. И сада ми, Запад, компензујемо то помоћу гласне реторике и демонизације једне од стране“, оценио је Вилчев, додајући да ће од актуелног руско-украјинског сукоба бити на добитку само Кина.
Како је рекао за телевизију „бТВ“, западне земље одавно нису у стању да саме одлучују шта ће се дешавати у свету, а напоре земаља треба усмерити ка стварању нове архитектуре међународних односа. Он је додао да закључци о коришћењу хемијског оружја могу да се извлаче после рата, не током њега.
„Када су Сједињене Америчке Државе покренуле рат у Ираку, један од разлога био је тај што су Ирачани наводно починили свакојаке злочине, а затим се испоставило да готово ништа од тога није било тачно. Будимо стрпљиви, рећи ћу то са жаљењем. И хајде да не заборавимо да је рат потпуно негирање права“, објаснио је Вилчев.
Не треба да се стидимо што зависимо од Русије
Истовремено, бивши министар је изразио жаљење што Софији, како каже, недостаје самопоуздања да разговара о својим националним интересима са партнерима из НАТО-а и Европске уније.
Као пример, Вилчев је навео став земље о приступању Северне Македоније ЕУ. По његовом мишљењу, влада на на крају неће моћи да штити став земље о суседима. Исто важи и за потребе Бугарске у погледу снабдевања гасом, додао је он.
„Традиционално се понашамо пред нашим партнерима као људи са веома озбиљним провинцијским комплексима. Неугодно нам је да кажемо да Бугарска добија око 40-50 одсто енергената из Русије. Нема ничег срамотног у томе да се каже да наша економија неће моћи да издржи могуће санкције на испоруке руског гаса и да пита: 'Хоћете ли нам надокнадити то?'“, констатовао је он.